Murat Özkan

Murat Özkan

Yazar
8.6/10
16 Kişi
·
39
Okunma
·
2
Beğeni
·
502
Gösterim
Adı:
Murat Özkan
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 30 Ekim 1981
Orta ve lise eğitimini ise Kültür Koleji’nde (1999) tamamladı. Lisans öğrenimi için Işık Üniversitesi’ni tercih etti. Burada İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme bölümünü 2004 tamamladı.

İşi nedeni ile 2004-2008 yılları arasında Atina’daki görev yaptı. Sonrasında İstanbul'a döndü ve iş ve yazı hayatını hala burada sürdürmektedir.
Skobelev; " Gerçek bir asker,askerliğisadece teoride değil her fırsatı değerlendirerek pratikte de öğrenmek zorundadır.Savaş sanatı ancak savaşta öğrenilebilir.Her subay içi ana koşul,tehlikeye ana koşul,tehlikeye olan alışkanlık ve savaşın ortasında emir verme sorumluluğunu yerine getirebilmektedir."diye düşünüyordu.
Rusya'yı Rusya yapan en önemli özelliği içinde bulunduğu haritayı iyi tanıması ve kendi istediği gibi şekillendirebilecek gücü kendinde bulabilmesiydi.
"Avrupa'da kadın haklarının henüz konuşulmaya başlandığı XIX.yüzyılda, Buhara'da kadınlar çoktan oturmuş hukukî haklara sahipti. İslam ve şeriatın kadınları koruduğu gün gibi açıktı."
144 syf.
Akademisyen Murat Özkan, Rus seyyah ve devlet adamı Timofey Burnaşev'in 1794-95 yıllarına ait seyahatnamesni merkezde tutarak, Türkistan'daki Rus istilasından önce, Rus çarlığının o coğrafyayı keşfetme hikayesini anlatıyor.

Büyüyen Rus Çarlığı, kendine koloniler aramaktadır ve doğal sınırları onları Türkistan bölgesine yönlendirir. O dönem orada bulunan hanlıklardan birisi de Buhara Hanlığı'dır. 18. asrın son dönemlerinde buraya gelen bir Rus seyyah olan Burnaşev'in gözlemleri bizler için de çok önemli bir tarihi belge durumunda. Özkan, sadece Burnaşev'in değil sonraki dönemlerde Buhara'ya giden başka milletlerden seyyahların yazdıklarını da harmanlayarak bize 1790'ların Buhara'sını anlatıyor. Bölgeye ilgi duyanlar için çok önemli bir kitap olduğunu söyleyebilirim.
315 syf.
·Puan vermedi
Mühürler Diyarı’nda herkes sol kolunda bir doğum lekesiyle dünyaya gelmektedir. Bu leke zamanla bir rakama ya da mühre dönüşerek sahiplerinin kaderini şekillendirmektedir. Peki ya böyle bir dünyaya lekesiz bir bebek gözlerini açarsa?

Naren isimli küçük bir sahil kasabasındaki yetimhanenin önüne “lekesiz” bir bebeğin bırakılmasıyla başlayan serinin ilk kitabında edebiyat dostlarına; Deha, Deniz, Dilara ve Sayel’in etrafında gelişen maceralarla bir yandan Mühürler Diyarı tanıtılırken, diğer yandan Ecem’in geleceğini şekillendirecek olayların nasıl geliştiği sürükleyici bir üslupla anlatılmaktadır.

