1000Kitap Logosu
Müjde Arslan

Müjde Arslan

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
9 Kişi
22
Okunma
1
Beğeni
256
Gösterim
Tam adı
Mizgin Müjde Arslan
Unvan
Sinemacı yazar
Doğum
Mardin, Türkiye, 1981
Yaşamı
1981, Mardin doğumlu. 2002 yılında Dicle Haber Ajansı’nın Diyarbakır şubesinde öğrencilik yıllarında gazeteciliğe başladı. 2003 yılında kültür-sanat muhabiri olarak ajansın İstanbul şubesine geçti. Gündem gazetesinde sinema yazıları yazdı, kültür sanat editörlüğü yaptı. Aralarında Virgül, Varlık, Edebiyat Eleştiri, Cumhuriyet Pazar, Yeni Film dergisi, Newsweek Türkiye ve Mesele‘nin de bulunduğu çok sayıda yayında sinema ve edebiyat yazıları yayınlandı. 2006 yılında Son Oyun adlı ilk kısa filmini çekti. Film yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli ödüller aldı. Daha sonra Nora ve Tov/Tohum adında iki kısa film çektikten sonra ilk belgesel filmi Kirasê Mirinê: Hewîtî‘i (Ölüm Elbisesi: Kumalık) yönetti. Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde başladığı eğitim hayatını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölümü’nde devam ettirdi.
Mazoyan
Kürt Sineması: Yurtsuzluk, Sınır ve Ölüm'ü inceledi.
2009 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kürt sinema tarihini, gelişim aşamalarını, belli başlı film ve yönetmenleri, filmlerde işlenen konuları ve filmlerde ön plana çıkan olayları ele alması açısından değerli bir derleme olmuş. Kitapta en çok Bahman Ghobadi'nin filmleri dikkat çekici. Çünkü filmlerini izleyeniniz varsa dramatik olaylar olduğunu görmüştür. Daha çok yurtsuzluk, sınır ve ölüm filmlerinin ana konusudur. Mayına basma, sınırı kaçak geçme, iki ateş arasında kalma gibi olaylar özellikle filmlerinde kendini gösterir. Kitapta da bu yönetmene yer verildiğini görürürüz. Güzel bir arşiv çalışması olmuş kitap. Hafızamızdan silinip giden bazı şeyleri hatırlatması açısından önemli bir çalışma olmuş.
3
19
Necla Engin
Rejisör Atıf Yılmaz'ı inceledi.
220 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
Yeşilçam sinema tarihinden ve Atıf Yılmaz' ın o dönemlerde dergilere verdiği ropörtajlardan derlenen güzel bir kitap. Atıf Yılmaz alaylı bir yönetmen olmasına rağmen onca imkansızlık ve zorluklar içinde Yeşilçam sinemasını tutkusunu ve filmlerini anlatıyor.
Rejisör Atıf Yılmaz
Okuyacaklarıma Ekle
7