Mehmet Öz

Mehmet Öz

YazarÇevirmen
9.5/10
6 Kişi
·
18
Okunma
·
2
Beğeni
·
679
Gösterim
Adı:
Mehmet Öz
Unvan:
Tarihçi ,Porf.Dr
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Prof.Dr. olarak görev yapmaktadır.
Adalet dünyanın kurtuluşunu sağlar;
Dünya, duvarı devlet olan bir bağdır;
Devleti düzenleyen şeriattır;
Hükümdar olmadan şeriat korunamaz;
Askersiz hükümdar duruma hakim olamaz;
Mal olmadan hükümdar asker toplayamaz;
Malı toplayacak olan halktır;
Halkı padişaha kul eden ise adalettir.
Osmanlı ülkesinde (özellikle 1570'lerden sonra) meydana gelen bu büyük çaptaki enflasyon ve devalüasyonun aslî sebebinin Amerikan gümüşü olduğu görüşü büyük bir hakikat payı taşır...
Özetle, adalette ihmâl ve zulüm, rüşvet, iltimas, müşaverede ihmâl, mansıpların ehil olmayanlara verilmesi, kadın ve musahip sözüyle iş görme ihtilâl-i nizâm-ı âlem'in başlıca sebepleriydi.
Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu, modern tarih yazıcılığında büyük bir mesele olagelmiştir. Selçuklu-Bizans sınırındaki küçük bir uç beyliğinin nasıl olup da yeni çağların en güçlü imparatorluklarından biri haline geldiği, tarihçileri hala şaşırtmaktadır. İki imparatorluk mirasını, İslam ve Bizans miraslarını bünyesinde toplayan bu devlet, nasıl olup da Küçük Asya ve Balkanlar'da uzun ömürlü bir imparatorluk kurmuştur?
229 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kanun-i kadim kısaca Türk- İslâm geleneğince uygulana gelen pratik kurallar bütünü. Osmanlı'da adaletten tutun da işleri ehillere vermek, adil vergi sistemine kadar bunların hepsi kanun-i kadimdir. Osmanlı Devleti özellikle 16. Yüzyılın sonlarına doğru, ne yazık ki nihai sınırlarının ötesine gidememiş, dönemin savaşları uzun ve masraflı ve kendisini bir anda duraklamada buldu. Zamanın gelenekçi Osmanlı aydınları ise bu dönemlere tanıklık ederken bir yandan da devlete ıslahat layihaları, nasihatnameler sunmuşlar. Bu eserde o dönem şartları ele alınmış, seçilen 12 layihanın incelenmesi, tenkidi akademik bir dille yapılmıştır. Eser her ne kadar akademik olsa da beklediğimden güzel sardı ve o dönemin şartlarını gözümden geçirdi. 16 ve 17. Yüzyıl Osmanlı siyasî ve toplum düzenini merak edenler, o dönemi hatırlamak ve Osmanlı aydınlarının gözünden öğrenmek isteyenler için tavsiye edebileceğim, emek ürünü güzel bir eser. İyi okumalar.
234 syf.
·Beğendi·10/10
Akademik bir kitap. Belki biraz sıkıcı, kabul ediyorum. Ama Osmanlı Devleti'nin bu iki yüzyılında nüfus ve üretim anlamında neler olduğu sorusuna cevap arayan varsa bu kitaba bakmalı. Tek bir sancağa ait belli kaynaklarla ne harikalar yaratıldığına şahit olacaksınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Öz
Unvan:
Tarihçi ,Porf.Dr
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Prof.Dr. olarak görev yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.