Michelle Magorian

Michelle Magorian

Yazar
9.4/10
26 Kişi
·
50
Okunma
·
3
Beğeni
·
28
Gösterim
Adı:
Michelle Magorian
Unvan:
Yazar
Doğum:
Southsea, Portsmouth, Birleşik Krallık, 6 Kasım 1947
Michelle Magorian , Hampshire , Portsmouth'da doğmuştur ve Ermeni kökenlidir. Singapur ve Avustralya'da yedi ila dokuz yaşlarında yaşıyordu . Bir çocuk olarak Portsmouth'daki King Theatre'da olabildiğince çok zaman geçirdi ve tutkusu bir oyuncu olmaktı. Rose Bruford Konuşma ve Drama Koleji'nde üç yıl çalıştıktan sonra , iki yılını Paris'te Marcel Marceau'nun L'école Internationale de Mime'de geçirdi . Oradan profesyonel bir oyunculuk kariyerine başladı ve birkaç yıl boyunca İskoçya’dan Devon’a , ardından da İngiltere’ye turlar düzenledi.Yorkshire - repertuar şirketlerinde çalışıyor, yapabileceği herhangi bir parçayı alıyordu. Michelle'in en kötü sahnesi , The Wombles müzikalinde Orinoco oynamaktı . Tüm bu zaman boyunca gizlice hikayeler yazıyordu. Yirmili yaşların ortasında çocuk kitaplarıyla ilgilenmeye başladı ve bir tane yazmaya karar verdi.

Sonuç Goodnight Mister Tom idi . Kitabın fikri, Joseph ve Amazing Technicolor Dreamcoat'ın bir şarkısındaki renklerdi . O, dünyevi, eski bir renk ve yeşilin bir gençliğinin rengi olarak kahverengi olduğunu düşünüyordu. William Beech'in karakteri kafasına geldi çünkü ince gövdeli bir kayın ağacını düşündü ve ona ince ve genç bir çocuk için fikir verdi. Hikayeye dair bazı detaylar, annesinin II . Dünya Savaşı'nda bir hemşire olarak zamanının hikayelerinden geldi . Bunu tamamlamak için dört buçuk yıl gerekiyordu çünkü tiyatroda da çalışıyordu. Kitabı bitirdikten sonra, kitabı paylaştığı bir roman yazma sınıfına katıldı. Kestrel Books tarafından yayınlandı1981'de ve hızla uluslararası bir başarıya dönüştü. Evde Magorian yıllık kazandı Guardian Çocuk Roman Ödülü'nü , bir kez gelecek hayatta bir ödül İngiliz çocuk yazarlar oluşan bir panel tarafından değerlendirilecektir ve o bir övgüyle ikinci oldu Carnegie Medal dan Library Association tanıyarak, yılın İngiliz bir konu tarafından en iyi çocuk kitabı . Ayrıca Uluslararası Okuma Derneği Çocuk Kitabı Ödülü kazandı. Kitap, ITV tarafından aynı isme sahip bir film olarak uyarlandı ve 1998'de yayınlandı; ayrıca bir müzikal olarak uyarlanmıştır .

Magorian , II . Dünya Savaşı sırasında boşaltılan bir çocuğa ilişkin başka bir hikaye olan Arka Ev ile İyi Geceler Mister Tom'u (1984) izledi . Nerede Mister Tom savaş sırasında İngiliz kırsal kesimde yaşayan Londra çocuğu özellikli, Arka Ev eve de mücadele bir kız özellikli İngiltere'de ABD'de bir aile ile beş yıl sonra.

Üçüncü romanı olan Little Love Song ( ABD'de bir Kuğu değil ), genç bir kadının bağımsızlaşmasını ve savaş zamanında İngiltere'yi ilk aşkı bulmasını sağlıyor. Magorian'ın diğer kitaplarının çoğu da 20. yüzyılın ortalarında, genellikle tiyatroların etrafında yer alıyor. Üç yeni roman yazmıştır - Cuckoo the Nest (1994), A Spoonful of Jam (1998) ve Just Henry (2008) - ve iki şiir koleksiyonu, kısa öykü koleksiyonu ve iki resimli kitap.

