Morgan Matson

Morgan Matson

Yazar
7.8/10
43 Kişi
·
96
Okunma
·
5
Beğeni
·
673
Gösterim
Adı:
Morgan Matson
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Eylül 1981
Morgan Matson New York'ta doğdu ve orada ve Greenwich, Connecticut'ta büyüdü. Los Angeles'ta bulunan Occidental College'a gitti, ancak bir tiyatro diploması var, Vroman's Kitabevi çocuk bölümünde çalışmaya başladı ve YA literatürüne aşık oldu.
Üniversite mezuniyetini takiben (ve inanılmaz derecede faydalı bir tiyatronun / İngilizcenin gururlu üyesi olan) New School'daki Çocuk Yazarlığı dalında Yüksek Lisansını tamamladı ve YA romanlarının editörü olarak çalıştı. O, Güney California Üniversitesi Senaryo Yazmalarında ikinci bir MFA aldı (o sırada mantıklı olan sebeplerden dolayı).
Romaları düzinelerce dile çevrildi ve tüm dünyada yayınlandı.
Morgan'ın ilk romanı olan Amy & Roger'ın Destanı, yolculuğa , atıştırmalıklara ve mükemmel çalma listesine olan sevgisinden esinlenmiştir. Bir ALA En İyi On Kitap seçildi, bir Yayıncının Haftalık Uçan Başarı kitabı ve Waterstone's Book Prize için kısa listeye alındı.
İkinci romanı İkinci Şans Yazı , Pennsylvania'daki Pocono Dağlarındaki yazları geçiren deneyimlerinden esinlenilmiştir. Kaliforniya Kitap Ödülü'nü (YA kategorisi) kazandı ve Oklahoma Sequoya Listesi için seçilen ve ALA'nın En İyi Küçük Öpücük için seçtiği ve Okul Kütüphanesi Dergisi'nin En İyi Kitabı seçildi.
Üçüncü romanı, You Been Gone oldu, ve 2014 yılında yayınlandı, bir Yayıncının Haftalık ve uluslararası en çok satan oldu. YALSA Teens Top Ten listesine ve Eliot Rosewater Indiana Lisesi Kitap Ödülleri Listesine seçildi.
Morgan'ın dördüncü romanı The Unexpected Everything , 3 Mayıs 2016'da yayınlanacak.
Halen Los Angeles'ta köpeği Murphy ile yaşıyor.
İleride önemini yitirecek insanlarla vakit harcamak istemediğini söyledin ya, peki, kimlerin önemini yitireceğini nereden bileceksin? Denemeden bilemezsin ki.
Neden yaşlı insanlar hep böyle şeyler söylerdi ki? Hem de kendileri sürekli yalandan sakınmamızı öğütleyip dururken?
Ama dükkânın sahipleri daha sağlıklı seçenekler eklemenin itibarını zedeleyeceğini düşünmüş olabilirlerdi. Ne de olsa kapıdaki tabelada YÜRÜYEREK GİRİN, YUVARLANARAK ÇIKIN yazıyordu.
448 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Böyle tatlı bir kitap okumayalı uzun zaman olmuştu. Gerçekten çok severek okudum.

Konu adından da kendini belli ediyor. Amy ve Roger bir yolculuğa çıkıyor ve aştıkları kilometrelerle birlikte kendilerini tanıma ve bazı sorunlarını çözme fırsatı buluyorlar. Dostluk yönü benim gözümde daha ağır basan, güzel tespitler içeren ve gençlik kitapları içinde sevdiklerim ve tavsiye ettiklerim arasına giren bir kitap oldu. Yazarın anlatımı, kahraman anlatıcıya hakimiyeti, çeviri ve kitabın tasarımı çok güzeldi.

