Leyla Savaş

Leyla Savaş

Çevirmen
6.8/10
97 Kişi
·
243
Okunma
·
0
Beğeni
·
54
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
448 syf.
·3 günde·1/10
Brenda Novak'tan okuduğum ikinci, aynı zamanda sonuncu kitabın yorumuyla merhabalar. Karlar Düşerken'i fena değil diyerek sevmiş olsam da, bu kitaptan sonra yazarla yollarımızı ayırmaya karar verdim.

Öncelikle yorumun spoiler içereceğini söyleyeyim ve yorumuma başlayayım.

Şimdi. Kitabın karakterlerini ve karaterlerin yaşadıkları aşkı sevmedim. Kitabı okurken sıkıldım ama Addy'nin hikâyesi nereye varacak diye merak ettiğimden yine de kitabı elimden bırakmadım. Şu ana kadar yazdıklarım bir yana, kitabı asıl sevmemem de Addy'nin hikayesinin vardığı nokta oldu.

Addy, 16 yaşındayken gittiği bir mezuniyet partisinde, 5 kişinin tecavüzüne uğruyor. Fakat yaşadıklarından çok utandığı için bunu kimseye anlatamıyor. Liseden sonra yaşadığı kasabadan ayrılıyor ama seneler sonra bu durumu yaşadığı yere geri dönmesi gerekiyor. Şimdi burada bir duralım. Addy'nin tavrına bir lafım yok. Yaşadığı olayın zorluğu ve bu zorluğa verdiği tepki gayet anlaşılır. Kendini suçlaması bile o psikoloji için normal olabilir. Gel gelelim, aradan 15 sene geçtikten sonra bile Addy, tecavüze uğradığı için kendini suçluyor. Babaannemin lafını dinleyip, partiye gitmeseydim başıma bunlar gelmezdi diyor. Bir noktada bunu o kadar savunuyor ki, ciddi ciddi 16 yaşında bir çocuğun, habersiz partiye gitmesi, tecavüze uğramasını haklı çıkarır gibi bir durum ortaya çıkıyor. Böyle bir şey olabilir mi ya?

Sonra, Addy'e tecavüz eden kişilerin hikâyesi o kadar yanlış işleniyor ki, bir noktada çıldırmanın eşiğine geldim. 16 yaşında bir çocuğa tecavüz eden bu pisliklerin, cezasını çekmesini istiyorsunuz hâliyle, olması gereken bu. Ama kitapta zaman zaman Addy de dahil çoğu kişi şöyle diyor, "Tamam, yanlış bir şey yapmışlar ama konuyu gündeme getirmeye gerek var mı? Bu insanların da aileleri var. Zamanında bir kıza tecavüz ettilerse ne olmuş? Geçmiş gitmiş mesele." Ne? NE! Bu nasıl bir mantık? Bu nasıl bir zihniyet Allahım? Hatta tecavüzcülerden biri "Çok pişman oldum, arkadaşlarımın baskısıyla yaptım." falan diyince bir anda iyi biri ilan ediliyor. Okuyucu bu adam için üzülsün istiyor yazar. Sonuçta 18 yaşında birinin, arkadaş baskısıyla birine tecavüz etmesi, çok da önemli değil! Yazarken bile tiksindim, nefret ettim. En kötüsü de, kitabın sonunda, 16 yaşında bir çocuğa tecavüz eden bu adamlar ceza almıyor. Addy de ceza alsınlar istemiyor zaten. Hatta biri Addy'e şöyle diyor, "Sana tecavüz eden adamlara böyle şefkatli yaklaşman beni çok duygulandırdı." Hadi oradan be. Hadi oradan!