2007 yılında Portsmouth Üniversitesi'nden fahri doktora aldı .

Henry , Çocuk Kitabı kategorisinde 2008 Costa Kitap Ödülü'nü kazandı .
“Bak Sam,” diye fısıldadı Tom. “Çocuklar hakkında bir şey bilmem ama onları dövüp korkutmamak gerektiğine aklım erer.”
Michelle Magorian
Sayfa 23 - Beyaz Balina
"Şuradaki kırmızı yemişleri gördünüz mü?" "Hem de nasıl gördük," dedi Zach. "Nefkulede görünüyorlar."
"Nef-ne?"
"Nefkulade. Nefis ve harikuladenin karışımı."
Stokerlar daha fazla soru sormamaya karar verdi. Bilmediğin bir şeyi başkasına da söyleyemezdin, bu kadar basitti.
Michelle Magorian
Sayfa 299 - Beyaz Balina Yayınları
Oyunculuk yapmayı, macera ve şiir kitapları okumayı sevdiğini söyledi. Ayrıca yüzmekten ve bisiklete binmekten hoşlanıyordu. Öykü yazdığını söyledi. Gerçi ilk iki sayfadan öteye hiç geçemediğini kabul etmek zorunda kaldı.
Yıldızlar gökyüzüne parçalar halinde saçılmıştı. Tom onlara baktı. Savaş olması mümkün değildi sanki. Gece öyle sakin, öyle huzurluydu ki. Birden Willie geldi aklına.
404 syf.
·10/10
Sevgili Will hikayenle birlikte bir duygu yolcuğuna çıktım, bazen mutluluk genellikle hüzün durağındaydım. Hayatta başına gelen en güzel şey Oakley'in yanına gitmen kesinlikle. Her şeye rağmen hayata tutunma çaban benim en büyük hayat derslerimden biri oldu.
Oakley senin kalbinin hazinelerini görmek dünyanın en güzel hazinesiydi.
Carrie senin okuma azmini öyle yürekten okudum ki iyi ki çabaladın. İçinde bulunduğum durum için bazen geçmişte çok fazla çaba sarf edildiğini unutuyorum sayende hatırladım.
Zach senin için Shakespeare okuyacağım, sadece senin için!

