Muammer Yılmaz

Muammer Yılmaz

Yazar
6.9/10
63 Kişi
·
216
Okunma
·
9
Beğeni
·
2.081
Gösterim
Adı:
Muammer Yılmaz
Unvan:
Türk Tarihçi, Yazar
Doğum:
Sarıkent, Yozgat, Türkiye, 1945
1945 yılında Yozgat'a bağlı Sarıkent'te dünyaya geldi. Orta öğretimini İstanbul Hayfarpaşa Lisesi'nde tamamlayan Yazar,1969 yılında,İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. 1970 yılında, yedek subay olarak Konya'da vatani vazifesini yaptıktan sonra Özel TED Kayseri Koleji'nde 24 yıl Tarih ve Sosyal Bilgiler öğretmenliği yaptı.Buradan 1995'te emekli oldu. İLESAM üyesi olan yazarın, çeşitli gazete ve dergilerde tarihi,dini,kültürel ve politik konularda yüzlerce makale ve incelemesi yayınlandı.
"Yarabbi, beni bu Müslümanlara kurban eyle. Tek bu müminleri kafirlerin elinde mağlup edip helak eyleme. Ya ilahi, bunca nüfusun katline beni sebep eyleme. Onlar için ben canımı kurban ederim. Tek sen kabul eyle. Askerim için ruhumu teslime hazırım. Tek bu müminlerin ölümünü bana gösterme.
-Birinci Murat Hüdavendigar
Mevlana, 17 Aralık 1273 Pazar günü, güneş batarken, bu mülk aleminden meleküt alemine göçtü ve son sözleri de şu oldu:
"Sevgilimden içi zehir (ecel) dolu bir kadeh geldi. Ondan gelen herşeyi sevinçle, zevkle karşılayacağız. Bu gün, aynanın üzerini kaplayan toz silinecek ve hayal gerçeğe dönecektir. Ruh olarak göklerin üzerine çıkacağız, cisim olarak yerin altına gireceğiz. "
Sultan'ın son nefesini vermeden son sözleri ve emri şu oldu :
"Kapımın önündeki devlet bayrağını kaldırıp onun yerine aynı direğe kefenimi bayrak edinin. Ayrıca, bu garip ve hazin bir iş için memur ettiğim bayraktar da avazı çıktığı kadar haykırarak şu hakikati ilan etsin :Ey ahali Sultan Selahattin'in dünya saltanatından ve dünyadaki fetihlerinden ahirete götüreceği işte bu kefenden ibarettir. Bakın ve ibret alın..
"Kendimize bir şans vermemiz gerek. Hepimizin dertleri var ama mutlu olmak için de kendimize izin vermeliyiz. Yaptıklarımızla yaşamayı öğrenmek bizi mutluluğa götürecek."
176 syf.
·10/10
Yazar çok güzel bir konuya imza atmış ve güzel konulara değinmiş. Kitâbın içinde geçen olaylarda resmen kendinizi kaybediyorsunuz. Özellikle tarihi yapılarla ilgili olan sırlı olaylar, halk efsaneleri benim onlara olan bakış açımı farklı bir boyuta çıkardı. Gerek üslup, gerek verilen bilgiler, gerek konu bakımından 10/10 puanı vermek gerekir diye düşünüyorum. Kesinlikle okuyun derim. Sağlıcakla kalın.
136 syf.
·128 günde·Puan vermedi
"Ölüm meleği her gün, her evi ziyaret eder, kimi görse ki rızkını bitirmiş, eceli gelmiş onun ruhunu alır. Ruhunu aldığı zaman evdekiler dinlemeye ve ağlamaya başlarlar. Ölüm meleği evin kapısının yanlarını tutup:
"Benim ne günahım var, ben de memurum; vallahi ne onun rızkını yedim ne ömrünü yitirdim. Ne de vadesini eksilttim. Ben, sizden hiç kimseyi bırakmayıncaya kadar sık sık geleceğim" der. Vallahi eğer onlar o meleğin makamını görüp sözünü işitseydiler, ölülerinden vazgeçip kendi hallerine ağlayacaktılar." Sf118

Güzel hadisler ve hisselerle dolu kısacak kitabı okuyalım, ibret alalım inşallah..
320 syf.
·Puan vermedi
600 yıllık Osmanlı Devleti'nin her konuda olduğu gibi sadrazamlık mevkisine geçen her bir sadrazam da ayrı bir inceleme konusu olmuştur. İlk sadrazam dan başlayıp sonuncusuna kadar devam eden süreçte kimi zaman yararlı kimi zaman da devletin zararına neden olan kişilerin varlığı söz konusu olmuş.
Bu kitapta sadrazam tarihine ışık tutmaktadır.
128 syf.
·Beğendi·7/10
Fatih'in, padişahlığında doğan şehzadesi Cem'in bahtsız hayatını kısa kısa özet halinde anlatan kitaptır. Abisi Bayezid ile giriştiği taht kavgasını elde olmayan sebebler yüzünden kaybetmiştir. Çoğu tarihçilere göre Fatih Sultan Mehmed'in gözde şehzadesi Cem'dir.
232 syf.
·10 günde·10/10
"Daha önce okunan bir kitabı insan daha sonra neden tekrar okusun ki?"

