Mehmet Öz

Mehmet Öz

YazarÇevirmen
9.2/10
13 Kişi
·
45
Okunma
·
3
Beğeni
·
747
Gösterim
Adı:
Mehmet Öz
Unvan:
Tarihçi ,Porf.Dr
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Prof.Dr. olarak görev yapmaktadır.
Yalnızca Batı Avrupa'nın daha iyi bilinen tarihine aşina olanlar, üzerinde mutabık kalınmış bir Osmanlı tarihi kronolojisinin olmayışı karşısında şaşırabilirler. Bunun temel nedeni, 15. yüzyılın son 20 yılından önceki dönemden çok az sayıda orijinal malzemenin kalmış olmasıdır. 14. Yüzyıldan neredeyse hiçbir şey kalmamıştır. Belki yarım düzineden bile az sayıda güvenilirliği tartışılmaz Osmanlı belgesi mevcuttur, o kadar; bu dönemden herhangi bir tarihsel kronik de yoktur.
Hicri 10., miladi onaltıncı yüzyılın başına gelindiğinde Osmanlı edebiyatının hemen hemen bütün dalları Fars etkisine yenik düşmüştü: Modeller öylesine çalışılmış ve dil o derece geliştirilmişti ki, yazarlar artık incelik ve maharet bakımından Iran'ın şair ve nesircilerinin eserleriyle yarışacak eserler meydana getirmeyi göze alıyorlardı.
Mehmet Öz
Sayfa 73 - Victor L. Mènage
Osmanlı metinlerinin yetersizliği göz önüne alındığında, Osmanlı tarihinin bu ilk devirlerinin hikayesi anlatılacaksa, bunun büyük ölçüde, ondördüncü yüzyıl için ise neredeyse tamamen Türkçe olmayan malzemeye dayanılarak yapılması kaçınılmazdır. Bu bağlamda, Bizans kaynakları en önemli grubu oluşturmaktadır; Bizans'ın son bir buçuk yüzyılındaki kaderinin büyük ölçüde Osmanlı Sultanları'nınca belirlendiği göz önüne alınacak olursa bu, daha bir açıklık kazanır. Dahası, dönemin Osmanlı toplumunun aksine, Bizans toplumunun okuma yazma seviyesi oldukça yüksektir.
Mehmet Öz
Sayfa 46 - *colin imber
Osmanlıların kökeni ve Anadolu'ya göçleri konusunda tamamen farklı bir gelenek vardır. Bu gelenekteki karakteristik noktalar şunlardır: Ahlat, 340 göçmen ailesinden oluşan bir Oğuz topluluğunun ilk yerleşim yeri olarak zikredilir; Ertuğrul bin Gündüz Alp bin Gök Alp bin Sarkuk Alp bin Kopuk Alp, Gök Alp oğlu, Sarkuk Alp oğlu, Kopuk Alp oğlu olarak kaydedilir. Bu topluluk, nihayet Ankara yakınında ki Karacadağ'da yerleşmiştir. Selçuklu hükümdarı Alaeddin, Sultan-öyüğü'ne gelir ve burada Ertuğrul'u gazi yapar.
Mehmet Öz
Sayfa 107 - Halil Inalcik
Koçi Beyin de zikrettiği bir vecizede ; küfr ile dünya durur, zulmile durmaz. Yani, kafir bir devlet bile varlığını sürdürebilir yeter ki adaletli olsun, ama zalim bir devlet müslüman da olsa ayakta duramaz..
Aslında Osman'in adı, bir Türk adı olan "Ataman"dır. Burada sorulması gereken soru şudur: Artik pagan olmayan Osman kendinden sonra tahta geçecek olan 'Orhan'da dahil,oğullarının birçoğuna İslami degil Türkçe kökenli isimler verirken ne derece Islam ruhuyla doluydu? Osman'in en seçkin destekçilerinin de Islami degil Türkçe adlara sahil olduklarını unutmamak gerekir. Örneğin; Konur Alp,Akça Koca ve Samsa Çavuş.
Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu, modern tarih yazıcılığında büyük bir mesele olagelmiştir. Selçuklu-Bizans sınırındaki küçük bir uç beyliğinin nasıl olup da yeni çağların en güçlü imparatorluklarından biri haline geldiği, tarihçileri hala şaşırtmaktadır. İki imparatorluk mirasını, İslam ve Bizans miraslarını bünyesinde toplayan bu devlet, nasıl olup da Küçük Asya ve Balkanlar'da uzun ömürlü bir imparatorluk kurmuştur?
635 syf.
·6 günde·10/10
Üniversitede 2. Senemde bir ders için kaynak olarak almıştım. Ki iyi ki almışım da diyorum. Aslına bakarsanız kitap bir tarihçi (!) Olarak yıllardır baş ucu kitabimdir. Defalarca okumuş hatmetmiştim. Şimdi bir kez daha seçmece usulü makaleleri okudum. Hayli zamandır okumamıştım göz atmak kendi acimdan ıyi oldu.
Lisans yıllarında okulların dayattığı gibi sadece siyasi kısımlarına önem vererek okumuşum, bugün bir okur olarak sosyal yönleri daha çok ilgimi çekti. Osmanlı devletinin kuruluşu, hızlı büyümesi, devlet olması, çevresel faktörler, dini temeller, siyasi ve sosyal olaylar ilginizi çekiyorsa okumanızı tavsiye ederim.

Bir ekol olan Halil hocama da tekrar minnet ve sevgi ile...
234 syf.
·Beğendi·10/10
Akademik bir kitap. Belki biraz sıkıcı, kabul ediyorum. Ama Osmanlı Devleti'nin bu iki yüzyılında nüfus ve üretim anlamında neler olduğu sorusuna cevap arayan varsa bu kitaba bakmalı. Tek bir sancağa ait belli kaynaklarla ne harikalar yaratıldığına şahit olacaksınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Öz
Unvan:
Tarihçi ,Porf.Dr
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Prof.Dr. olarak görev yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 45 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.