Giriş Yap

Mostar Dergisi

Dergi
9.5
177 Kişi
Doğum
Mart 2005
Yaşamı
Mostar, aylık kültür ve aktüalite dergisi. Yayın hayatına Mart 2005 tarihininde başladı. Aylık yayımlanıyor. Kültür ve aktüalite konularında gündeme dair yazılarının yanında Görsel Hafıza, Tarih, Düşünce, Edebiyat, Kitap ve Sinema bölümleri de bulunuyor. Dergi adını, Bosna-Hersek'te Hersek bölgesinin en büyük şehri olan Mostar'da bulunan yine aynı adla anılan Mostar Köprüsünden alıyor. Dergi içerikleri Siyasetname Tarih Kitap Ekonomi Gezi Sağlık Röportaj Sinema Gündemden Dünya Türkiye Köşetaşı Portre Medya Haberdar Düşünce Toplum Edebiyat Gündemi Sahaf Buluşmalar Gündem Kültür Edebiyat Kültür Sanat Söyleşi Teknoloji Dosya konuları Sayı Yayın tarihi Dosya konusu 83 2012 Ocak Küreselleşme: Bir çıkış yolu arayışı 84 2012 Şubat “İslam düşüncesi” neyin ifadesi? 85 2012 Mart Göz, Gez, Arpacık ve İran 86 2012 Nisan İlkçağlardan bugüne inanç ve mekân ilişkisi 87 2012 Mayıs Âkil adamlardan hükümdarlara: Siyasetnameler 88 2012 Haziran Yeni medya geleneksel medyanın sonu mu? 89 2012 Temmuz Geçmiş ile gelecek arasında bir köprü: Vekayinameler 90 2012 Ağustos Sinemada Oryantalizm ve Yerlilik 91 2012 Eylül Korkularımızla yüzleştiğimiz ülke: Suriye 92 2012 Ekim Âtıl potansiyelden geleceğin inşasına: Türkiye Gençliği 93 2012 Kasım 100. Yılında balkan Savaşları ve Göçleri Künye Derginin yayın ekibi şu şekilde sıralanabilir. İmtiyaz Sahibi: Ali Avni Bayer Genel Koordinatör: Sabahattin Aydın Yayın Yönetmeni: İbrahim Baran Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Ahmet Kasım Fidan Editör: Sadık Şanlı Düzelti: Kenan Aydın Sanat Yönetmeni: İsra Ebubekir Nalbant Yayın Kurulu: Sulhi Ceylan, Salih Demirhan, Ahmet Sözbilir Aldığı ödüller Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "2009 Yılının Dergisi" seçilmiştir. (1 Ocak 2010) Uluslararası İslam Dünyası Gazeteci ve Yazarlar Derneği (ULGAYAD) tarafından "2011 Yılının Dergisi" ödülü verilmiştir. (12 Nisan 2012)

