Melis Aygen

Melis Aygen

Yazar
5.5/10
6 Kişi
·
14
Okunma
·
3
Beğeni
·
95
Gösterim
Adı:
Melis Aygen
Unvan:
Yazar
"Aristo 'Kendini bilmek tüm bilgeliğin başlangıcıdır,' Sokrates ise 'Kendini bil' demiş. Her şeyin cevabı kendi içinde saklıdır, çünkü en net olan iç dünyadır. Kendini bilirsen, her şeyi bilirsin..."
Melis Aygen
Sayfa 25 - Mona Yayınevi
Unutma! Herkes kendi gerçeğini bilir. Duyguları taklit edemezsin ki... Zihnini bırak, duygularının akışında ol şimdi.
“Bence herkesin hayatında biraz yağmur olmalı. O sessizliğin içinde dopdolu bir sesi vardır onun; anlatmak istedikleri vardır dinlemek isteyene. Masumca bir damla anlıma düşüverdi ve bunları düşünürken benimle konuştu, “ Bu dünyada bambaşka bir şekilde mutlu olacaksın...” dedi ve sihir gibi kayboldu.”
Bütün uyuyanları uyandırmaya tek bir uyanık yeter-malcom x
Sürekli geçmişinle ilgilenirsen geleceği kaybedersin. Gözlerin heyecan verici gelecekte olsun!
Her şeyin yeniden tasarlandığı bir dönemin başladığını, huzurlu günlerin geride kaldığını, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını radyo cızırtılı sesiyle haber veriyordu.
332 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Merhaba sevgili dostlar ,
Bu kitabı Kitap ağacı içsel dönüşüm kulübü ile ilk tanışmam ve ilk toplantım için almam gerektiğinde, aslında bu kitabın sadece bir biyografi kitabı olacağını düşünmüştüm. Oysa yazar Melis Aygen , Marilyn'in hikayesinin içerisine başka 4 kadın kahramanlı bir hikaye , yeniden doğuştan yola çıkarak spirütüel ve tasavvufla ilgili pek çok konuyu harmanlamış ve ortaya bambaşka bir kitap çıkmış.
Kitapta zamanda yolculuk yapan dört ayrı çağda, dört ayrı şehirde, dört ayrı ama aslında aynı kadının hayatlarının kesişme hikâyesi var. Tüm bunlar yeniden doğuş kavramı üzerinde yükseliyor.
Toplantımızda yazarımızda konuğumuzdu ve Kendisinin Marilyn Moonre 'ya benzerliği ve çok güzel olması toplantıda anlattıkları kadar beni etkiledi açıkçası çok farklı bir Aurası vardı .
Yazar Mevlânâ, “Ben de cansız varlıkken öldüm, yetişip gelişen bitki oldum. Bitkiyken öldüm, hayvan oldum. Hayvanlıktan geçtim, insan oldum. Öyleyse ölüm niye?” demiş. sözünü bize hatırlattı ,kitapta anlatmak istedikleri ile igili olarak..

Ben kitabı çok sevdim.Ama tabi bu kitabı okumak için biraz spirütüel konulara ,tasavvufa ve yeniden doğuşa ilginizin olması aşina olmanız gerekebilir.. Sevgiyle...
332 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
‘..biz kendimizin bir önceki devamıyız.Ölünce yok olmuyoruz.Potansiyellerimizi tam ve bütün haline getirinceye kadar gidip geliyoruz.
Eski yaşamların toplamı olan fakat yeni bir ruh olarak gözlerini açarsın dünyaya.’
.
‘Koca dünyada sevecek birini arayan küçük bir kız’ Norma, hiç büyümek istemediği halde büyümek zorunda kalan. Adını bile kullanamayan, kendine döndürülen bakışlar altında ezilen, hayattan beklentisi yaşayamadığı çocukluğuna çocuğuyla kavuşabilmek olan..Bildiğimiz Marilyn Monroe, sarı saçlarıyla, yanağındaki zarif beniyle, aşklarıyla, kırılgan kanatlarıyla..
.
Psikiyatrist Maya, Adya ile karşılaştığında başlıyor macerası. Anımsadıklarıyla kendini tanımaya başlıyor. Adya rehber oluyor ona, Marilyn ruh. Mekanlar değişiyor, takvimler değişiyor. Marilyn son gününe yaklaşırken Maya toprağındaki çiçekleri diriltiyor. Marilyn’in hayalleri onun gerçekliği oluyor.
.
Melis Aygen pek çok noktaya değinmiş; yaşadığımız bedenlerin sadece tek seferlik bahşedilmiş hediyeler olmadığından yaşadığımız ruhsal sorunların çözümünün de yine bizde çözümlendiğine kadar. Bir biyografi olarak yaklaşılmamalı bu kitaba.
Alıntılar, sözü edilen isimler ve yoğunluk oldukça fazla.
Çıkış noktasının ve özünün sağlam olduğuna inandığım bir kitap olmasına rağmen anlatımı çok dağınık bulduğumu söylemeliyim. Belirsizlikleri, zaman atlayışlarını, karakter geçişlerini oldukça seven biriyim ancak eseri okurken sevdiğim özelliklerin fazlalığı biraz yordu.
332 syf.
·24 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Ben bu koca dünyada sevecek birini arayan küçük bir kızım sadece.” Diyen Marilyn Monroe nün sözüyle giriş yapıyoruz kitaba ve “Maya” karakterinin hayat öyküsü ışığında insanın kendini bulma, ruh eşini yakalayabilme, hayatın gizli muazzam matematiği, sayıların gücünü, mucizelerin varlığını ve birçok kavramı daha oldukça geniş bir farkında olma hali yolculuğunda çeşitli hayatlarla karşılaşıyoruz. Bu hayatlar farklı yıllarda yaşamış Norma olarak doğmuş ve sonrasında Marilyn Monroe adını almış olan ünlü aktristin anlatıcılığı eşliğinde şekillenerek bir zaman yolculuğunda Marilyn, Maggio ve Monique ün hayatlarının bügünümüzdeki Maya’yı oluşturduğunu her birinden Dna larına aldıklarıyla kendini “ben” yapan “biz” olma halini keşfediyoruz. Ve bu zaman yolculuğunun Maya’nın hayata “ne olmak istediği” sorusuna cevap olan bir sonla bitişiyle roman bize tam bir “olmak” öyküsü sunuyor.

Kitabın başlangıç cümlesi ve bitiş cümlesinin aynılığında anlatılmak istenen de kitabın içinde çokça karşımıza çıkan “ölümün aslında bir son değil, yeni bir hayatın başlangıcı olduğu” düşüncesi netlik kazanıyor.
Olaylar ve karakterler arttıkça yer yer Marilyn biyografisi gibi bir hale bürünse de kitabın akıcı bir dil ve güzel bir kurgusu olduğunu söyleyebilirim.

Birçok imla hatası ve hatta düşük cümle ile karşılaşmak şaşırtıcı bir kusur oldu benim için bu kadar kontrolsüzce baskıya girmiş olmasına şaşırdım açıkcası ama genel anlamda anlatmak istediğini ve düşüncelerini, farkındalıklarını okuyucusuna aktarabilen bir yazar olduğunu düşünüyorum .

Eğer hayatın tatlı tesadüflerini, ilahi düzeni ve bu düzenin içinde kendinizi keşfetmeyi deneyimleyen biriyseniz bence bu kitap tam da sizin anlayacağınız dilden ;)

Yazarın biyografisi

Adı:
Melis Aygen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.