Kendimi okuduğum için özel hissettiğim ender kitaplardan.
404 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Her ay yaptığımız kitap buluşmalarının bu ayki misafiri İyi Geceler Bay Tom. Okumalarımın arasına böyle güzel çocuk kitapları katmak bana iyi geliyor. Duygularımız olduğunu hatırlıyorum. Sevginin aslında hepimiz için bir ihtiyaç olduğunu, sevdiklerimiz yanımızdayken nasıl kendimizi daha güçlü hissettiğimizi daha iyi anlıyorum. Dinin çocuklara kuralcı tarafının empoze edilmesinden çok yaratılan her şeyi sevmenin, bize verilen nimetlerin farkında olmanın vermiş olduğu mutluluğu anlatmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Kitapta Will’in yerine sıkça kendimi koydum ve onun durumundayken ne yapacağımı düşündüm. Açıkçası yaşadığı acılara katlanabilir miydim bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey var: Sevmek insanın mutlu olmasının tek yolu.
404 syf.
·Beğendi·10/10
Savaş dönemi, İkinci Dünya Savaşı... Sevgisiz büyümüş hatta sevgi nedir bilmemiş minik bir kalp. Kendisine iyi davranıldığında ürken ve bunu anlamlandıramayan, konuşmak ve gülümsemek gibi insani davranışlara karşı dahi yabancılaştırılmış bir dünya. Evet, Will'in dünyası bu. Bir öneri üzerine okumaya başladım ve bu kitapla "Annenin Duygusal Yokluğu" kitabını birlikte götürdüm. Böyle okunmasını da tavsiye ediyorum. Çünkü romanda anlatılanların nasıl bir psikolojiye sebep olduğunu ve daha ötesini görmenizi isterim. Hatta bu kulvara dalmışken "Zor Bir Ailede Büyümek" kitabını da okursanız aliyyül âlâ olur. Zalimane bir çocuk yetiştirme tutumunun ve bunun gibi birçok zarar verici yaşantının yaşamın ilerleyen yıllarında nasıl ortaya çıktığını anlamak için muazzam kitaplar. Çocuktur unutur argümanının çocuklar asla unutmaz çünkü bilindışı unutmaz sözüyle yer değiştirdiği günleri görmeyi umut ediyorum. Ve tüm anne babaların bu üç kitabı okumasını.
404 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bitirdiğime üzüldüğüm nadir kitaplardan biri. Öyle etkileyici ki sanki aileden biri gibi oldu. Kitap öyle içine çekiyor, öyle kucaklıyor ki...Bay Tom yaşadıklarından ötürü içine kapanmış ama iyiliğinden, insanlığından hiçbir şey kaybetmemiş, sıcacık kalbiyle beni kendine hayran bıraktı. William yaşadıkların çok acıydı, çok üzüldüm. Savaşlar kötüdür ama savaş William'a bir baba, bir yuva verdi. Zack deli dolu, çılgın çocuk öldüğüne çok üzüldüm, keşke ölmeseydin ahh çocuk.İki insan nasıl dost olur, nasıl kardeşce bağlanır çok iyi gösterdiniz ve William'ın annesi sinirlerimi çok oynattı, darmadağın etti. Şunu belirtmeliyim ki mutlaka okunmalı, her kütüphanede olmalı.inşallah devamı yazılır. Bunu çok isterim. Defalarca okuyup Bay Tom'u, William'ı, Zach'ı, Carrie'yi ve bir sürü karakteri ve o huzur kokan köyü hatırlayacağım.Sevgi ile tüm duvarlar yıkılır, yeni binalar örülür.Sevgi ve merhamet, tüm nefreti, kötülüğü siler;süpürür.Umarım karşımıza hep Bay Tom gibi yüreği büyük, sevgi inşa eden insanlar çıkar. İyi geceler Bay Tom ️
404 syf.
·11 günde·10/10
2. Dünya Savaşı yıllarında, annesinden şiddet gören bir çocuğun hüzünlü, yer yer okuyucuyu üzen ancak Tom Oakley'in yanına taşraya gönderildikten sonraki kısmında yaşadıklarını düşününce ise bir o kadar sıcak, sevgi dolu hikayesi anlatılıyor. Koşulsuz sevginin bir çocuğun hayatında nelerin değişmesini sağlayabileceğine ve eşiyle çocuğunu kaybettikten sonra birçok şeyden uzaklaşarak kendini soyutlayan bir adamın William'ın hayatına girmesiyle nasıl fedakarlıklar yapabildiğine, değişebildiğine tanık oldum. Bu kitapla tanışmamı sağlayan ınstagramdaki alternatif eğitim okumaları (@evladimsanadiyorum) hareketinin kurucusu katmerinsevisi 'ne çok teşekkür ediyor ve hesapları inceleyerek kitap önerilerine bakmanızı (özellikle eğitimcilerin) tavsiye ediyorum.
404 syf.
·3 günde·10/10
