Meriç Demiray

Meriç Demiray

Yazar
7.2/10
6 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
79
Gösterim
Adı:
Meriç Demiray
Unvan:
Yazar
MERİÇ DEMİRAY, 1975 yılında Aydın’da doğdu. Sırasıyla Enez, Kuşadası, Eskişehir ve İstanbul’da yaşadı. Sinema-Televizyon mezunu ve senaryo yazarı, biraz da yönetmendir. Rocky, Cohen ve Muhsin Bey’den Örneklerle Hayatım ilk kitabıdır.
Mutsuz insanların dünyasında tek teselli başkalarının daha da mutsuz olmasıydı. Mutsuz insanların dünyasında hayat, başkalarının mutsuzluğuyla beslenen bir canavardı.
"Baba havaalanına mı?"
"Ne havaalanı?"
"Hayır, bavullu geldin ya."
"Ha, yok. Bakırköy'e gidiyoruz."
"Bakırköy'e mi? Yapma baba, akşam trafiği."
"Ulan sizi de anlamadım, yakına gitsek yakın dersiniz, uzağa gitsek trafik dersiniz, bir memnun olamadınız şu koduğumun İstanbul'unda ya!"
İnsan erken yaşta başarı elde edince, bunun artarak devam edeceği gibi bir yanılsamaya kapılıyor. Sonra bir gün başarısızlık: Bilge, güler yüzlü yaşlı adam, sakince çalıyor kapınızı. Hayatın doğrusal olarak yukarı çıkan değil eğilip bükülen, duran, hatta zaman zaman kendi ayağına dolanan bir çizgi olduğunu yavaş yavaş anlıyor insan.
Hülya'dan bir daha haber alamadım. Sonra anladım: Her adamın hayatına on yedi yaşında böyle bir kız girer, tam aşık olmuşken terk edip gider ve giderken birine aşık olma ve sonsuza kadar onunla yaşama mitine inancını da öldürür. Hülya'cığım, şüphesiz bu görevi layıkıyla yerine getirmişti.
Kadın tam çıkarken dönüp gülümsedi, mavi gözlülere has bir avantaj vardır; iletmek istedikleri duygudaki etkiyi çoğaltabilir onlar, gülerse dört çarpı gülme, kızgınsa beş çarpı öfke gibi. Bu avantajlarını canları istediğinde kullanırlar. Kadın da "o maviden" baktı, teşekkürünü beşe katladı, Çeto'nun dudağının kenarındaki o müstehzi kıvrım oluştu yine, belli belirsiz başını eğdi.
Her şey başlıyor, sonra büyüyor, sonra dağılıyordu, milyonlarca hücrenin bir araya gelmesi insandı, dağılıp toprağa karışması ölümdü. Dostlar bir araya gelir, güzel zamanlar yaşanır, sonra her şey biterdi. Doğru olan, başlangıçlar gibi bitişleri de kabullenmek; anıları, biten dostlukları minnetle, teşekkürle bırakıp gidebilmekti.
"Buraya ilk görüşte aşık olmuş, hemen taşınmaya karar vermiştim. Sonra fark ettim, İzmir Karşıyaka'ya benziyor sokaklar. Hani Kavafis diyor ya, yeni bir ülke bulamazsın, aynen öyle. İnsan nereye giderse gitsin her şeyi çocukluğunun formatına uydurmaya çalışıyor."
Perfect Storm
Perfect Storm Rocky, Cohen ve Muhsin Bey'den Örneklerle Hayatım'ı inceledi.
160 syf.
Ufukta İstanbul da gözükmüşken, manzarasını bu büyülü şehirden alan öykülerden tatmamak olmazdı. Meriç Demiray, daha evvelden ismine aşina olmadığım bir yazardı, kitabına da zaten çoğunlukla yaptığım gibi, kampanyalı standlardan birinde rastladım ve başlarken pek de bir beklentim yoktu. Lakin iyi iş çıkarmış yazar. İlk kitap için fena bir performans sayılmaz doğrusu.

İlk kitap dedik, bir kitabı daha var "Kırmızı Bir Ölüm" adında. Onun da konusunu şöyle bir inceleyince, bu kitaptaki öykülerinde geçen karakterlere benzerliği gözüme çarptı. Aslında bana kalırsa yazar, yaşadıklarını, yaşayamadıklarını, anlatılanları, kulak misafiri olduklarını ve tabii ki de kurguladıklarını harmanlayıp güzel öyküler ortaya çıkarmış. Burada esas olan, öykülerdeki edebi yön, muhteşem tasvirler, güçlü karakterler veya çarpıcı sonlar değil. Burada esas olan, sokakta, barda, köşe başında, billboardlarda, orda burda gördüğünüz insanların da, birer hikaye olsalar ne denli okunaklı ve de etkileyici olabildiklerini göstermek gibi bir şeydi sanki. Hikayeleri güzel kılan da bu detaydı bence.

7 öyküden oluşan bu kitap, İstanbul manzaralı dedik ama sürekli orada konaklamıyor. Arada bir Eskişehir'de okumaya gidiyor, okulu falan uzatıyor, Trakya'da, seksenler- doksanlar çocuklarının bildiği o tatları sunuyor, Ege Denizi'nden esintiler getiriyor ve malum, yaz aylarındayız, tatile çıktıysanız tatili sevdiriyor, hala çalışmakta iseniz patrona sövdürüyor :) Bu arada da bolca güzel şarkı sunuyor okuyucuya. Playlist'te biraz değişikliğe sebebiyet verebilir.

Başta da dediğimiz gibi, hiçkimse sınıfına mensup insanların hikayeleri işlenenler. Kendi öykülerinin dahi kahramanı olamamış birçoğu. Başkaca etkenler tarafından etkilenmiş, başkaca kahramanlar tarafından fethedilmiş hikayeleri. Ve o hikayelerin içinde, yer yer kendi hayatını da sorgulama haline bürünüyor okuyucu. Kitabın alametifarikası da bu olsa gerek.

Yazarın biyografisi

Adı:
Meriç Demiray
Unvan:
Yazar
MERİÇ DEMİRAY, 1975 yılında Aydın’da doğdu. Sırasıyla Enez, Kuşadası, Eskişehir ve İstanbul’da yaşadı. Sinema-Televizyon mezunu ve senaryo yazarı, biraz da yönetmendir. Rocky, Cohen ve Muhsin Bey’den Örneklerle Hayatım ilk kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.