Tek bir şeyin aceleye getirildiğini ve çok içime sinmediğini söyleyebilirim ama o zaten ufacık bir kısmı kapsadığı için önemsemiyorum. Diyeceğim o ki güncel kitapları seviyorsanız tavsiye ederim.
460 syf.
·3 günde·8/10
Kitap benim hoşuma gitti sadece sonunda amy ve roger in durumunun tam olarak belli olmasını istemiştim ama sonu da kötü degildi kitaba koyduğu fotoğraflar ve konu güzeldi eğlenceli çabucak okunabilek bi kitap tavsiye ederim
448 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap çok güzelll. Amerika hakkında çok sey öğrendim ajkdkwkdk ve ben tatildeyken okudum, kitap da zaten Amy ve Rogerın yaz tatillerini (seyahat aslında) anlatıyor.Artık bende seyahatlerde böyle küçük yazılar tutmak istiyorum.Geriye dönüp bakıldığında çok güzel olur yani ancak
SPOİLER
.
Keşke Amy ve Rogerın ilişkisi daha erken başlasaydı bütün kitap onu bekledim ve 30 sayfa kala mı ne öpğştüler keske daha erken olaymıs ama olsun yinede çok güzeldi..
448 syf.
·2 günde·10/10
Lütfen okuyun ben gözlerim dolu dolu okudum. Bir genç kızın üzerinde ki yükü çok güzel anlatmış. Annesini üzmemek için hep iyi evlat olması , erkek kardeşi, babasına olanlardan dolayı kendini suçlu görmesi gerçekten çok güzeldi! Normalde gezi tadında kitap sevmem ama bu kitap bakış açımı değiştirdi. Yazarın bir başka kitabı olan "ikinci şans" kitabını da biran önce okumak istiyorum.
448 syf.
Önceden belirtelim, kitaptan sonra, bir süre boyunca etkisinden çıkamayacaksınız. Bu süreç içerisinde sürekli bir yerleri gezmeye ve evden kaçma girişimlerine başlayabilirsiniz! :) Öneri; kitaptan sonra kendinizi dolunaydaki kurtadamlar gibi zincirleyin! Yerinizde duramayacaksınız.!

Çok tatlı bir kitaptı yaa. Öykünün bir kısmının gerçekten yaşanmış olması da ayrı. İç kapağı biraz değişik gelse de, cildi çok güzel. Çok şeker bir öyküydü. Yeterince keşfedilmemiş bir kitap olduğunu düşünüyorum, hakkını alamamış bir kitap. Film tadında bir kitaptı, oradaymışsınız gibi, aniden arabaya binip uzaklaşmak hissi uyandırıyor içinde. Bir yolculuk yaparsam, büyük bir yolculuk, bu kitabı yanımda rehber olarak götürebileceğimden eminim.!!
448 syf.
·9/10
İlk çıktığı zamanda okudum. Çıtır çerez bir kitap. Basit kurgulu, kolay okunan, eğlenceli bildiğimiz genç yetişkin romanı (gezi günlüğü). İçerik güzel, kitabın iç tasarımı da kapağı gibi eğlenceli. Karakterlerin gittiği yerde neyi ne kadara aldıkları, hangi şarkıları dinledikleri de yazıyor. Kitap okuma isteğiniz yoksa okuyabilirsiniz. Hatta hatırladığım kadarıyla yazarın gerçek bir gezisi bu. Kitabın sonunda görseller var bununla ilgili.
429 syf.
·19 günde·Beğendi·6/10
Büyük umutlarla başladığım, bir parça hayal kırıklığı ile okuduğum bir kitabın yorumuyla merhabalar. Amy ve Roger'ın Efsanevi Yolculuğu'nu o kadar çok sevmiş ve benimsemiştim ki yazarın tüm kitaplarını okumak istememe sebep olmuştu bu. Gerek GR yorumları ve puanı, gerek genel olarak çok sevildiğini bilmem de eklenince İkinci Şans'a karşı beklentim bir hayli yükselmişti ama okurken bunu yapmamam gerektiğini anladım.

Aslında genel olarak bir yazarı seversem bu böylece sürüp gider, hatta Morgan'ı da hala seviyorum ama bu kitap çok da olmamış gibi geldi bana. Okuduğum en zorlama kitaplardan biriydi bile diyebilirim.

Konu komple klişe olduğu için çok kısa bir şekilde bahsedeceğim, gözünüzün önünde anında Disney filmleri canlanırsa şaşırmayın, normaldir. Edwards ailesi, onları bir hayli etkileyecek bir haber alır ve yıllardır gitmedikleri yazlıklarına giderek vakit geçirmeye karar verir. Burada ailenin tüm fertleri çeşitli sorunlar ve gerçeklerle yüzleşecek ve ikinci şanslara sahip olacaktır, vs. vs.

