Michelle Knight

Michelle Knight

Yazar
8.8/10
125 Kişi
·
315
Okunma
·
4
Beğeni
·
496
Gösterim
Adı:
Michelle Knight
Unvan:
Yazar
Michelle Knight 2002 yılında, Ariel Castro isimli bir okul servisi şoförü tarafından kaçırıldı ve on yıldan uzun bir süre taciz, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. 2003 yılında Amanda Berry, 2004 yılında da Gina DeJesus tutsak olarak Michelle'e katıldı. 6 Mayıs 2013'te bir fırsatını bulup tutsaklıktan kurtulmalarının ardından, bu olay dünyada büyük yankı uyandırdı.
"Sırf biri sana kötü bir şey yaptı diye sen de diğer insanlara öyle şeyler yapmak zorunda değilsin."
Michelle Knight
Sayfa 131 - martı
Zor zamanlardan geçen birçok insan olduğunu biliyorum , ancak elimizi uzatmamız ve onları tutup , seslerinin duyulduğunu onlara bildirmemiz gerekiyor.
Sadece bir anne , çocuğunun kendisinden koparılmasının ne demek olduğunu bilir. Sanki vücudunuzdan ruhunuzun çıkıp gitmesi gibiydi. Konuşamıyordunuz bile. Çok canınız acıyordu.
"Sizden ricam, böyle bir durumla karşı karşıya olduğunuzu sezerseniz - okula gitmeyen bir çocuk, evinden çıkamıyor gibi görünen bir kadın- lütfen polisi arayıp haber verin ve kontrol etmelerini isteyin.Her şey yolunda çıkarsa aptal gibi görünürüm, diye korkmayın.En azından zor durumdaki birine yardımcı olmaya çalıştığınızın bilincinde olacak ve bunun iç rahatlığını taşıyacaksınız.Lütfen arama yapmak için iki dakikanızı ayırmaktan hiçbir zaman çekinmeyin..."
Michelle Knight
Sayfa 10 - martı
Siz göz kırpana kadar hayat değişebilir, o yüzden her günü sanki o gün dünyadaki son gününüzmüşçesine yaşamalısınız. Çünkü trajedinin nerede başlayacağını asla bilemezsiniz.
Çığlık atamıyordum.Dua edemiyordum.Tanrı'ya bana Joey'yi geri vermesi için bile yalvaramıyordum.O kadar korkmuştum ve öyle büyük bir şok içindeydim ki tek yapabildiğim ölü gibi yerde yatmaktı;zaten böyle bir şeyi atlatabilmek için içinizde bir şeylerin ölmesi gerekiyordu.Yaşabilmenizin tek yolu buydu.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Spoiler İçerir !
Michelle Knight yazdığı bu kitapta başından geçenleri anlatıyor. Keşke böyle şeyler yaşamamış ve bu kitap hiç ortaya çıkmamış olsaydı diye düşünmekten kendimi alamadım.
Michelle Knight küçük yaşta aile üyeleri tarafından tecavüze uğruyor. Daha sonra lisedeki erkek arkadaşı tarafından hamile kalıyor ve evdeki durumlara dayanamadığı için evden kaçıyor. Bu kaçış fazla uzun sürmüyor ve eve geri dönüyor. Bebeğini doğurmaya karar veriyor. Doğurduktan sonra çocuğuna sefalet içinde bakamadığı için Sosyal Güvenlik çocuğunu anneden koparıyor. Buluşma yerine gidebilmek için her yolu deneyen Michelle bir türlü gideceği yeri bulamıyor ve işte bu noktada Ariel Castro kendisinin onu gitmek istediği yere götüreceğine inandırarak türlü işkenceler edeceği kabus eve götürüyor. Burada türlü işkence,taciz ve tecavüzlere maruz kalıyor. Kaçırıldıktan yaklaşık 1 yıl sonra adam 2 kızı daha eve getiriyor. 11 yıl tutsak kalıyorlar ve içlerinden kurtulabilme umudunu asla eksik etmiyorlar. Michelle her zaman oğluna kavuşabilme düşüncesiyle ayakta kalmaya çalışıyor. 11 yıl sonunda nihayet özgürlüklerine kavuşuyorlar.
Bu kitabın yazılmış olması bile yazarımızın ne kadar güçlü olduğunun kanıtı. Her sayfasını üzülerek ve tüylerim ürpererek okudum. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir kitap oldu benim için. Merak edenler okuyabilir.
288 syf.
·Beğendi
Henüz 21 yaşında bir kadının bu yaşına kadar bile başına gelenler inanılmaz iken asıl dehşet bundan sonraki 11 yılda gerçekleşiyor. Michelle Knight kendisiyle birlikte iki kadının daha kaçırılıp tutsak edildiği evdeki akıl almaz işkenceleri anlatıyor. İşin kan dondurucu kısmı bütün anlatılanlar gerçek. 2013 yılında evden kaçımayı başaran bu kadınların hikayesi gerçekten insanı sarsıyor.
288 syf.
·1 günde
Bir solukta, okudukça sayfaların elinizin altından kaydığı, böylesi de olmaz bu kadarı çok ağır dedirten bir hayatın gerçek hikayesi.
1 EV, 3 KADIN, 11 YILLIK ESARET
Michelle Knigh bir servis şöförü tarafından kaçırılıp, yıllarca taciz, tecavüz, aşağılanma ve işkenceye maruz kalandı. Servis şöförünün daha önce kaçırıp esir ettiği iki kadınla birlikte o evin içinde yaşananları anlatıyor.
Üç kadının akıl almaz işkencelere dayanacak gücü nasıl bulduğunu, nasıl bu tecavüzlere dayandığını, Michelle kendi hissettiklerini anlattıkça daha da ürpererek okunan bir kitap.
6 Mayıs 2013 de bir fırsatını bulup kurdukları bu işkence evinde olanları herkes mutlaka okumalı ve okutmalı diye düşünüyorum.
288 syf.
·8/10
Bir sapık tarafından küçük yaşta kaçırılıp uzun yıllar bir evde hapis tutulan, tecavüz, zorla düşük yaptırma gibi bir sürü işkenceye maruz bırakılan 3 genç kızın gerçek öyküsü.
Beni çok sarsan bir kitap oldu, insanı uzun süre etkisinde bırakıp fazla korumacı bir hale getirse de okumanızı öneririm.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Daha küçücük yaşta başına gelmedik kalmayan sonrasında hayatın yine kendisine en acımasız tarafını gösterdiği bir kadının hikayesi. Hikaye dediğime bakmayin gerçek bir yaşam. Okurken her sayfasinda tuylerimi ürperten kelimeler.. devam ettikçe içimden birseyler koptu resmen ilk defa bir karakterden nefret ettim. Bir insan nasıl bu kadar vicdansız karaktersiz olabilir akıl sır erdiremiyorum. Birde bu olanlarin gerçek olduğunu düşününce dahada öfkem artıyor. Neyseki sonu güzel kahramanlarımız özgürlüğüne kavuşuyor. Bir daha hiçbir kadının başına öyle şeyler gelmemesi temennisiyle. . Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
288 syf.
·2 günde·10/10
Bu kitabı bitirdiğimde küfürden nefret eden ben bir yığın saydırmak istedim adama.. nasıl bir düşüncedir nasıl bir zihniyettedir bir insan.kızı yaşındaki kızlardan ne istiyor.Nasıl sapkın davranabiliyor.Okurken adeta midem bulandı. Genelde okuduğum kitaplarda empati kurarım ama bunda hiç ama hiç istemedim.Kitap Michelle Knight'ın gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor.okuduğunuz her sayfada o ha bu kadarda olmaz diyeceksiniz.Ve adamdan nefret edeceksiniz.Daha fazla söze gerek yok.....
Not: Bu kitap biyografi..
288 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
#okudumbitti
#benibulun #michelleknight #michelleburford

