Mason Currey

Mason Currey

Yazar
7.2/10
38 Kişi
·
116
Okunma
·
3
Beğeni
·
1010
Gösterim
Adı:
Mason Currey
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Honesdale, Pennsylvania, Amerika Birleşik Devletleri
Mason Currey Pennsylvania’nın Honesdale kasabasında doğdu ve Asheville’deki North Carolina Üniversitesi’nden mezun oldu. Yazıları Slate, Metropolis ve Print gibi dergilerde yayımlanan yazar, yaşamını Brooklyn’de sürdürmektedir.
Kalkmak, kahve içmek, yazmak, ders vermek, yemek yemek, yürüyüşe çıkmak... her şeyin belirli bir saati vardı; Kant gri paltosunu giymiş, eline İspanyol bastonunu almış halde kapısının önüne çıktığında, komşuları saatin tam olarak üç buçuk olduğunu biliyordu.
"İçimde fırtınalar kopuyor! BENİ düşünen, KENDİMİ bulmama yardım edecek birine fena halde özlem duyuyorum! Kahya kadın düzeyine kadar battım!"
Hayatını büyük oranda odasında, dünyadan izole bir şekilde kendi ifritleriyle yüz yüze gelerek, zihninin işleyişini anlamaya çalışarak geçirdi.
240 syf.
·Beğendi·9/10
Youtube inceleme videosu: https://youtu.be/_orqIHj87HA

Mason Currey’nin büyük bir titizlikle yaptığı araştırmalardan ibaret. Sanatçılar, yazarlar, bilim insanları, dâhiler, ressamlar ve önemli mevkiye gelmiş isimlerin hayatındaki çalışma ritüellerinin anlatıldığı ilham verici bir kitap. Hatta benim kanalda bu kitap okuduğum 3 yazar ve 1 sanatçı var. Sylvia Plath, Jane Austen, Agatha Christie ve Mozart’ın ritüellerini okumuştum, merak edenler için açıklama bölümüne link bırakacağım.

Kitabın arkasında şöyle yazıyor;
Hayran olduğumuz büyük fikir ve eserlerin yaratıcıları gündelik hayatlarında ne yapıyorlardı? Sıradan insanlar olmaktan çıkıp tarihin sayfalarında kendilerine yer edinmelerini sağlayan o büyük eserler hangi gündelik rutinlerin sonucunda doğmuştu? Bu kitapla Mozart’tan Çaykovski’ye, Kant’tan Descartes’a, Kafka’dan Flannery O’Connor’a, Picasso’dan Vincent van Gogh’a, Albert Einstein’dan Nikola Tesla’ya, Agatha Christie’den Isaac Asimov’a, tarihin akışına yön veren pek çok insanın gündelik hayatına kısaca göz atabilecek, onların deneyimlediği yaratım sürecini inceleme fırsatı yakalayacaksınız.

Küçük bir kitap olmasına karşın içinde 100'den fazla kişiye dair bilgiler bulmak onların günlük hayatlarına neler yaptıklarına dair bilgiler görmek faydalı. İçlerinde ilham aldığınız veya alacağınız sanatçılar mutlaka vardır. Güzel bir kaynak kitap olduğunu düşünüyorum ve bu sebeple ilgilenen arkadaşlara tavsiye ediyorum.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap, büyük dehaların günlük ritüellerini akıcı ve sade bir dille anlatıyor. Dünyanın hayran olduğu kişilerin yaratıcılıklarını nasıl taze tuttuklarını, takıntılarını, herkesin hayran olduğu eserleri nasıl "yarattıklarını" merak ediyorsanız, keyifle okuyacaksınız demektir.
Yazar, kitabın ön sözünde yazarken dehaların röportajlarından, günlüklerinden, onlarla ilgili anlatılanlardan yola çıkmaya çok özen gösterdiğini anlatıyor.
Benim dikkatimi çeken şey ise, anlatılan kişilerin ortak noktaları. Bunlar:
1- Mutlaka yürüyüş ya da egzersiz yapmak
2- Güne erken başlamak
3- Bir rutin oturtup onunla yaşamak

Tabii ki bunun tersini yaşayanlar da anlatılıyor. Fakat genel olarak durum böyle...
Ayrıca kitabı daha okuma aşamasında inanılmaz motive oluyor ve hayatınızı planlamak, daha çok hareket etmek, üretken olmak istiyorsunuz. Bu konularda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka okuyun veya desteğe ihtiyacı olana okutun.
240 syf.
·Puan vermedi
Çöp, sakın okumayın, zaman, güç, para, arzu öldürücü, zararlısı.Tek bir çalışma püfü vermemiş. Gerçek adı yaz, yürü, iç, sohbetle ; alt adı kaç saat yazıyorlar.Daha önce benzer konulu 5 kitap okumamında etkisi var.B.Erişin tavsiyesiydi, asla tavsiye kitap okumıcam 1 daha, kendi yazdığı kitaplardada 1şey olmadığına emin oldum.

Çözüm ne? İlk 15 sayfayı çok geniş bir kitapçıda, pdfde, amazon li yada ödünç aldıktan sonra karar vermeden asla okumamak 1daha.144 sanatçı (%80 yazar) 200 sayfada. Çok az yeri çizdim.