Aslında her şeye rağmen konuyu sevdiğimi söyleyebilirim. Aileye özel film ve kitapları genel olarak sevmişimdir. Çok yormayan, bunaltmayan bir havası olduğunu düşünürüm ki bu kitap da genel olarak öyle diyebiliriz. Tek sorun, sorun olarak verilen kişisel meselelerin aslında hiç de sorun sayılmayacağını düşünmem olabilir belki. Yazar yaklaşık 250 sayfa boyunca bize kahraman anlatıcının bir hatasını vereceğini sezdiriyor. Öyle bir anlatım, öyle bir tepki var ki yaptığı şeye karşı insan merakla bekliyor tabii. İlk sayfalarda aklıma gelen, dalga geçmek için belki de şöyledir diye düşündüğüm saçma olayın gerçek çıkmasıysa... Bilemiyorum. Çok gereksiz detay vardı, çok. Hiç olmayacak şeyleri allamış, pullamış, evirmiş, çevirmiş, kıvırmış, bükmüş ve uzatmış da uzatmış. (Ne demek istediğimi anladınız sanıyorum?) Bu yetmezmiş gibi şimdiki zamanda anlatımı seçmesine rağmen neredeyse her bölüm şimdi olarak başlayıp aniden aslında sabah şöyle olmuştu diye devam ettiği için de biraz okumayı tatsız hale getirmiş. Zaten şu andayız, kahraman anlatıcı bizimle. Neden öğlenden başlayan bölümler yazıp sabahı sürekli uzak bir anıymış gibi dinlemek zorunda kaldık ki yazar?

Anlayacağınız yazarın üslubunu, kurgusunu pek sevmedim ben. Karakterler de pek etkileyici olmadı benim için... Hiç olmayan şeyleri çok büyük meselelermiş gibi işlediği için karakterler de biraz karaktersiz geldi sanki bana?

Bunun yanında, aileyi genel olarak etkileyen o esas sorunun bu kadar yüzeysel oluşunu da bir hayli garipsedim. Biz olsak elimiz ayağımız titrer durur, en azından bu ailenin gösterdiği bağlara sahip herkes öyle olmalı ama yavandı. Verilmek istenen aile mesajıyla hissettirilen arasında çelişki olduğunu düşündüm.

