1000Kitap Logosu
Metin Akar

Metin Akar

Yazar
Derleyen
BEĞEN
TAKİP ET
6.9
43 Kişi
167
Okunma
8
Beğeni
691
Gösterim
Unvan
Türk Yazar, Türk Dili ve Edebiyatı Doktoru, Öğretim Üyesi, Profesör
Doğum
Ankara, 28 Eylül 1944
Yaşamı
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (28.02.1969). Hacettepe Üniversitesi, Mezuniyet Sonrası Eğitimi Fakültesi'nde yüksek lisans (17.02.1977) ve doktora eğitimi görüp Türk Edebiyatında Manzum Mi'râc-nâmeler adlı teziyle "Türk Dili ve Edebiyatı Doktoru" unvanı aldı (08.07.1980). Selçuk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi'nde asistan ve yardımcı doçent olarak görev yaptı. (1978-1983). Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi eski Türk edebiyatı yardımcı doçentliğine naklen tayin edildi (Şubat 1983). Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (iki sömestre) ve Mimar Sinan Üniversitesi'nde (altı yıl) misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi. 02.10.1989 tarihinde, Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalında "Üniversite Doçenti", 01.02.1995’de de "Eski Türk Edebiyatı Profesörü" unvan ve yetkileri aldı. Eylül-1996'da, Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi profesörlüğünden kendi isteğiyle emekli oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi'nde, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı, Türkoloji Araştırma Merkezi Başkanı ve Türk edebiyatı profesörü olarak çalıştı (1995-2000). Hoca Ahmet Yesevî Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde Türkistan’da dört yıl Türkoloji Bölümü Başkanı olarak görev yaptıktan sonra aynı üniversitenin Almatı’daki Türk Dünyası İlişkilerini Araştırma Merkezinde bir yıl “baş bilim araştırıcısı” olarak çalıştı. TİKA görevlisi olarak L. N. Gumilev Avrasya Millî Üniversitesi, Uluslar Arası İlişkiler Fakültesi, Doğu Dilleri Bölümünde (Astana – Kazakistan) bir yıl Türkçe, Türk tarihi ve kültürü dersleri verdi (2005-2006). Tuzla Üniversitesi (Bosna Hersek), Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı olarak görev yaptı (2006-2007). 08.12.2007 tarihinden 30.06.2009 tarihine kadar Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Eğitim Danışmanlığı görevini yürüttü Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün üyesidir. Neşredilmiş on bir, tefrika edilmiş bir olmak üzere toplam on iki kitabı ve kırktan çok bilimsel makalesi vardır
176 syf.
·
9 günde
·
3/10 puan
Kitap boyunca mektuplar aracılığıyla Yunus Emre'nin hayatı, düşünceleri, savundukları anlatılıyor. Daha çok beyitlerden oluşan bu mektuplar bizleri Yunus Emre'nin hayatına götürüyor. İlahi aşk, ölüm, doğum ve insan sevgisi gibi konuları ele alıyor. Kitabı öyle bir zamanda okudum ki, her şeyin çok yoğun olduğu bir zamandı, kitapta çok yoğun bir içeriğe sahip ve dilide ağır olduğu için okurken çoğunlukla sıkıldım. O yüzden benden geçer not alamadı maalesef. Yorumumu kitapta geçen 9 öğütle bitirmek istiyorum: # Çok konuşma # Kendi hâline bak, kendi kendini kontrol et, kendini ıslah et, başkalarının ayıbını araştırma # Bu dünyâdan iyi bir isim bırakarak ayrıl # İnsanlarla iyi geçin # Allah'ı tanı ve ona kulluk et # İlim ve irfân yolunda ilerleyen kimselere maddeten ve manen yardımcı ol # Gelip geçici heveslere, eğlenceye dalma # Yalan söyleme, lafa ilave yaparak insanların arasını açma # Çok yeme, israf etme, fakirlere yardım et.
Mektuplarla Yunus Emre
Okuyacaklarıma Ekle
6
176 syf.
·
7 günde
·
5/10 puan
Kitaptaki kardeşi olan Abdurrahman'a yazılan 25 mektuptan oluşan kitap, adından da anlaşılacağı üzere mektuplar aracılığıyla yazarın; kardeşine, halkın lirik şairi olan ve şiirlerindeki esas teması olan ölüm ve aşka dair birçok tasavvufi şiir barındıran ve Allah'a olan sevgisi tanınan Yunus Emre'yi, onun hayatını, hayat boyu geçtiği yolları ve insanlığa dair verdiği bolca hayat bilgisini de devamında getiriyor. İçerik bakımından şiirleri bolca Eski Türkçe kelime içerdiği için şiirlerini başlarda anlamakta zorluk çekmiş olsam da kısa kısa anlamlarıyla verilmiş olmaları fazlasıyla anlamamda yardımcı oldu. Son olarak akıcı bir kitap değil ancak dini bakımdan insanın bilgilerini düzelterek tazelemesi hoşuma gitti. Keyifli okumalar :)
Mektuplarla Yunus Emre
Okuyacaklarıma Ekle
14