Mary Chamberlain

Mary Chamberlain

Yazar
7.2/10
9 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
80
Gösterim
Adı:
Mary Chamberlain
Unvan:
Yazar
Doğum:
3 Eylül 1947
"Bir yalan söyledin mi, onunla yaşaman gerekir. O da er ya da geç ortaya çıkar. Yalan söylersen yalanla yaşarsın."
Mary Chamberlain
Sayfa 133 - Rahibe Brigitte - Martı Yayınları
"Aşkta ve savaşta her şeyin mübah olduğunu söylerler. Ama eğer bir kadın değilseniz..."
Mary Chamberlain
Sayfa 434 - Ada Vaughan - Martı Yayınları
Bir kadının savaşını vermişti,annesinin verdiği savaştan çok farklı bir savaştı kahramanların, gazilerin haberlerde bahsedilen,düşman karşısında övgüye değer hareketlerin bol olduğu askerlerin savaşından da çok çok farklı bir savaştı.Bu hiç yaşanmamış bir savaştı.Şimdiye kadar kimsenin dinlemediği,umursamadığı bir savaş.
Mary Chamberlain
Sayfa 410 - Martı yayınları
"Savaş, bir pislik. Bir karmaşa. Savaşta hayatta kalmak için, günden güne bir şeyler yaparız. Savaşta yarın asla yoktur."
Mary Chamberlain
Sayfa 433 - Ada Vaughan - Martı Yayınları
464 syf.
·35 günde·Beğendi·9/10
Londra, 1939... İkinci Dünya Savaşı’nın bulutları Avrupa’yı kaplamışken, genç yaşına rağmen kazandığı terzilik yeteneğiyle dikkat çeken ve kendine parlak bir gelecek kurma planları yapan on sekiz yaşındaki Ada Vaughan’ın gizemli Stanislaus von Lieben’le karşılaşması onu bir anda göz kamaştırıcı ve romantik bir dünyaya savurur. Stanislaus, Ada’yla birlikte Paris’e gitmeyi teklif edince, genç kadın kıtadaki savaş çanlarına kulağını kapatır.
464 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
İkinci Dünya Savaşı döneminde mekan ve bazı kişilerin tarihsel detaylarına sadık kalınarak yazılmış savaşın savaş sonrasının güçlüklerine ve ırksal, sınıfsal ayrımcılığa dikkat çekilmiş bir roman.
Baş karakter Ada Vaughan'ın yaşadıkları, kadınlara uygulanan ayrımcılığa tanıklık etmiştir. Yargılama aşamasında yalnız işledikleri suça karşı değil, cinsiyet ayrımcılığına karşı da savunma yapmak zorunda kalan kadınların yaşadıklarına örnek olarak anlatılmıştır.
Bundan sonrası spoiler içermektedir.
18 yaşındaki Ada Vaughan, Stanislaus von Lieben'e aşık olup birkaç günlük gezi için gittiği Paris'te savaşın ortasında hamile ve yalnız bırakılarak Naziler tarafından esir alınıp, Dachau'da köle gibi çalıştırılıp doğurduğu oğlunu kaybedip, savaş bitiminde ülkesine dönünce ailesinin kabul etmediği buna rağmen garsonluk ve escortluk yaparak para biriktirken Gino adlı karaborsacı ile kötü bir talihsizlik yaşayıp tekrar Stanley ile karşılaşması Ada'nın sonunu hazırlayacaktır.
464 syf.
·8 günde·Beğendi·6/10
The dressmaker of Dachau Türkçe adıyla Ada'nın Savaşı aylar önce çok çok uygun bir fiyata A101'den aldığım bir kitaptı bugün bitirdim şimdi incelemeye geçeyim.
Öncelikle dilindeki sadelik hoşuma gitmiş olsa da edebi olarak beklediğim kadar kaliteli değildi ayrıca kitaptaki bazı cinsel içerikli yerleri gereksiz koydum sanki sırf satış için koyulmuş gibi geldi.
Ayrıca Ada'nın saflığı da yer yer sinir bozucu bir durum aldı,üstüne kitap yeterince objektif de değildi sanki Naziler şeytan İngiltere ve ABD melek gibi bir imaj yaratılmış,Naziler kitap boyunca o kadar gömülse de yarattıkları vahşet yeterince yansıtılamamış bence.
Gelelim olumlu yanlarına.
Öncelikle dönem ve döneme ait detaylar gayet güzel yansıtılmış yani kitabı okurken biraz da tarih bilgisi edinebilirsiniz.
Bazı yerlerde okuru şaşırtmak için kullandıkları detaylar gayet yerinde olmuş.
Anlatımı da gayet akıcı ben 7 günde bitirdim.
Yazar savaş sonrası İngilteresinin durumu ve kadınların o dönem yaşadığı zorluklar yansıtırken de gayet başarılı olmuş.
Genel olarak bakarsak hiç de fena bir kitap değil mükemmel olmasa da çok büyük beklentilere girmezseniz sizi tatmin edebilir.
Tavsiye ediyorum.
464 syf.
2. Dünya Savaşı'nın ortasında binbir türlü işkence, acı ve üzüntüye göğüs geren; son nefesine kadar toplumun her zerresine nüfus etmiş ataerkil tabulara ve cinsiyet ayrımcılığına direnen; her seferinde savaşın acımasız darbeleriyle paramparça olan hayallerine rağmen hayal kurmaktan asla vazgeçmeyen hayalperest bir kadının savaşın içindeki savaşını, direnişini ve var olma mücadelesini anlatıyor bu kitap.

Dachau Terzisi'nin savaşını anlatıyor ya da diğer adıyla Ada Vaughan'ın savaşını...

Ada’nın Savaşı - Mary Chamberlain
464 syf.
·Beğendi·8/10
Yıl 1939..
Ada Londra yaşayan terzilik yapan ve kariyerini bu yönde planlayan genç bir kız. Bir gün karşısına Stanislaus çıkar ve ayakları yerden kesilir. Genç adam onu Parise gitmeyi teklif eder aşk sarhoşu kızımız ailesine haber vermeden savaş çanlarına kulağını kapatır ve gider..
Tam dönecekleri gün Fransa işgal edilir ve sevgilisi tarafından terkedilir ve üstelik hamiledir..
Savaşta tek başına hamile bir genç kadın ne yaptı nasıl yaşadı başına neler geldi sonu ne oldu ??!!
Ben severek okudum. Bu tarz sevenlere tavsiyemdir..

Yazarın biyografisi

Adı:
Mary Chamberlain
Unvan:
Yazar
Doğum:
3 Eylül 1947

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.