Fantastik edebiyatın ilgi duyan tüm okurları Naren’de başlayıp Malna’ya kadar uzanan sımsıcak bir hikaye bekliyor…

Kitabın yazarı arkadaşımın eşi .Serinin 2.kitabını merakla beklıyorum..
144 syf.
·10/10
Türkistan yıllar boyunca çileye gark olmuş zorlu bir coğrafyadır. Fakat yaşamanın zor olduğu bu coğrafya sömüren için yegane hedeftir. Rusların bölgede nihai hedefi bölgeyi kademeli olarak emperyal bir şekilde ele geçirme üzerine kurulurken; bu hasmane tutumun belki de en iyi yönü tarihi yazılı hale sokan seyahatnameleri kazandıran Rus elçilik raporlarıdır. Burnaşev Rus tahakkümünü sağlamak için hazırladığı raporu 2. Çariçe Katerina'ya sunarken, tarihimizin Türkistan'daki en önemli mihenk taşlarından biri olan güzel Buhara'yı da okuyan için daha çok aşikar kılar. Tarihi değeri apaçık ortada olan Burnaşev'in notlarını daha değerli kılan ise üstüne eklenen başka seyyahların notlarıdır. Seyahat notlarının benzer notlarla desteklendiği, bu güzel anlatım tarihseverlerin okuduklarına pişman olmayacakları kadar güzel...
144 syf.
Asıl adı Timofey Stepanoviç Burnaşev olan Rus maden işletmeleri mühendisi olan seyyah özel bir görev olarak Türkistan'a gönderilmiştir. İki kez seyahet görevi verilen Burnaşev ilkin Buhara'ya ikincisi Taşkent'e gitmiştir. Rusya bu seferlere önem vermesinin nedenleri arasında; ekonomisi güçlendirmekve Hristiyanlığı yaymaktır.
Kitap 3 bölümden oluşmaktadır.
1. bölümde genel hatlarıyla Buhara ve Rusya arasındaki ticari ve diplomatik ilişkiler üzerinde durulur.
2. bölümde yolculuk notları, Buhara'ya ait bilgilerin içerdiği kısımdır. Değerli bilgiler barındırır. Nüfusundan, yemeklerine, hastalıklarına, kimlerin yaşadığıklarına kadar farklı bilgileri bulacaksınız.
3. bölüm ana bölümlerden ayrı tutulmuş ve genel bir panorama çıkarılmıştır.
Kitap okumaya değer. Çünkü Rusya'nın büyüme çabası içerisinde nasıl bir yol izlediğini anlamak adına, batıda İsveç ve güneyde Osmanlı'nın varlığı onları Türkistan'a itmiştir. Üstüne bu bölge üzerinden Hindistan'a ulaşılabileceği fikri de çıkınca Rusya Türkistan'a ayrı bir önem vermiştir.
Rus politikasının başlangıcı adına okunmalıdır ancak mutlaka devam ettirilmelidir.
kanaat notu: 7/10
144 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Seyyah BURNAŞEV in gözünden BUHARA Nuh sokalarında gezip, yiyeceklerinin tadına bakıp, hamamlarında yıkanıp sosyal hayatına karışacaksınız. Tek kelimeyle muhteşem bir eser. Elime aldığım andan itibaren ara vermeden bitirdiğim ender kitaplardan biri. Tarih severlerin kesinlikle kütüphanelerinde bulunması gerekli. Yazarın bir dahaki kitabını sabırsızlıkla bekliyorum
315 syf.
Çok güzel bir seri.Kitap öyle akıcıydı ki konusu, kurgusu çok iyiydi. Mühürler Diyarında her doğanın sol kolunda doğum lekesi vardır. leke sayı veya sayıya benziyor ise özelliği katlayıcıdır. Yani mühürlülerin güçlerini katlar. şekil varsa mühürlüdür. Bir gün, bir bebek doğarki lekesi yoktur. Serinin ilk kitabı buydu, 2019 Nisan ayında çıkmış. Sonraki kitapları heyecanla bekliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Özkan
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 30 Ekim 1981
Orta ve lise eğitimini ise Kültür Koleji’nde (1999) tamamladı. Lisans öğrenimi için Işık Üniversitesi’ni tercih etti. Burada İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme bölümünü 2004 tamamladı.

İşi nedeni ile 2004-2008 yılları arasında Atina’daki görev yaptı. Sonrasında İstanbul'a döndü ve iş ve yazı hayatını hala burada sürdürmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 39 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.