Diye düşünürken elime geçti bu kitap.. Evet daha önce de okumuştum bu kitabı,tahmini 4-5 yıl önce.. Elime gectigi ve kapağını okuyup içine bir göz gezdirdiğim an anladım neden ikinci defa okunurmuş kitaplar ..

Sindire sindire uzata uzata içinde yazılmış olan ve verilmek istenen mesajları ararcasına okudum .. Yavuz Selim Han'ın divanını, Resulullah asm için yazdığı şiirleri ve Resul'unün asm. öncülüğünde yaptiği fetih ve kutlu yolculuklarıyla Yavuz Sultan Selim Han dı o! Daima daima okunmalı !

Sevgiyle,saygıyla ; seni ve diğer şanlı ecdadı hakkıyla tanıyamanın vermiş olduğu hüzünle ,
Okuyun , okutturun !
~~~

Tarih ile haşır neşir olan yahut Tarih bölümü okuyan ya da Şanlı Ecdadını öğrenmek isteyen herkese tavsiyemdir..

Iyi okumalar dilerim.
304 syf.
·11 günde·5/10
Osmanlının hep güçlü padişahlarını okuduğumuz nice kitap vardır. Bu kitapsa Osmanlıya manevi açıdan bakmamızı sağlıyor. Ve nice kerametlere, efsanelere, yaşamlara alıp götürüyor bizi... Yunus Emre'nin, Hacı Bektaş'ın, Şeyh Galib'in, Hacı Bayram Veli'nin, Akşemseddin'in, Süleyman Çelebi'nin ve nice manevi mimarımızın yaşamlarına kapı aralamak için okuyun. Manevi mimarlarımızın padişahlar ile olan ilişkilerinin de muhteşem olduğunu anlayacaksınız.
176 syf.
·Beğendi·3/10
Geçmişe yolculukta güzel bir anlatım olmuş, hikayeler ve sırlar, insanı etkiliyor. Gerçeklerle dolu bir tarih günümüze ışık tutuyor. Şahsen beyendim...
171 syf.
·2 günde
Kitap ağırlıklı olarak Sultan Fatihin kardeş katlinden başlayarak Sultan Abdülmecitin Cellat Ocağını kaldırılması arasındaki olaylardan bahseder ancak ağırlıklı olarak 1600-1800 yılları arası ele alınır. Vezirlerden paşalara, sadrazamlardan sultanlara kadar bir çok kişi bir şekilde idam ettirilir. Eğer ki yazarın kaynakları güvenilir ise Osmanlı'da gösterildiği gibi masum değildir her devlette olduğu gibi nitekim haksızca veya haklıca idamlar olmuş güç savaşları yaşanmıştır. Bu durum da o zaman Osmanlı'nın yönetim olarak ne kadar güç durumda olduğunu göstermektedir.
80 syf.
Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşının hissedeni, yaşayanı, o günlere tanıklık edeni ve vatanı için kendi kendini heba edeni ve tek bir aşk şiiri olmayan bir üstadı. Söyleyecek başka bir şeyler bulamıyorum. Değerli bir insanımız. Onun için ne kadar kitap yazılabilir? Çok ama çok. Böyle insanları iyi anlamak lazım. Özellikle gençler için çok çırpınmış, çok uğraşmış. Ülkenin geleceği gençlerdir. Gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz. İlk önce aileye daha sonra da Öğretmenlerimize çok iş düşüyor.
Sayfaları az ama içeriği yoğun ve duygu yüklü bir eser. Yazara çok teşekkürler ederim.
İyi okumalar.
159 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap genel olarak güzeldi.Fatih Sultan Mehmet hakkında az bilgisi olan kişiler için gayet uygun.Fakat benim beklentimi karşılamadı diyebilirim.Koskoca Fatih gibi bir hükümdarı 150 sayfaya sığdırmak bence hiç adil bir davranış değil.Genelde bildiğim şeylere denk geldim belki de ondan dolayı bana biraz basit geldi.Ben daha fazlasını beklerim.Mesela Fatih hakkında daha fazla ani daha detaylı bilgiler.Bazi şeyler biraz yüzeyel kalmış.Tabi gene de emek verilmiş okunmayacak bir kitap değil.Dedigim gibi tarihi seven,yeni başlayan kişiler için gayet güzel ve aydınlatıcı bir kitap..
Iyi okumalar dilerim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Muammer Yılmaz
Unvan:
Türk Tarihçi, Yazar
Doğum:
Sarıkent, Yozgat, Türkiye, 1945
1945 yılında Yozgat'a bağlı Sarıkent'te dünyaya geldi. Orta öğretimini İstanbul Hayfarpaşa Lisesi'nde tamamlayan Yazar,1969 yılında,İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. 1970 yılında, yedek subay olarak Konya'da vatani vazifesini yaptıktan sonra Özel TED Kayseri Koleji'nde 24 yıl Tarih ve Sosyal Bilgiler öğretmenliği yaptı.Buradan 1995'te emekli oldu. İLESAM üyesi olan yazarın, çeşitli gazete ve dergilerde tarihi,dini,kültürel ve politik konularda yüzlerce makale ve incelemesi yayınlandı.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 216 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 98 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.