Michael Bond

Michael Bond

Yazar
9.4/10
14 Kişi
·
27
Okunma
·
0
Beğeni
·
196
Gösterim
Adı:
Michael Bond
Tam adı:
Thomas Michael Bond
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Newbury, Berkshire, İngiltere, 13 Ocak 1926
Ölüm:
Londra, İngiltere, 27 Haziran 2017
Sırt üstü uzandı ve yorganı bıyıklarına kadar çekti.Sıcacık ve rahat yatağında huzurla gözlerini kapattı.Ayı olmak güzeldi.Hele Paddington adında bir ayı olmak çok güzeldi-Michael Bond
"All good things come to an end sooner or later. And the nicer it is the sooner it seems to end. But if they didn't end, we shouldn't have other things to look forward to."
112 syf.
·2 günde·9/10 puan
Yeğenimin isteği üzerine okudum ama itiraf edeyim keyifliydi :) Uzun yıllar sonra çizgi film izlemek gibi hissettirdi. İyi, dürüst, sevimli, şakacı, merhametli ve sakar Ayımız Paddington'tun hikayeleri çok güzeldi :) Ufaklıklara okutun bence, arada çaktırmadan okursunuz sizlerde :))
119 syf.
·Puan vermedi
Yıllar yıllar önce çizgi filmini izlediğim sevimli Ayı Paddington'ın hikayesine geçmeden önce kitabın benim için öneminden bahsedeceğim. Kitap Sevgilim ☽ la Principessa della Luna ☾'mla beraber başlayıp bitirdiğimiz ilk kitap. Aslında, bu kitaptan öncesi de var ama bu anlamda ilk olan kitabımız bu. Şimdi Paddington ve kitaptan bahsedeceğim.

Kitap, Brown ailesinin tatil için okuldan eve dönen kızları Judy'yi karşılamak için gittikleri Paddington istasyonunda sevimli ayıyı bulmalarıyla başlıyor. Sevimli ayı elinde bavulu ile kenarda beklemektedir. Kendisi çok uzun bir yoldan (Peru) tek başına bir gemide gelmiştir. Peru'dayken yanında kaldığı Lucy Teyzesi emekli ayılar için bir bakımevine yerleşince kendisi de göç etmiş.

Sevimli ayı ,Paddington adını da burada alır. (Tabi Paddington isminden başka bir ismi daha var fakat bu kimsenin anlamadığı Peru dilinde.) Daha ilk karşılaşmada, İngilizce bilen ayımız Paddington'un ne kadar kibar ne kadar saygılı ve ne kadar samimi olduğunu göreceksiniz -tabi bir de çizgi filmdeki seslendirmesini biliyorsanız bunu daha çok hissedersiniz sanıyorum.

Brown'lar Paddington'u Kayıp Eşya Bürosu'ndan aldıktan sonra daha ilk bölümden Paddington'un sakarlıklarıyla başına neler geldiğini göreceksiniz. Maceralarında ayrılmaz bir parça olan sakarlıklarıyla Paddington sizi de gülümsetecektir diye düşünüyorum.

Kitap tanışma bölümü dışında 7 maceradan oluşuyor. Her biri birbirinden sevimliydi benim için. Her bir macera ne çok uzun ne çok kısa, tam tadında. Kitapta marmelat seven ayı dostumuzda başka Bayan Bird'ü, Bay Gruber'i ve yan komşu Bay Curry'i de tanıyacaksınız. Sonsözde de yazarın hikayeyi, karakterleri, isimleri nasıl oluşturduğunu ve kitap üzerine aldığı dönüşlerden bahsediyor. Son olarak kendi dilinde 13 kitaptan oluşan serinin sadece 2 kitabı çevrilmiş şu zamana kadar.

Şu konuya da açıklık getirelim. Kimileri tam olarak bilmediğim ama tahminde bulunabileceğim sebeplerden Winnie The Pooh ile sevimli, kibar, sakar, İngilizce bilen Paddington'u karşılaştırıyor ve Winnie'nin daha iyi olduğunu söylüyor. (Emre Gökalp) Soruyorum; bu Winnie The Pooh denen ayı nerelidir, kimlerdendir? Paddington Perulu, ne olduğu ortada. Winnie The Pooh daha popüler olmak dışında ne meziyete sahiptir? Winnie'yi seçenler onda ne bulmaktadır? Bunlara cevap verin lütfen!

Ayrıca Paddington'un filmi de olduğunu ekleyeyim. Komik ve sevecen vakit geçirmek isterseniz Ayı Paddington'u öneririm. İyi okumalar!
119 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Her zaman oldukça kibar olan Paddington insanlara asla ilk isimleriyle hitap etmiyor. İnsanlara selam vermek için her zaman şapka takıyor. Oldukça iyi kalpli olsa da bazen insanlar yanlış davranışlar sergilediklerinde onlara kötü kötü bakmaktan da çekinmiyor. Çok masum bir şekilde kendini belaya bulaştırmakta üstüne yok fakat yarattığı sonuçları düzeltmek için de çok çalışıyor. Oldukça arkadaş canlısı olan Paddington çocuklar için harika bir örnek oluşturuyor. Paddington öyle seviliyor ki Londra da Paddington İstasyonu’nda bronz heykeli ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Ben bu iyi kalpli ayıyı mutlaka tanımalı derim.

Okumadan önce fikir edinmek isterseniz yayınlanmış çizgi filmleri ve 2014 yapımı bir sinema filmi var.
112 syf.
·1 günde·10/10 puan
Her eve bir Paddington şart! :)
Bu kitapta da yine bolca maceralar yaşıyoruz. Paddington hala sakar ve tatlı. Kesinlikle her çocuğun seveceği bir dost!
Almanızı ve okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. :)
112 syf.
·1 günde·10/10 puan
Kitabı sırf Ayı Paddington'ı sevdiğim için almıştım. Uyku tutmadığında bir gecede bitirdim ve çok beğendim. Bence herkesin okuyup Paddington'ı kendisine örnek almalı lazım. Keşke her evde bir Paddington olsa :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Bond
Tam adı:
Thomas Michael Bond
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Newbury, Berkshire, İngiltere, 13 Ocak 1926
Ölüm:
Londra, İngiltere, 27 Haziran 2017

Yazar istatistikleri

  • 27 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.