***Küçük yaşta itibaren fakirlik,uyuşturucu, evsizlik, arkadaşsızlığı, ailesiz yaşamayı, anneliği, öğrenen Michelle Knight'ın hayatını anlatıyor.
Yaşamını düzene sokmaya çalışırken kaçırılma ile felaket zincirinin başlamasıyla 11 yıl süren tecavüz ve işkence maruz kalmaktadır.Tüyler ürperten, acılarla dolu yıllar. Sarsıcı bir kitaptı.Her şeye rağmen yaşamak için bir sebep bulunabileceğini anlatıyor.

##Kitaptan bazı alıntılar;
***Bütün dünya sanki ben hiç var olmamışım gibi yaşamına devam ediyordu. Ciğerlerimdeki tüm nefesimle haykırıyordum ama beni duyan yoktu.

***Bana olanları geriye dönüp düşünmek zor, onlarla yaşamaksa çok daha zor.

***Aşk acısı dediklerinin ne olduğunu biliyordum. Birisi kalbimi yerinden çıkarmış ve binlerce iğne batırmış gibiydi.

***Birkaç tatlı söze âşık olduğuma inanamıyordum. Sevilmeye bu kadar açtım demek.

***Yıllarca istismar edildikten sonra Tanrı hakkında hâlâ karasızdım. Gerçekten var mıydı, yok muydu?

***Bir zamanlar vücudunuzun içinde yaşayan bir çocuğa nasıl veda edebilirsiniz? Nasıl olur da kapıdan öylece çıkıp gidersiniz? O günleri, ayları, belki de yılları yeniden bir araya geldiğinizde ona nasıl açıklarsınız?

