Marianne Kavanagh

Marianne Kavanagh

Yazar
7.0/10
8 Kişi
·
16
Okunma
·
1
Beğeni
·
451
Gösterim
Adı:
Marianne Kavanagh
Unvan:
Roman Yazarı
Marianne Kavanagh, Woman, Tatler ve Telegraph'ın Saturday dergisi dahil olmak üzere birçok İngiliz dergisi üzerinde çalıştı. Yazarın yurt dışında yayınlanmış 2 kitabı vardır .
İş kiranı ödeyebilmen için gerekli olan şeydir sadece.Hayat ise mesain bittikten sonra başına gelenler.
Tüm bedenini kaplayan şeker erirken, 'Ne yapıyorum ben diyorsun?' kendi kendine. 'Nereye gidiyorum? Doğru yolda mıyım yoksa başka bir yöne mi dönmeliyim?'
Şölen. Antik Yunanlar, bir masanın etrafına oturup hikayeler anlatırlarmış. Hikayelerden birinde, eskiden balon gibi bir şekle sahip olduğumuz; dört bacağımız ve kolumuz, iki tane yüzümüz olduğu anlatılır. Üç farklı cinsiyet varmış. Göldeki ördekler gibi etrafta gezinip dururmuşuz. Fakat sonra, kendimizi fazla beğenmeye başlayıp davet edilmeden cennete dalmaya çalışmışız. Zeus da bizi cezalandırmış ve ortadan ikiye bölmüş. Organlarımızın dışarı sızmasını önlemek için de derilerimizi çekerek, bizim şimdi karın dediğimiz yerde büzüp birleştirmiş ve tek bir delik bırakmış. Ki bu da göbek deliklerimizin var olma nedenlerini açıklıyormuş. O günden beri de yarımızı arıyormuşuz. Kadınlar kadınları, erkekler erkekleri, erkek yarımız dişi yarımızı...
Zıt kutuplar birbirini çeker, diye düşünürdü Tess kendi kendine. Hep böyle olurdu. İnsan, kendisinde eksik olan şeyi başkasında arardı. Yin ve yang gibi... Mantık ve duygu gibi... Akıl ve kalp gibi... Bir araya geldiğinizde birbirinizi tamamlardınız.
...demişti ki her ruh, doğumda ikiye ayrılırmış ve insan, ömrü boyunca diğer yarısını bulmak için uğraşır dururmuş. Eski bir Kızılderili efsanesi.
Ve kitabım “Belki Bir Gün” de bitti.

Ana karakterimiz Tess'in en yakin arkadaşı Kristy, ısrarlı bir şekilde müzisyen arkadaşı George’u Tess’le tanıştırmak ister ve sürekli bu konudan bahseder.
Tess ve George’un ruh eşleri olduğunu, aynı pencerelerden baktıklarını ve birbiri için yaratıldıklarını düşünür.
Bu tanıştırma için defalarca adım atsa da kader hep teğet geçer ve bu ikisi bir türlü tanışamaz.

Tess’in hayatında Dominic olmasına rağmen, bir yerlerde hep George’u merak eder ve içten içe tanışmayı ister aslında.

Birçok kez aynı ortamda olmalarına rağmen yinede denk gelemezler.

Hayat akıp giderken bu ikisinin de hayatları farklı yönlere doğru ilerler.
George Stephanie diye bir kadınla tanışır (gerçekten kendisini yolabilirim) ve onunla farklı bir şehre yerleşir.

Diğer yandan Tess de, Dominic’le (bana göre ruhsuz bir adam) aynı evi paylaşmaya başlar ve yıllar akıp gider.

George müzik tutkusuna da veda eder ve birlikte grup yaptığı müzisyen arkadaşları bir bir dağılır.
George hayatını sorgulamaya başlar…

Tess’in açmak istediği ve tek hayali olan yaşanmışlıkları olan eski kıyafetler dükkânı da hayal olur ve o da istemediği bir işle hayatına devam eder ancak bir yerlerde bir eksik vardır ve mutlu değildir.

