Miraç Serhendli

Miraç Serhendli

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Miraç Serhendli
O, "Çin'de de olsa ilmi isteyin, arayın" sözünü bir an olsun şaşılmayacak bir tâlimat olarak benimsemişti.
Miraç Serhendli
Sayfa 31 - Beyan Yayınları
Sanki muhakeme olayında insanoğlunun şimdiye kadar farkında olmadığı, ama tabii mâhiyette gelişebilecek bir iç meleke vardı. Farâbî öyle bir usûl peşindeydi ki, bu, bütün bilgi çeşitlerinde doğru ve yanlışı ortaya koyacak şaşmaz bir anahtar olmalıydı. Üstelik bu mantıktan da farklı bir şeydi. Meselâ matematik için geçerli olduğu gibi, dilbilgisi için, hatta tasavvuf meseleleri için bile geçerli olabilecek bir anahtar...
Miraç Serhendli
Sayfa 40 - Beyan Yayınları
"Silâhınız ve bileğiniz ne zaman kendi kardeşlerinizde korku ile karışık bir saygı uyandırmaya başlar, işte o zaman bilin ve emin olun ki düşmana korku veremeyecek durumdasınız."
Miraç Serhendli
Sayfa 11 - Beyan Yayınları
"Seni anlıyorum oğlum. Çok iyi anlıyorum." "Aklım da bana senin dediklerini doğrulatıyor. Ama gel gör ki, gönül doğru olandan çok sevgiden anlıyor. Belki de zaaftan... Ben ve annen belki de bencilliğimizden seni bırakmak istemiyoruz. Fakat Allah da biliyor ya, sen bizim için her an canlı bir ihtarsın. Bizi dâimâ ötelere bağlı tutan bir ihtar. Nasıl ki ölümü düşündükçe sonlu yaratıklar olduğumuzu hatırlıyoruz, seni gördükçe de Allah'ın neler yaratabileceğini tefekkür ederek aczimizi derinden hissediyor, durulaşıyoruz. Sen bizi kibirden uzak tutuyorsun.
Olur ki hasret bize hizmeti ve Allah rızası için gareti unutturur."
Miraç Serhendli
Sayfa 21 - Beyan Yayınları
Bölgedeki toplumların İslâm potasında erime devresi tamamlanmış, öğrencilik safhası aşılmış, öğretme, geliştirme ve yayma çığırı başlamıştı. Bu cesur ve hareketli insanlar, İslâm'a yeniden fütûhat devrini müjdeleyen hamleci karakterleri ile siyâsi teşkilâtlanmada başarılar elde ederken, ilim ve fikir yıldızlarıyla da parlıyorlardı. Kısacası Sâmânoğulları idâresi altında Mâverâünnehir yeniden canlı ve hareketli bir kültür hayatına kavuşuyordu.
Miraç Serhendli
Sayfa 9 - Beyan Yayınları
Azlavag oğlu Turhan'ın oğlu Muhammed kendisi gibi yiğit bir askerin asıl hizmetinin, ilim ve ahlâkı geliştirecek insanlara huzur sağlamak olduğuna inanmaktadır. Ona göre kahraman ya savunur yahut fetheder. Fakat her iki halde de uğruna dövüştüğü şey, toprak veya eşya değil, inançtır, fikirdir ve Allah rızasıdır.
Miraç Serhendli
Sayfa 11 - Beyan Yayınları
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Miraç Serhendli

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.