Mark Miodownik

Mark Miodownik

Yazar
8.7/10
12 Kişi
·
25
Okunma
·
3
Beğeni
·
54
Gösterim
Adı:
Mark Miodownik
Unvan:
Malzeme Bilimi Mühendisi
Doğum:
Birleşik Krallık, 25 Nisan 1969
"Camın yaşamlarımızın kıymetli dokusuna karışamamasının nedeni belkide bizim camın kendisine değil, öbür tarafına bakmamızdır."
"1902'de dünya elmas üretiminin yüzde doksanını elinde tutan DeBeers şirketi, taşların değerini düşürmeden iyice büyüyen bu pazarda nasıl satış yapacağını düşünüyordu. Bu işi kurnaz bir pazarlama kampanyasıyla başardılar: 'Elmaslar ölümsüzdür' sloganını uydurarak, tektaş nişan yüzüklerinin ebedi aşkın yegâne gerçek ifadesi olduğu fikrini icat ettiler. (...) Ama elmaslar ölümsüz değildir, en azından bu gezegende. (...) Bu haber elmas sahiplerini tedirgin edebilir ama içleri rahat olsun, değerli taşlarında fark edilir bir bozulma görmeleri milyarlarca yılı bulacaktır."
Mark Miodownik
Sayfa 192 - Domingo Yayınları
"Raflardaki ve masalardaki kitaplar bize kim olduğumuzu, kim olmak istediğimizi anımsatan bir tür iç pazarlama uygulamasıdır."
"Güzellikte ve karmaşıklıkta bir soneyi aratmayan çikolata, bence nesnelerin şiire en yakınıdır."
İleri görüşlü kişilere gülen, sonra da o kişilerin başarısı karşısında utançtan yerin dibine geçen insanlar hakkında çok şey duyuyoruz.
280 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Bilgi ve eğlence dolu bir kitap. "Eşyanın tabiatı" ifadesini günlük hayatımda sıklıkla kullanırım. Bu isimdeki bir kitap en azından bu alışkanlıkla okunmalıydı. İfadenin gerçek anlamıyla, eşyanın tabiatından bahsediyor kitap. 11 bölümden oluşan kitap, hayatımıza yöne veren eşyaların nasıl ortaya çıktığını hem bilimsel hem de tarihsel süreç açısından ele alıyor. Başlıklar da oldukça ilginç (parantez içindekiler bana aittir): Boyun Eğmez (çelik), Güvenilir (kağıt), Temel (beton), Nefis (çikolata), Mucizevi (köpük), Düş Gibi (plastik), Görünmez (cam), Kırılmaz (grafit), Zarif (porselen), Ölümsüz (implant) ve Sentez. Bu bölümlerden en az biri mutlaka ilginizi çekecektir. Bilim sıkıcı olmak zorunda değil. Bu kitap bunu ispatlıyor. İyi kitap.
280 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yalın bir dille karmasik yapilarin bu kadar anlasılır bir şekilde anlatılması muazzam...
Elmaslar ölümsüzdür sloganı uydurarak tektaş nişan yüzüklerinin ebedi aşkın yegane gercek ifadesi oldugu fikrini icat etmelerinden ötürü hayatimizi degistiren DeBeers sirketinede iyi niyetlerimi bu vesile ile ifade etmek isterim =)
280 syf.
Bizler gözlerimizi açtığımızda kendimizi betondan bir evin içerisinde, demirden bir karyolada, elbisemize iliştirilmiş camdan nazar boncukları, değerli altınlar içerisinde bulduk. Peki bu malzemeler nereden geliyor? Ne zaman ve nasıl keşfedildiler?
Bu kitabı okurken bizlere artık sıradan gelen çelik, kağıt, çikolata, plastik, beton, cam gibi maddelerin kesfediliş sürecindeki heyecana ortak olduğumu hissettim. Basit bir masa ayağının bugüne gelip bizlerin hayatını kolaylaştıran bir eşya haline dönüşmeden önce binlerce yıllık birikim ve tecrübe ile yoğrulmuş olduğunu idrak etmek bakış açınızı değiştiriyor. Kitap yer yer bilimsel ifadelere ve terimlere yer verse de akıcı bir üslup ve açıklayıcı bir dille anlatılmış. Kesinlikle kütüphanede bulunması gereken eserlerden..

Yazarın biyografisi

Adı:
Mark Miodownik
Unvan:
Malzeme Bilimi Mühendisi
Doğum:
Birleşik Krallık, 25 Nisan 1969

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.