10 yıl sonra George’un bir doğum günü partisine katılması ile nihayet o an geliyor ve bu ikili tanışır :)

İkisi de çok farklı duygularla boğuşurken, pişmanlıklar hissederler ancak artık hayat ikisi içinde farklıdır. Birbirlerine nasıl teğet geçtiklerini, aslında neler kaçırdıklarını anlarlar…
Ve o partinin bitiminde “Belki Bir Gün” diyerek veda ederler birbirlerine…

Sonrası ise kitap da...

Güzel bir kitaptı, kaderin ne yapılırsa yapılsın önüne geçilemeyeceğini güzel anlatmış. Bazı şeylerin olması için zamanı var demek ki derler ya, aynen öyle ancak kaybedilen 10 yıllı ve mutsuz iki hayatı düşününce insan üzülmeden edemiyor…

Son olarak kitap dan bir alıntı ile yorumumu bitiriyorum:

"Seninle birlikte olsaydım hayatım tamamen farklı olurdu.
Beni anlardın.
Kendimi anlatmak için mücadele etmek zorunda kalmazdım.
Sen çoktan yolu yarılamış beni bekliyor olurdun. "
Kitabı bitiremedim bile ki bu cidden benim hayatımda ilklerden. Asla olaya varamadık ve ben yüz elli sayfa okumuştum bile. Tanışşınlar diye yalvarmaktan başka bir şey yapmadım okurken fakat bir türlü olmadı. Cidden daha fazla dayanamadım
Sonunu tahmin ettiğim ama sürükleyici bir kitaptı,güzel çıkarımlar yapabilmek hoşuma gitti.. Okuyacak olanlara tavsiyem;baş karakterdeki kızımızı sabırla okuyun :)
Kavuşamama üzerine bir roman okumak isteyenlerin, “Kavuşamamaları beni kesmez üstüne bir de tansiyon hastası olmak istiyorum.” diyenlerin başvurmaları gereken bir kitap Belki Bir Gün. Yine de her ne hikmetse bir türlü elimden düşüremedim. Kitap, 2002 yılından 2011 yılına kadar uzanan bir süre zarfında geçiyor. Ana kahramanlarımız Tess ve George’un başından beri ruh ikizi olduğunu düşünen, Tess’in dostu ve ev arkadaşı Kirsty, ortak arkadaşları yardımıyla ikiliyi bir araya getirmek için senelerce çabalıyor. Bu sırada Tess’in zaten karizmatik ve başarılı kahramanımız Dominic ile yıllardır süregelen bir ilişkisi var. Yine de Tess, içten içe George’un nasıl biri olduğunu merak edip arkadaşlarının anlatımıyla karakterini kafasında oturtmaya çalışıyor. “Belki de haklılar. George benim ruh ikizimdir.” diye düşünerek tanışmalarını ümit ediyor. Gel zaman git zaman bir türlü denk gelip de tanışamayan Tess ve George’un yolları, George’un Stephanie denen bir mahlukla evlenmesi üzerine iyice bir ayrılıyor. Tabii unutmadan George ve Stephanie’nin bir kızları oluyor.

Asıl hikâye buradan sonra başlıyor işte. Zaten buraya gelene kadar da baya ecel terleri döktürüyor yazar. Yıllardan sonra Kirsty’nin doğum günü partisinde adamakıllı ilk kez karşı karşıya gelen Tess ve George senelerdir birbirlerini tanıyormuşçasına bir hisse kapılıyorlar ve aralarında fark edilir bir elektrik oluyor. Fakat ikisi de bu tanışamama evresinde başka insanlarla bambaşka birer hayat kurduklarından ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Kitabın okuyucuyu içine alan dünyası çok hoş. Ayrıca George’un harika babalığı ve yan karakterlerin apayrı hayatları kesinlikle hikayeye tat katan unsurlar. George piyanist olduğundan bolca caz müzik göndermesi yapılması ve Tess’in vintage sevdası, bu konuların meraklılarının bayılacakları detaylar. En sonunda diyeceğim şu ki, çelik gibi bir sabrınız varsa ve başta söylediğim şeyleri düşünüyorsanız Belki Bir Gün tam size göre.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marianne Kavanagh
Unvan:
Roman Yazarı
Marianne Kavanagh, Woman, Tatler ve Telegraph'ın Saturday dergisi dahil olmak üzere birçok İngiliz dergisi üzerinde çalıştı. Yazarın yurt dışında yayınlanmış 2 kitabı vardır .

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.