Mesut Gürbüz

Mesut Gürbüz

Derleyen
6.4/10
5 Kişi
·
33
Okunma
·
0
Beğeni
·
145
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
64 syf.
·Puan vermedi
Malcolm X (Hac'dan döndüğünde kendine aldığı isimle El-Hacı Malik El-Şahbaz) 1925-1965 yılları arasında yaşamış, Amerikalı siyahi müslüman liderdir. Kitap aslında Amerika'daki Siyahi Müslümanların nasıl organize olduğunu ve Siyahilerin ne gibi mücadeleler verdiklerini anlatıyor. Tadımlık ve aynı zamanda Amerika'daki Siyahi Müslümanlar hakkında genel bir malumat sahibi olmak için olunabilecek bir kitap. Aynı zamanlarda yaşamış olan Martin Luther King ve Malcolm X sürtüşmelerine az da olsa yer verilmiş. Bazı kaynaklarda bu tarihi olayları dadece bu iki karakter üzerinden anlatıldığına bile şahit oldum. Çerez niyetine. İyi okumalar.
64 syf.
·5/10
" Sizin anlamadığınız şey, bu gün siyah insanın sizin yanınızda veya sizin içinizde yaşamayı bir zafer olarak görmemesi. Şunu kafanıza sokun: siyah adam, sonunda, sizin sunduğunuz şeyi reddetme noktasına ulaşmıştır. Bu gün sizin sunacak hiçbir şeyiniz yok. Sizin süreniz doldu. Sizin geminiz kalktı.
Denizler şimdi fırtınalı ve sizin geminiz saklanıyor. Devrilmeye mâhkum. Bu durumda kalkmış, siyah insana kokuşmuş bir toplulukla kaynaşmayı öneriyorsunuz. O Tom Amcalar, yani beyinleri yıkanmış kafaları beyazlaşmış siyahlar, sizi seven siyahlar kabul edebilirler. Ancak asıl siyah kitleler kendilerine ait bir toprak, kendilerine ait bir ulus istiyorlar."
Malcolm, başlattığı mücadelede ve etkili konuşmalarıyla yalnızca siyahların ve Müslümanların değil bütün dünyanın ilgisini uyandırmayı başarmıştır.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap 40 dakika kadar sürüyor . Ama içi dolu dolu . Malcom x in hayatını fikirlerini size sunuyor . Beyaz ırkın zengi ırkı ezdiği dönemlerde lider ruhu ile beliren malcom z
Nation of islam adı altında Müslümanlık ile tanışıyor daha sonra haca gitmesi ile birlikte gerçek Müslümanlığın farklı olduğunun bilincine varıyor .
64 syf.
·Beğendi·4/10
1 saat içerisinde okunabilecek bir kitap dizinin amacı bu şekilde zaten
Fakat bana malcom x hakkında birşey katmadı açıkçası
Daha detaylı bir kitap okumam lazım
Bu kitap biraz yetersiz geldi
Yada malcom x düşündüğüm kadar değerli bir şahıs değil abartılmış emin değilim ilk kez bir kitap okuyorum hakkında sadece duyumlarım vardı

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 33 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.