Nerde yaşadığı, evinin tasviri, eşinin adı, kaçta, kaç saat uyuduğu, içkisi, yediklerinden bana ne?Belirli bir periodu anlatıyor insanlar 60 sene böyle yaşamamış. Bazen biyografi yazarı gelince yazılmasını istedikleri gibi yaşadıkları olmuştur. Yaşarken yazara sormuyorlar, öldükten sonra şöyleydi diye yazarı düdüklüyorlar. Mantıken çalışma sırlarını kimse kitaba yazmaz, en yakınlarına belki söyler.

Bir tek işime yarayan ben gibi herkesin zorlandığı, zorladığı, yürüdüğü, harici her şeyi bıraktığı ve rahatlamak için bir şeyler kullanmasının beni rahatlatması.En az yarısı mesai gibi belirli saatlere sadık kalıp güya, hayatlarını ona göre düzenliyorlar. Zorlantılar;

'Bazen birlikte, tam doğru halini bulana kadar cümlelerin üstünden düzinelerce, hatta yüzlerce kez geçiyorlardı.' 51

'Çalışmak hala hayattan kaçmanının en iyi yolu' 51

'Günlük kelime randımanını bir çizelgeden takip ederdi - böyle yapıyorumki kendmi kandırmıyayım' derdi. 68

'İlham amatörler içindir diyor Close, ‘Geri kalanımız, işin başına geçip çalışmaya koyulur’ 80

'Aylaklık savaşılması gereken bir hastalıktır!' 88

'8 hastalık, 19 adres değişikliği, ulysessi yazmak için muhtemelen 20bin saat harcamış olduğumu hesapladım.' 100

'Acı çekmenin değerli olduğunu ve mükemmel sanatın koşulu olduğunu düşünüyordu. ' 103

'Kendine günlük bin ila binbeşyüz kelime yazma zorunluluğu getirmişti ' 115

'İlham perisinin gelmesini beklerse yılda ancak 3 şarkı besteleyebileceğini' söylerdi.'Boksörler gibi şarkı yazarlarınında her zaman antrenman yapması gerekir!' 139
240 syf.
·6/10
Yazar ünlü yazar,şair,ressamların hayatlarını inceleyip onlarla konuşup onların ritüellerini yazmış. Gelen anlamda erken kalkmak, egzersiz yapmak ve kötü alışkanlıkları varmış.
240 syf.
·28 günde·Puan vermedi
Yazar, bir çok yazar,ressam,mimar,doktor ve bilim adamının nasıl çalıştığı ile ilgili derin araştırmalar yapıp bunu kitaplaştırmış. Herkesin kendine ait bir rutini olduğunu buna uyarak çalıştığını görüyoruz.
240 syf.
·10 günde·7/10
Yazarın bloğunda yazdığı yazıları topladığı bir kitap. Kitapta adı geçen tanımadığım yazar ve sanatçılar var. Bu kişiler hakkında daha fazla bilgi toplama isteği uyandırıyor. Yine de kişilerin eserlerini daha ayrıntılı yazmalıydı diye düşünüyorum. Bazı sanatçı ve yazarlar hakkında çok yüzeysel bilgi verilmiş.
240 syf.
·Beğendi·6/10
Bu kitabı okuyarak birçok önemli kişiye ait otobiyografiyi okumuş oluyoruz. Özenle hazırlanmış bir eser olduğu okudukça anlaşılıyor. Başka yaşamlardan kendi hayatınıza aktarabileceğiniz ritüelleri görmek isteyenlere tavsiye ederim.
234 syf.
·2 günde·6/10
Her gün yaptığımız ama farkında olmadığımız binlerce şey var, peki bunların ne kadarı başarımızı doğrudan etkiliyor. Mason Currey, bir dergi yazısı hazırlarken kendi ritüelini oluşturuyor ve buradan yola çıkarak başarılı ve ünlü insanların günlük olarak yaptıkları ve onları başarıya götüren alışkanlıkları derlemeye başlıyor. Benjamin Franklin'den Kafka'ya Tolstoy'dan Louis Armstrong'a kadar büyük sanatçı ve tanınmış kişilerin belki size saçma gelecek günlük ritüellerini bu eserde bulmak mümkün.

Bu kitap hayatını bir düzene sokmak veya bir konuda başarı elde etmek isteyenler için yol gösterici olabileceği gibi, aslında başarının tesadüf olmadığını da bize fısıldıyor.
240 syf.
·4/10
Sanat, edebiyat ve bilim dünyasından tanınmış simaların günlük hayat ve çalışma prensiplerini kısa kısa paylaşmaya çalışan biyografik bir inceleme kitabı olmuş. İsmini sıkça duyduğunuz insanların çalışma prensipleri ilginizi çekiyorsa okumayı düşünebilirsiniz. Kimi isimlere çok az yer verdiğinden her zaman doyurucu olmuyor kitap.
Henüz yeni yeni başlamış olmak, yinelenen ritueller ve genelde yazarlar üzerine kurulmuş gibi görünmesi biryana fırsat bulduğumda severek okuduğum bir kitap olacak sanırım. ..

Yazarın biyografisi

Adı:
Mason Currey
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Honesdale, Pennsylvania, Amerika Birleşik Devletleri
Mason Currey Pennsylvania’nın Honesdale kasabasında doğdu ve Asheville’deki North Carolina Üniversitesi’nden mezun oldu. Yazıları Slate, Metropolis ve Print gibi dergilerde yayımlanan yazar, yaşamını Brooklyn’de sürdürmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 116 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 133 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.