Lisa Wingate

Lisa Wingate

Yazar
8.5/10
21 Kişi
·
38
Okunma
·
0
Beğeni
·
101
Gösterim
Adı:
Lisa Wingate
Unvan:
Amerikalı Gazeteci ve Yazar
Gözleri ağlamış gibi şişmiş ve kızarmıştı ama beni en çok rahatsız eden şey orada gördüğüm ifadeydi. Sanki bir pencereden boş bir odaya bakıyor gibiydim. İçeride karanlıktan başka bir şey yoktu.
Biten bir günün ezgisini ne kadar seversek sevelim ya da gelecek günün melodinisini ne kadar hayal edersek edelim, bugünün müziğiyle dans etmeliyiz; yoksa adımlarımızı şaşırır, o ana uymayan bir şekilde etrafta sendeleyip dururuz.
Bir kadının geçmişi, geleceğini belirlememeli. Eğer öyle isterse, yeni müziklerle dans edebilir. Kendi müziğinde. Ezgiyi duymak için, konuşmayı bırakması yeter. Kendisiyle konuşmayı yani. Hep kendimizi bir şeylere ikna etmeye çalışıyoruz çünkü.
Bir babanın kızı için yapabileceği en iyi şeylerden biri, ona beklentilerini karşıladığını hissettirmesiydi.
432 syf.
·10/10
Sırlarla dolu bir yaşamın perdesini aralamak…. Bir ailenin gerçekleriyle yüzleşmek… İnsanların çıkarları uğruna hiç acımadan neler yapabileceklerini görmek.. Bu kadar da vicdansızlık olamaz,hangi insan bu kadar alçalabilir demek … Aile bağlarının kuvvetine, kardeşlik sevgisine,arkadaşlık ilişkilerine ve aşka tanık olmak…. Tanık olurken; kimi zaman hüzünlenmek kimi zaman ise gülümsemek…
Her gecenin sabahı vardır misali, umut etmeyi öğrenmek… Kendi fon müziğimizi yakalayıp, ona eşlik edebilmenin önemini kavramak…
Geçmişle gelecek arasında gidip gelmek… Gidip gelmeler arasında hiçbir soru işaretinin kafanızda kalmaması… Akıcı bir anlatım,güzel bir çeviri ve de dolu dolu satırlar…Çoğu altı çizilesi cümleler.. En önemlisi de gerçek bir yaşam öyküsüne dayalı kitap okumak isterseniz, hiç tereddüt etmeden alıp okuyabileceğiniz, abartısız muhteşem bir kitap…
-
432 syf.
·Puan vermedi
Bu nasıl bir kitaptı böyle? Gercek mi tüm yaşananlar? İnanmıyorum, inanmak istemiyorum. Para uğruna bir insan bu kadar vicdansız olamaz! Sayfalar ilerledikçe çöktüm, darmadağın oldum. O kadar acıyı nasıl kaldırır bir insan. Bir çocuk. Çocuklar. O çocukların çığlıkları, bir kılıç misali deldi geçti kalbimi. Miniklerin yalvarışlarını, sefaletlerini, ağlamalarını, açlıklarını, kardeşlerin birbirinden koparılmasını okudukça ben nefes alamaz oldum...
Georgia Tann. Modern Evlat Edinmenin Anası olarak ilan edilmiş 1920'lerden 1950'ye kadar. Binlerce yetimin evlat edinmesine olanak sağlamış. Tennessee Çocuk Esirgeme Kurumunun başında. Ne yüce bi kadın di mi? 30 yıl boyunca yetimlere iyi bakmış, onları iyi ailelere evlatlık vermiş. Bu madalyonun bi yüzü. Ya öteki yüzü. Gerçekten de hayırsever mı bu kadın? Ya kapalı kapılar ardında yaşananlar? İşte bu gerçekler acıtıyor insanın içini. Georgia Tann aslında bilinen en acımasız katil. Yüzlerce çocuğun ölümüne sebep olmuş, birçoğu da kayıp. Özellikle bekâr anneleri, yoksul aileleri, sosyal hizmetten yardım isteyen anneleri tercih ediyor, ya çocuklarını kaçırıyor ya da sahte belgeler düzenleyerek çocuklarını ellerinden alıyor. Hem sosyal hem de politik olarak güçlü bir çevreye sahip. Emniyet teşkilatı ve aile mahkemesi hâkimleri kontrolu altında. Çok güçlü. Aileleri çocukların pesine düşüyor ama elleri boş geri dönüyor.
Bir kadının bunu çocuklara yapması aklım almıyor. Yataklara bağlanan, tazyikli suyun altına sokulan, tecavüz edilen ve en acısı da, çok ağladıklarında güneşe bakan bir pusete koyup öylece bırakılan minik bedenler. Kurumda yaşananları hayretle, öfkeyle, üzülerek okudum.
Georgia Tann. Cehennemde yanarsın inşallah!!!
432 syf.
·Beğendi·8/10
1930'ların Amerika'sında yaşanan gerçek bir skandaldan yola çıkılarak yazılmış, on yılların en "gercek" romanlarından biri. Hiç sıkılmadan okudum. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lisa Wingate
Unvan:
Amerikalı Gazeteci ve Yazar

Yazar istatistikleri

  • 38 okur okudu.
  • 24 okur okuyacak.