Genç kurgu üzerine kitapları seviyorsanız, beklentinizi çok yüksek tutmamanız şartıyla seveceğinizi düşündüğüm, aile bağları ve dostluk ağırlıklı bir kitap İkinci Şans. Benim en sevdiğim türlerden biri oluşu ve yüksek beklentim hayal kırıklığı hissettirse de tavsiye listemde tutacağım çünkü sakin havasıyla birkaç saatlik film mutluluğu gibi hissettirebileceğini düşünüyorum. Mükemmel değil ama güzel, sade bir kitap diyelim biz.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Gene yıllar önce okuduğum kitabın incelemesini şimdi giriyorum ama ne yapayım çok sevdim ve yazmasam içim rahat etmezdi. İlk öncelikle, İkinci Şans şimdi bu konulu kitap 400 küsür sayfa boyunca ne anlattı ki, kesin çok sıkıcıdır diyerek başladığım ama elimden bırakamadığım kitaplardan biri oldu. Nedense önyargıyla başladığım kitaplar hep beni şaşkınlık içerisinde bırakırken of çok heyecanlıyım bu nasıl bir şey acaba diyerek başladığım kitaplarda hüsrana uğruyorum ama neyse. Konumuz bu değil.
İkinci Şans, Taylor Edwards'ın babasının hastalığı üzerine hep birlikte son yazlarını geçirmek için beş yıldır gitmedikleri yazlıklarına gitmeleri üzerine başlıyor. Taylor beş yıl sonra bu yazlığa yeniden gideceği için endişeli çünkü orada korkuları yüzünden hiçbir açıklama yapmadığı çocukluk arkadaşı Lucy ve Henry Crosby, yani ilk aşkı var.
Acaba Taylor, eski arkadaşlarıyla arasını düzeltebilecek mi?
Bana sorarsanız İkinci Şans gerçekten tam yazın okunacak gençlik romanlarından biriydi. Konusu genel olarak bu olsa da ben gerçekten yazarın dilini, Karakterlerini ve kurguyu işleyişini çok sevdim. Okurken içimi sımsıcak yaptı ve beni gülümsetti. (Her ne kadar sonunda ağlatsa da.) Ayrıca kitabın içindeki bazı şeyler, açık hava sineması gibi. Bu detayları nedense çok sevdim ve o satırları okurken keşke bende o açık hava sinemasında pikelerine sarılıp o filmleri izleyen insanlardan biri olsaydım diye düşündüm. Hatta o kadar istedim ki Sarot'a gittiğimde her ne kadar açık hava olmasa da, her akşam küçük bir oda da verilen filmlerin hepsine gittim. :D
Neyse daha fazla uzatmayacağım, zaten kitapla ilgili tüm ayrıntılar bu kadar. Rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap.
Taylor ve ailesiyle mutlaka tanışın.
(Benim acemi ve saçma incelememi okudunuz. Teşekkürler!)
Herkese iyi günler!
O kadar şirin bir kitap ki,nasıl bittiğini anlamıycaksınız. İçinizi ısıtacak bir gençlik kitabı.İçindeki şarkı listeleri ve fotoğraflar da ayrı bir hoşluk katıyor.
468 syf.
·2 günde·5/10
Kitabı sızlana sızlana,bir an önce bitirme isteğiyle okudum.Çok sıkıldım çünkü sanki hep aynı şeyler yazılmış gibi geldi.Beğenmeyen bir tek ben varım herhalde.Sanırım gezi türü kitaplar okumayı sevmediğim için beni sarmadı.Sonu da sanki havada kalmış gibiydi.Ama içindeki fotoğraflar,müzik listeleri ve çizim gibi detaylar çok hoşuma gitti.Kitaba ayrı bir hava katmış.Ayrıca yazar gerçekten seyehat etmiş California ve Connecticut arasında.Fotoğrafları da o çekmiş.Bu da gerçekçiliğini arttırmıştı.Bu detaylar dışında çok sarmadı beni ama berbattı diyemem.

Yazarın biyografisi

Adı:
Morgan Matson
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Eylül 1981
Morgan Matson New York'ta doğdu ve orada ve Greenwich, Connecticut'ta büyüdü. Los Angeles'ta bulunan Occidental College'a gitti, ancak bir tiyatro diploması var, Vroman's Kitabevi çocuk bölümünde çalışmaya başladı ve YA literatürüne aşık oldu.
Üniversite mezuniyetini takiben (ve inanılmaz derecede faydalı bir tiyatronun / İngilizcenin gururlu üyesi olan) New School'daki Çocuk Yazarlığı dalında Yüksek Lisansını tamamladı ve YA romanlarının editörü olarak çalıştı. O, Güney California Üniversitesi Senaryo Yazmalarında ikinci bir MFA aldı (o sırada mantıklı olan sebeplerden dolayı).
Romaları düzinelerce dile çevrildi ve tüm dünyada yayınlandı.
Morgan'ın ilk romanı olan Amy & Roger'ın Destanı, yolculuğa , atıştırmalıklara ve mükemmel çalma listesine olan sevgisinden esinlenmiştir. Bir ALA En İyi On Kitap seçildi, bir Yayıncının Haftalık Uçan Başarı kitabı ve Waterstone's Book Prize için kısa listeye alındı.
İkinci romanı İkinci Şans Yazı , Pennsylvania'daki Pocono Dağlarındaki yazları geçiren deneyimlerinden esinlenilmiştir. Kaliforniya Kitap Ödülü'nü (YA kategorisi) kazandı ve Oklahoma Sequoya Listesi için seçilen ve ALA'nın En İyi Küçük Öpücük için seçtiği ve Okul Kütüphanesi Dergisi'nin En İyi Kitabı seçildi.
Üçüncü romanı, You Been Gone oldu, ve 2014 yılında yayınlandı, bir Yayıncının Haftalık ve uluslararası en çok satan oldu. YALSA Teens Top Ten listesine ve Eliot Rosewater Indiana Lisesi Kitap Ödülleri Listesine seçildi.
Morgan'ın dördüncü romanı The Unexpected Everything , 3 Mayıs 2016'da yayınlanacak.
Halen Los Angeles'ta köpeği Murphy ile yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 96 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 70 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.