Mike Davis

Mike Davis

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
366
Gösterim
Adı:
Mike Davis
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fontana, Kaliforniya, ABD, 1946
Üçüncü Dünya bugün, klasik emek yoğun kırsal bölge ve sermaye yoğun sınai metropol klişesinden ziyade sermaye yoğun kırsal bölge ve emek yoğun sanayisizleşmiş kent örnekleriyle doludur. Başka bir deyişle, "aşırı kentleşme"yi iş arzı değil, yoksulluğun yeniden üretimi yönlendirir. Neoliberal bir dünya düzeninin geleceği yönlendirmek için başvurduğu beklenmedik yollardan biridir bu.
Mumbai'ye özgü chawl (kentin kayıtlı konut stokunun yüzde 75'ini oluşturur) altı kişilik bir ailenin 15 metre karelik alana sığıştığı tek odalı, yıkık dökük kiralık evlerdir; tuvaleti genellikle altı aile ortak kullanır. Lima'nın callejone'leri de Mumbai'nin chawl'ları gibi özellikle yoksullara kiraya verilmek amacıyla inşa edilmişti; bunların çoğunu kentin önde gelen gecekondu patronu Katolik Kilisesi inşa etmiştir. Bunlar esasen, çok çabuk bozulan ve genellikle tehlikeli biçimde dengesiz olan kerpiçten yani quincha'dan (içi çamur ve samanla doldurulmuş ahşap çerçeveler) yapılan berbat yapılardır. Callejone'ler üzerine yapılan bir çalışma, bir musluğu 85 kişinin, aynı tuvaleti 93 kişinin paylaştığını ortaya koymuştur.
Gecekonduculuk, satılık veya tapulu olmayan bir araziyi sahiplenmektir elbette. Kent çevresindeki "bedelsiz" arazilerin Üçüncü Dünya şehirciliğinin sihirli sırrı (çok yoksul kesime sunulan planlanmamış koca bir bağış) olduğu sıkça dile getirilmiştir. Gelgelelim bedeli peşin ödenmemiş gecekondu yok gibidir. Gecekonducular arazilerden yer kapabilmek için genellikle politikacılara, çetecilere veya polislere hatırı sayılır miktarda rüşvet vermek zorunda kalırlar; bu enformel "kira bedelleri"ni para ve/veya oy karşılığı yıllarca vermek durumunda kaldıkları da olur. Aynca kent merkezinden uzakta, belediye hizmeti almayan bir yerde bulunmanın cezası da cabası. Gerçekten de, toplam maliyeti hesapladığınızda (Erhard Bemer'in Manila üzerine yaptığı çalışmasında işaret ettiği gibi) tapusuz bir yere yerleşmek arsa almaktan daha ucuz olmayabilir.
Gecekonduculuk çoğu zaman devletin baskı aygıtına karşı verilen uzun süreli bir irade ve dayanıklılık sınavına dönüşür. 1970'lerde Caracas hakkında araştırma yapmış olan UCLA araştırma ekibinden biri "Bir gecekondunun gece inşa edilip ertesi gün polis tarafından yıkılması, sonraki gece tekrar inşa edilip tekrar yıkılması, yetkililer pes edene kadar böyle tekrar tekrar inşa edilmesi hiç de olmayacak şey değildir," diye yazar. Keza Berci Kristin Çöp Masalları romanında Latife Tekin İstanbul'un kenar mahallelerine neden gecekondu adının verildiğini açıklar: "Çiçektepe"nin kahramanları, yetkililerin her sabah yıktıkları evlerini geceleri yeniden inşa etmektedirler. 37 günlük bir kuşatmadan sonra hükümet nihayet pes eder ve yeni gecekondunun bir çöp tepesi üzerinde kök salmasına izin verir
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mike Davis
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fontana, Kaliforniya, ABD, 1946

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.