Yazar kitabın da bir insanın hayatının şekillenmesinde önemli olan en önemli etkenin çevre ve insanlar olduğuna önem vermiş.Kendimizin güçlü yönlerini görebilmenin bulabilmenin mutlu olabilmenin en önemlisi bulunduğumuz yer oradaki insanlar insan iliskileri.... Yanlış bilgiyle cahil bir inançla ve otoritenin birleşimiyle hayatın kabusa dönüşmesi...Savaşın bile bazı insanların hayatına güzel seyler yansıtıbileceğini görmek.Ebeveyn olmanın biyolijik bir yapıyla değil kalpteki sevgiyle sefkatle sabırla oldugunu göstermek.Okuduğunuzda merehameti merhametsizligi, sevgiyi nefreti, hüznü mutluluğu hissedeceksiniz.Sevginin büyüklüğüyle başarının mucizesine şahit olacaksınız.Yüreğe dokunan bir yaşamın hikayesi....
404 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Küçücük bir çocuğun yüreğine, kelimelerine, aklına ve özgürlüğüne dokunabilmenin ne denli esrarlı bir güç olduğunu anlatan... Azmi, sabrı, cesareti, yeteneği yüceltmenin, başarmanın güzelliğini her an vurgulayan... hayatla aramızı ne zaman açsak doğru bir kişinin ziyaretiyle o açığı muhakkak kapatacağımıza inandıran muhteşem eser... okuyun ve hissedin, iyi gelecek.
404 syf.
·Beğendi·10/10
İYİ GECELER BAY TOM, 2.Dünya Savaşı başlamak üzereyken Londra'da şehirli küçük çocukların savaştan zarar görmemeleri için taşradaki ailelerin yanına yerleştirilmesinden bahsediyor.Romanımızın baş kahramın olan Willie, annesinden sürekli şiddet ve hakaret işittiği için,yanına geldiği Bay Tom'u dan da her davranışından sonra dayak bekliyor.Ama beklediğinin aksine Bay Tom, onu asla dövmüyor ve asla hakaret etmiyor.Eşini ve evladını kaybeden ihtiyar bir adamın,sevgiye aç bir çocukla katılaşan kalbinin nasıl yumuşadığına şahit olduğunuz harika bir roman..
404 syf.
·9 günde·9/10
İyi Geceler Bay Tom bir kaç saat önce bitti . Okuma sürecim fazla fasılalara uğramış olsa da, kitaptaki duygu bütünlüğü öyle sağlamdıki hiç kopamadim. Will, hep aklımın bir köşesinde idi. Bay Tom , cok etkileyici bir karakterdi ve bana öyle tanıdık geldi ki kendisini senelerdir tanıyormuşum edası ile okudum. Sevginin iyileştiriciliğini gördüm, insanın insana iyi geldiğini (bu her insan için geçerli değil elbette) ve bazı fedakarlıklar için kan bağının şart olmadığına birkez daha şahit oldum. "Tadı damağımda" diye bir tabir vardır ya, tam olarak öyle işte. Unutamayacağınız ve etkisinden kurtulamayacağınız bir kitap okumak niyetindeyseniz bu kitap aradığınız kitap olabilir. "En büyük fetih, kişiyi yeniden inandirmaktir. " der, Nuri PAKDİL. Kitabı okurken bu söz zihnimi ziyadesiyle meşgul etti. Bu kitabı annelere, öğretmenlere, ortaokul itibariyle bütün çocuklara ve içindeki çocuk yanını daima diri tutan dostlarıma ısrarla tavsiye ederim. Keyifli okumalar ...
404 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ruhu ve bedeni yaralı örselenmiş bir çocuk ile yalnız ve küskün bir ihtiyar birbirine nasıl şifa olur...
İçinde savaş , terkediliş , nefret , acı olan bir öykü nasıl böyle yalın anlatılabilir ...
Aldığı tüm ödülleri hak etmiş Sıcacık bir iyileşme hikayesi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michelle Magorian
Unvan:
Yazar
Doğum:
Southsea, Portsmouth, Birleşik Krallık, 6 Kasım 1947
Michelle Magorian , Hampshire , Portsmouth'da doğmuştur ve Ermeni kökenlidir. Singapur ve Avustralya'da yedi ila dokuz yaşlarında yaşıyordu . Bir çocuk olarak Portsmouth'daki King Theatre'da olabildiğince çok zaman geçirdi ve tutkusu bir oyuncu olmaktı. Rose Bruford Konuşma ve Drama Koleji'nde üç yıl çalıştıktan sonra , iki yılını Paris'te Marcel Marceau'nun L'école Internationale de Mime'de geçirdi . Oradan profesyonel bir oyunculuk kariyerine başladı ve birkaç yıl boyunca İskoçya’dan Devon’a , ardından da İngiltere’ye turlar düzenledi.Yorkshire - repertuar şirketlerinde çalışıyor, yapabileceği herhangi bir parçayı alıyordu. Michelle'in en kötü sahnesi , The Wombles müzikalinde Orinoco oynamaktı . Tüm bu zaman boyunca gizlice hikayeler yazıyordu. Yirmili yaşların ortasında çocuk kitaplarıyla ilgilenmeye başladı ve bir tane yazmaya karar verdi.