İncelemeler

Tümünü Gör
64 syf.
Mostar / Sayı 203
Mostar Dergisi Sayı 203 Ocak: 2022 Bu ayda; Yetiştirme Müessesesi olan Medreseler bol bol işlenmiş, Selçuklu ve Osmanlı zamanındaki medrese eğitim sistemi, eğitimin püf noktaları, değinilmemesi ve atlanılması sonucunda öğretimin nasıl bir anda boşa gideceği ve gidebileceği konulara yer yer şahit oldum. Aile, Eğitim, Tolum üçlüsünün hayatımızın temelinde ki yerini, ve ömrümüz de yer yer kilit noktası mahiyetini hoş ve gayet mantıklı bir köşe yazısı şeklinde işlemişler. Ekonomik insanın gerçek yüzü başlıklı, her cümlesinde bu devri ince ince görebileceğimiz o yazı... Homo Economicus insanların yaşayısı ve düşünce tarzları.... Özgürlük yoluna döşenen kölelik taşları... Özgürlük diye sunulan şeylerle oyalanan kişi ve toplulukarın aslında kendini her alanda pazarladığı.. Modern çağın bireyleri olarak bizler, değerlerin her geçen gün daha da aşındığı ve değerden yoksunluğun bizatihi" değer" addedildiği bu zamanda hikmet kavarımın yeniden hatrımıza düşürmek için değerli mi değeli iki sayfa ama koca bir kitapa bedel olan o yazı... II. Abdülhamid Han'ın son günleri ve vefatı arasındaki önemli hususların aktarılması... Endülüs içeren buram buram tarih sayfaları ve nice güzel ve değerli unutmamamız gerekn tarihimiz.... İnsanları Kobay seçen Batı'nın gerçek ve bataklık yüzü.... Zihin kontrol çalışmaları..... Ve Batı hakkında bilinmeyen bir çok şey... Sûfilerin Tevhid anlayışı adlı o iki sayfayı 3 ten fazla okumuş olmam gerçeği, her okudukça yeni ve maneviyatımı depreştiren, resmen hoş kokular ile bedenimi bürüyen, değerli hazine mühimmiyeti taşıyan o yazı........ Nefis terbiyesi için, 3 taktik; Kılletü't- taâm Kılletü't-kelâm Kılletü't- menâm "Kur'an-ı Kerim'de TEHADDÎ" - meydan okuma... Kesinlikle okunması gereken çok önemli ve her insanın araştırması lazım gelen Tehaddî.... Oryantalist söylenceler in 22. Yazısı ve bir çok kıymetli eserin önerildiği bu ayki dergiye bayıldım! Gerçekten bidaha okuyacağım, bilgi yüklü bu dergiye, aşık oldum diyebilirim. Tarih ve ben bütün iki parça, her alanda beni içine çeken ve her türlü sevdiğim tarih, bu dergiyi sevmem de en önemli unsurlardan.. Tarih Severler Toplanın ! Bu dergi tam size göre... :) Herkese istifadeli okumalar dilerim.
Mostar Dergisi - Sayı 203
9.7/10 · 17 okunma
·
7 yorumun tümünü gör
Reklam
250 syf.
·
Beğendi
Yine her zamanki gibi mükemmeldi… Eşik Edebiyat eki çok güzel olmuş. Bu ay erken bitirdim okumayı. Yeni yılın yeni sayısı sabırla beklensin bakalım..
Mostar Dergisi - Sayı 202
10.0/10 · 6 okunma
64 syf.
Semerkand yayınevinin okuduğum ikinci dergisi. Bu seriyi de çok beğendim çok dolu bir içeriği var. Tarih, tasavvuf, geçmişten hikayeler, günümüz problemlerine dek bir çok konu inceleniyor. Özellikle ABD merkezli dünya düzeninde sinemanın işlevi, Victor Hugo gerçeği ve yakın zamanda yapılan (1951) CIA merkezli zihin kontrol çalışması adında insan kobaylar kullanması çok ilgimi çekti. Fransa'nın bir kasabasında 300 kişi aynı şikayetlerle hastaneye başvuruyor ve maalesef bir çoğu akıl hastanesine yatırılıyor, intihar ediyorlar vs. Araştırmalar sonucu kasabadaki bir fırında ekmeklerde LSD'nin ana maddesi olan ergot mantarı karıştırdığı ortaya çıkıyor. (LSD dünyadaki en güçlü halüsinojen maddedir.) İşin daha tuhaf yönü ise o dönemde Avrupa'da LSD üretebilen tek ilaç firması o kasabaya 100 km uzaktaydı ve CIA'in MK-Ultra deneylerine katıldığı biliniyordu.. Yukarıda bahsettiğim gibi derginin içeriği çok dolu isteyenler inceleyebilir. Bana göre 2 tane negatif yönü vardı. 1. Pahalı olması (30 TL) (Dergi piyasasının üstünde) 2. Yazıları çok ince ve gözü çok yoruyor. Herkese iyi okumalar.
Mostar Dergisi - Sayı 203
9.7/10 · 17 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42