Michael Drosnin

Michael Drosnin

Yazar
7.0/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
304
Gösterim
Adı:
Michael Drosnin
Unvan:
Yazar
Doğum:
A.B.D., 31 Ocak 1946
Amerikalı gazeteci ve yazar.En iyi bilinen eseri Tevrat'ın Şifresidir.

New York'ta doğmuştur.Washington Gazatesi ve Wall Street Gazetesine çalışmıştır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
* The Bible Code ismiyle yayınlanmış olan bu kitabın içeriği hakkında fikrim olmasa da ismini sıkça duymuştum.

* Kitabın amacı, Tevrat'ta (özellikle Daniel ve İşaya bölümlerinde) bulunduğu iddia edilen ve günümüzden haberler veren kodların açıklanmasıdır.

* Kitapta kullanılan yöntem kısaca; Eski Antlaşma'nın İbrani harfleriyle bilgisayara aktarılmış ve aralardaki boşluklar olmadan sıralayarak metin şeklinde dizilmiş. Daha sonra birer, ikişer, üçer, dörder vs atlayarak tek tek anlamlı kelimeler aranmış. Aynı zamanda satır uzunlukları değiştirilerek tüm metin üzerinde dikey, yatay ve çaprazlama olarak da aynı işlem denenmiş. Kitabın yazıldığı dönemde popüler olan(Libya, Kaddafi, Saddam, Armaggedon, Izak Rabin, suikast vb) kelimeler arandıkça da bulunmuş.

* Bu kitaba eleştiri olarak yayınlanan yazılar mutlaka vardır fakat aramadım. Kendi gördüğüm hatayı kısaca anlatayım; İbranice konsonental(ünsüz harflerle yazılan) bir dil olduğu üzre Tevrat metinlerinde de İngilizce yada diğer yabancı dillerden gelen kelimeler orijinal halde değil, İbranice versiyonuyla yazılır ('Rahman' kelimesinin RHMN şeklinde yazılması gibi). Dolayısıyla kitabın sisteminin aradığı kelimeler zaten aslında harf dizilimleridir. Bu dizilimleri de yatay, dikey, çapraz olarak arasanız zaten bulmama ihtimaliniz yok gibidir. Bu eleştiri beklenmiş olacak ki kitabın bir yerinde; bu kombinasyonları sadece aranan sözcüğe en yakın olanını aldıklarını söylemiş. Fakat örneğin; dünyanın sonunu işaret eden "armaggedon" kelimesinin taratıldığı bölümde hem en yakın olan 2000 yılı (kitabın baskısı 1999), hem de sonraki ihtimallerden bir tanesi olan 2006 yılı kabul edilmiş. Bu da bana aslında sabit bir gözlem şartı olmadığını gösteriyor ki, aynı metinlerden 2020, 2023 gibi sayılar da çıkarılabilir. Kitabın mantıksal hatası olarak bunu kısaca anlatmaya çalıştım.

* Kitabın bir de ikinci cildi olduğunu gördüm. İkisini birlikte almadan önce sadece ilkini alıp denemek istedim. İyi ki de öyle yapmışım, bu fikirle yazılacak bir diğer kitaba daha para vermeye değmeyeceğini düşünüyorum.
Kitap isminden çıkabilecek anlam, önyargılı olanlar için bilim kurgu ve gerçek dışılığı çağrıştırabilir ancak çağrıştırmasın. Yazar doğru ve samimi bir konuya değinmiş. Keza bu haberin doğruluğunu Kur'an kritik ayetleriyle desteklemektedir. Ancak bu kitabı okuyup haberi iyi analiz etmiş ve gerçekliğini Kur'andaki net açıklayıcı ayetlerde görebilmiş birini tanımıyorum. Ancak şahsımın öğrettiği kişiler çok şaşırdılar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Drosnin
Unvan:
Yazar
Doğum:
A.B.D., 31 Ocak 1946
Amerikalı gazeteci ve yazar.En iyi bilinen eseri Tevrat'ın Şifresidir.

New York'ta doğmuştur.Washington Gazatesi ve Wall Street Gazetesine çalışmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 2 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.