Sonuç Goodnight Mister Tom idi . Kitabın fikri, Joseph ve Amazing Technicolor Dreamcoat'ın bir şarkısındaki renklerdi . O, dünyevi, eski bir renk ve yeşilin bir gençliğinin rengi olarak kahverengi olduğunu düşünüyordu. William Beech'in karakteri kafasına geldi çünkü ince gövdeli bir kayın ağacını düşündü ve ona ince ve genç bir çocuk için fikir verdi. Hikayeye dair bazı detaylar, annesinin II . Dünya Savaşı'nda bir hemşire olarak zamanının hikayelerinden geldi . Bunu tamamlamak için dört buçuk yıl gerekiyordu çünkü tiyatroda da çalışıyordu. Kitabı bitirdikten sonra, kitabı paylaştığı bir roman yazma sınıfına katıldı. Kestrel Books tarafından yayınlandı1981'de ve hızla uluslararası bir başarıya dönüştü. Evde Magorian yıllık kazandı Guardian Çocuk Roman Ödülü'nü , bir kez gelecek hayatta bir ödül İngiliz çocuk yazarlar oluşan bir panel tarafından değerlendirilecektir ve o bir övgüyle ikinci oldu Carnegie Medal dan Library Association tanıyarak, yılın İngiliz bir konu tarafından en iyi çocuk kitabı . Ayrıca Uluslararası Okuma Derneği Çocuk Kitabı Ödülü kazandı. Kitap, ITV tarafından aynı isme sahip bir film olarak uyarlandı ve 1998'de yayınlandı; ayrıca bir müzikal olarak uyarlanmıştır .

Magorian , II . Dünya Savaşı sırasında boşaltılan bir çocuğa ilişkin başka bir hikaye olan Arka Ev ile İyi Geceler Mister Tom'u (1984) izledi . Nerede Mister Tom savaş sırasında İngiliz kırsal kesimde yaşayan Londra çocuğu özellikli, Arka Ev eve de mücadele bir kız özellikli İngiltere'de ABD'de bir aile ile beş yıl sonra.

Üçüncü romanı olan Little Love Song ( ABD'de bir Kuğu değil ), genç bir kadının bağımsızlaşmasını ve savaş zamanında İngiltere'yi ilk aşkı bulmasını sağlıyor. Magorian'ın diğer kitaplarının çoğu da 20. yüzyılın ortalarında, genellikle tiyatroların etrafında yer alıyor. Üç yeni roman yazmıştır - Cuckoo the Nest (1994), A Spoonful of Jam (1998) ve Just Henry (2008) - ve iki şiir koleksiyonu, kısa öykü koleksiyonu ve iki resimli kitap.

2007 yılında Portsmouth Üniversitesi'nden fahri doktora aldı .

Henry , Çocuk Kitabı kategorisinde 2008 Costa Kitap Ödülü'nü kazandı .

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.