***Hayatınız sizden çalındıktan sonra en temel şeylere sahip olmak bile sizi mutlu ediyordu.

***Komşular çığlıklarımı duyamıyor olsa da belki Tanrı duyar, diye düşünüyordum ama günler haftalara, haftalar aylara döndüğünde Tanrı'nın da beni unutup unutmadığını merak etmeye başlamıştım.

***Okuduğum tüm korku romanlarındaki kötü adamlardan daha kötüydü. Aslında korku romanını yaşıyorum, diye düşündüm

***Yıllarca hapis hayatı yaşadıktan sonra garip bir şey oluyor, bir zamanlar elinizde ve ayağınızda olan kilitler beyninize hükmetmeye başlıyordu.

***Korkunç bir olayı atlatmak için acının içinden geçmen gerekir, etrafından dolanmak değil.

***Okunması gereken kitaplardan...

***Nietzsche'nin sözü ile bitirmek istiyorum;kaderini sev, belki en iyisi seninkidir.
288 syf.
️Kitabı iki günde bitirdim çünkü basit bir anlatımı vardı..
️Okadar olumsuz yorumla başladım ki korkarak okuduğum hikayede yazarın yetişkinken yaşadığı bu kötü olaydan çok çocukluğunda yaşadığı taciz,tecavüz ve değersizlik duyguları beni daha derinden üzdü..
️Bu demek değil ki yetişkinken yaşananlar beni etkilemedi...Çok derinden etkiledi ki kaygı bozukluğu olan biri olarak etkisini uzun zaman hissedeceğimi düşünüyorum..
️ Gerçek hikaye okumak isteyen okurlara tavsiye ederim...Ama edebi bir anlatım beklemeyin..Hayatta böyle şeyler de yaşanıyor olabildiğini insana hatırlatır ve çevremizdeki insanlara güvenmemiz konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini çok iyi anlatan bir kitap.. Sevgilerimle..
288 syf.
·Beğendi·9/10
İnanılmaz bir olay. Yaşanmış gerçek bir hikayeyi tam da yaşayan 1. Ağız anlatıyor. Kitabın sayfaları gözyaşlarımla dolu. Genc yaşta kaçırılan ve 11 yıl boyunca bir evde tutulup işkence çeken kadınların hikayesi. İnsanlara güveninizi sorgulatıyor. Empatinin dibine vurup çevrenizi gözlemlemeyi öğreniyorsunuz. Böylesi bir acının tarifi yok. Kitap okurken kolay kolay ağlamayan ben asla susamadım. Mutlaka okuyun ve okutun.
288 syf.
·2 günde·8/10
Kitap Michelle Knight'ın gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. 21 yaşındayken hasta ruhlu bir adam tarafından kaçırılıyor ve 11 sene boyunca bir evde hapsediliyor. Daha sonra aynı adam iki genç kız daha kaçırıyor ve bütün bu süre boyunca o kadınlara acı çektiriyor. Çok detaya girmek istemiyorum, ilginizi çekerse alıp okursunuz.

Kitabı okurken akıma üç şey takıldı: 1. (Adam hakkında)Bir insan nasıl bu kadar kötü olabilir? 2. (Kaçırılan üç kadın hakkında) Bir insan bu kadar acıya nasıl dayanabilir? 3. (Adamın ailesi, arkadaşları, komşuları ve polis hakkında) On bir sene boyunca bu adam nasıl yakalanmaz? Aynı bölgede kaybolan üç kadının izi bu kadar uzun süre nasıl bulunmaz? İnsanlar nasıl hiçbir şeyden şüphelenmez? Okurken isyan edeceğiniz bir kitap. ‪

Yazarın biyografisi

Adı:
Michelle Knight
Unvan:
Yazar
Michelle Knight 2002 yılında, Ariel Castro isimli bir okul servisi şoförü tarafından kaçırıldı ve on yıldan uzun bir süre taciz, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. 2003 yılında Amanda Berry, 2004 yılında da Gina DeJesus tutsak olarak Michelle'e katıldı. 6 Mayıs 2013'te bir fırsatını bulup tutsaklıktan kurtulmalarının ardından, bu olay dünyada büyük yankı uyandırdı.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 315 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.