Yazık gerçekten. Böyle önemli bir konunun, olabilecek en kötü şekliyle işlenmiş hâli bu kitap. Yazar, kendinde böyle mesajlar verme hakkını nereden buluyor bilmiyorum. Ama bu kitabın savunduklarının tam aksine;
-Birine tecavüz etmenin asla kabul edilebilir bir yanı yoktur.
-Sonrasında pişman olunsa ve pişmanlıktan geberilse de, işlenen suç hafiflemez ve pişman olan kişiyi affettirmez.
-Bunu yapan kişiler her zaman cezasını çekmelidir.
448 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Hayatımda okuduğum en çarpıcı kitaptı. Arkadaşım Hayriye'den zorla alıp okumuştum. Okulun son günü hediye etti bana kitabı. Şuan tekrar okumayı düşünüyorum.
Neyse Addy 15 yıl önce lise son sınıfların mezuniyet partisine katılır. kendisi 10. sınıftır o sıralar. gece yarısı 5 erkek tarafından tecavüz edilir. kız onlardan kurtulmak için aralarından birini mağaradaki kuyuya iter. orada o adam ölür. 15 yıl sonra o kuyuya atılır(Addy). o kuyuda ölen adamın ikizi kurtarır. sonra kuyuya onu atanın 15 yıl önce tecavüz eden 4 kişiden 1 i çıkar.
448 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10·
Brenda Novak'un güçlü kaleminden sizlere sunulmuş okunası bir kitap.
Adelaide uzun yıllar önce yaşadığı kasabada lise 2. sınıfta başına gelen bir olaydan sonra başka yere taşınmıştır. Uzun yıllar sonra kasabaya geri dönen ve burada eski aşkıyla da karşılaşan genç için hiç bir şey kolay olmayacaktır. Hayata eskisi gibi tutunup aşkı için savaşması gerekecektir.
448 syf.
·4 günde·8/10
Adaletin er ya da geç yerini bulacağını anlatan, özellikle sevginin her şeyden üstün olduğunu gösteren, açık, sade, anlaşılır ve akıcı bir dille kaleme alınan, cinsel içerikli bölümlerin biraz fazla olduğu düşündüğüm ve ne kadar tahmin edilebilir bir gidişatla ve bir sonra bitmesine rağmen eserin kendisini bir solukta okuttuğu güzel diyebileceğim bir eser olduğunu söyleyebilirim.
448 syf.
·Beğendi·10/10
Güzel etkiliydi bir konusu vardı.Tecavuz her canlının en korktuğu olaylardan biridir. Yıllar önce toplu tecavüze uğrayan ve bu olayın etkileri yüzünden hayatını düzene kiyamadi bir genç kadın....
En yakın arkadaşına aşık olan bir homoseksüel bir genç adam da vardı......Yani olaylı ve heyecanlı bir roman idi...
448 syf.
·Beğendi·10/10
Addy'yi biri kaçırmış ve 15 yıl önce tecavüz ettikleri yerdeki mağaranın kuyusuna atmışlardır... Addy bu mağaranın kuyusunda kimin öldüğünü biliyordur Cody. O sırada yardım çığlıklarını Cody'nin ikizi olan Noah bulur... Noah ,Addy'yi mağaradaki kuyudan çıkartır... Sonra baba annesinin evine götürür... Noah günler geçtikçe Addy'ye aşık olmaya başlar... Ve aylar sonra Addy'yi kimin o kuyuya attığı öğrenilir... Stephan'dır... O 5 tecavüzcüden biridir.. 11 ay sonunda Stephan hapsi boylarken Addy ,Noah ile evlenmiş ve hamileymiş..
400 syf.
·21 günde·6/10
Okuduğum son iki kitap birbirine çok benzediği için biraz sıktı. Ceo kelimesi o kadar çok kullanılmış ki bir müddet sonra batmaya başlıyor. Yine de okunabilir aksiyonsuz hoş bir roman.
Çok çalışan zengin insanlar ve aileleri.
Yazarın birçok kitabı elimde mevcut .Yani okumaya devam.
448 syf.
·Beğendi·8/10
Whisky Creek serisinin üçüncü kitabı olan Bir Yanımız Bahar'da çok güzeldi.
On üç sene önce mezuniyet partisinde yaşadığı korkunç olaydan sonra ilk kez Whisky Creek'e dönen Adalaide ve onun etrafında dönen olaylar yine akıcı bir dille yazılmış, ben seri kitapları okumayı çok seviyorum. Basılı olan serinin som kitabını da gecikmeden okumak istiyorum. Ben serinin sıralamasını bilmeden başlamıştım. Size sıralamayı veriyorum.
. Sonbahar Kokusu
. Karlar Düşerken
. İçimdeki Yaz
. Bir Yanımız Bahar
Benim elimde kalan tek kitap serinin ilk kitabı olan #sonbaharkokusu 🤦 Bu tarz kitaplar seviyorsanız okuyun derim.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Addy 15 yıl önce tecavüz edildiği mağaranın kuyusuna atılır o tecavüze uğradığı gece o mahsur kaldığı kuyuda Cody diye bir çocuk ölmüştür, o sırada yardım sesini biri duyar o kişi de Cody'nin ikizi Noah'tır, Addy'ye yardım eder ve babanesinin evine götürür, Addy'yi kuyuya atan kişinin Derek,Tom,Stephan ve Keven olduğundan şüpheleniyordur çünkü 15 yıl önce tecavüze uğradığında Cody dışında onlar da vardı, üzerinden 11 ay gibi bir süre geçmiş ve Addy & Noah evlenmiş ve suçlu da Stephan çıkmış..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 243 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 64 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.