Mansur Gülbeyaz

Mansur Gülbeyaz

Çevirmen
8.3/10
36 Kişi
·
59
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
400 syf.
·3 günde·7/10
Yazarın bu dördüncü kitabını da okudum.İsa'nın son sırrı,Tanrı'nın formülü ve Süleymanın anahtarı.Bu üç kitabı çok beğenmiştim. Kodeks 632 de aynı hazzı alacağımı düşünerek başladım ama sonuç benim için hüsran oldu.Sanki zorlama yazılmış gibi bir his oluştu.Şimdi yazarın son kitabı olan Vatikan'a başlıyorum.Hadi hayırlısı:)
400 syf.
Hikayenin doğru olup olamayacağını düşünerek bir rüya alemine dalıyorsunuz. İlgiyle ve heyecanlanarak okuduğum bir kitap oldu. Buna rağmen diğer kitaplarının biraz gerisinde kaldığı söylenebilir.
400 syf.
Yazarın büyük bir hayranıyım ama bu kitabı, diğerlerine nazaran okuru daha çok zorlayacak nitelikte diye düşünüyorum. Her ne kadar diğer kitaplarında fiziğin kutsal kasesinin peşinden gitse de, anlatımıyla okurun ilgisini çekmeyi başarmıştı ancak bu kitabında Kolomb'un kimliğine ilişkin verdiği bilgiler, kafamı allak bullak etti adeta. Sonunda belirttiğine göre, her kaynağa da yer vermemiş. Bir de verseymiş, ne olurdu acaba? Neyse, yine de böyle söylediğime bakmayın. Bu dediklerim olmasaydı, yine 10/10 verirdim.
400 syf.
·18 günde·7/10
Kitap aslında biraz tarihseverlere yönelik diyebilirim. İçinde oldukça karmaşık, tarihsel bilgiler var. Açıkçası okurken bazı yerleri takip etmekte zorlandım :) Tarihe ilgisi olanlar için oldukça sürükleyici, sayfaları çevirdikçe heyecanlanıyorsunuz. Yazar tarihsel detayları kurguya başarılı bir şekilde uyarlamış, öyle ki sonunda Kolomb'un doğru bildiğimiz hayatının yanlış olduğuna ikna oluyorsunuz. Ancak kitabın karmaşık tarih anlatımı nedeniyle tarihe ilgi duymayan birine önermem, bazı yerler sıkıcı gelebilir. Ama bunun dışında başarılı bir kitaptı.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Eğer bu kitapta yazılanlar verilen kayıtlar gibi doğruysa;Kristof Kolomb hakkında ne kadar az şeyler biliyormuşuz.Kitabın sayfaları bitmesin diye ağırda almama rağmen tükendi.Fakat bu konuda bende bir şeyler söylemek istiyorum.Çoğu tarihçi Amerika kıtasının keşfinden çok önceleri Vikinglerin Amerikaya gittiklerini söyler.Ayrıca Amerikanın keşfinden önce müslüman tarihçilerin ve gemicilerin Amerikayı bildiğini;hatta Kolombun gemisinde müzlüman gemicilerden 3 tanesinin olduğunu söylerler.Ayrıca Piri Reisin meşhur haritasında Amerika keşfedilmeden önce hazırlanmış olması ve sanki uzaydan çekilmişcesine bire bir çizilerek üzerinde yaşayan hayvanların belirtilmeside ayrı bir mevzu.Bu Amerikanın keşfi daha çok romana konu olabilir.Keyifli okumalar.
400 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Tomas Noronha, bir karısı ve down sendromlu bir çocuğu olan, eski yazılar konusunda uzman bir profesördür. Lizbon'da hocalık yaparken sınıfa Lena adında bir kız gelir. Bu arada Amerika Tarih Vakfindan bir teklif alır. Daha önceden başka bir profesör verilen ancak ani ölümü sonrasında yarım kalan Brezilya'nın keşfi çalışmasına devam edilecektir. Bunun için Tomas'a yarım milyon dolar teklif edilir ve Tomas da kabul eder. Lena ile ilişkiye giren Tomas, eski profesörü araştırmasına girince çok şaşırır.  Çünkü Cenevre olarak bilinen Kristal Colomb'un hakkında çok farklı bilgiler edinmeye başlar.  Bir yandan soylu, bir yandan Portekizli ve bir yandan Yahudi olan bu kaşifi gizemi Lizbon kütüphanesinde saklı olan Kodeks 632 adlı belgeseli.  Ama acaba Tomas bu gerçeği öğrenebilecek midir? Ihanetini öğrenen karısı ne yapacaktır? Tarih Vakfı bu buluşu açıklayacak mıdır?  Lösemi olan kızını tedavi edebilecek midir? Tomas bundan sonra ne yapacaktır?  Keyifle soluksuz okunan bir roman.
400 syf.
·Beğendi·10/10
İsa'nın Sırrı'ndan sonra okudum ve bu kitabın daha heyecanlı olduğunu düşünüyorum. Gerçekten bir solukta okudum ve Kolomb hakkında düşüncülerim baştan sona değişti. Kesinlikle okumalısınız! Elinizden bırakamayacaksınız...
Not: 'Yeni Dünya' ile ilgili düşüncelerim kesin ve nettir; Bir kıtada insanlar yaşıyorsa, o kıta başkaları tarafından keşfedilmiş olamaz! 200 milyon Kızılderili bu barbarların kıtaya ayak basmalarının ardından canice katledildi. Konu ile ilgili en iyi kaynaklardan bir tanesi (bu kitapta da adı geçiyor) Bartolomeo de la Casas'ın kitapları. Bence bizzat ''Yerlilerin Gözyaşları'' kitabını okuyun. Dünyada ''Kolomb Günü'' adı altında her sene kutlamalar yapılır, ama bence yapılmamalı. Neyi kutluyorlar? 200 milyon masum Kızılderilileri kılıçtan geçirmelerini mi? Kitabın doğruluk payı büyük, zaten verdiği kaynaklar gerçek (her kitapta olduğu gibi). Ayrıca şu an bile tüm Amerika kıtasında yaşayan 2,5 Milyon Kızılderililere eziyet ediyor, aynı hakları tanımıyorlar. Bir Alman arkadaşım yaşadıkları bölgeye gidip belgesel çekmişti ve dehşete kapılmıştı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mansur Gülbeyaz

Yazar istatistikleri

  • 59 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.