Murat Tosun

Murat Tosun

Yazar
8.0/10
15 Kişi
·
46
Okunma
·
0
Beğeni
·
62
Gösterim
Ali (radıyallahu anh)anlatıyor:"Bir defasında Resulullah(sallallahu aleyhi ve sellem)'in yanındaydım."Kadın için en hayırlı şey nedir?"diye sordu,oradakiler sustular.Fatıma(radıyallahu anha) dönünce ona:"Kadınlar için en hayırlı şey nedir?"diye sordum,bana:"Erkeklerin onları görmemesidir."cevabını verdi.Bunu Resulullah(sallallahu aleyhi ve sellem)'e anlattım.Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):"Muhakkak ki Fatıma benden bir parçadır."buyurdu.
Düğün Günü
İşte düğün!Öyle bir düğün ki,başka bir benzeri var mı?Bilemiyoruz.Bu düğünün çok güzel olduğunu,görenlerden şahit olanlardan öğreniyoruz.

Ümmü Süleym(radıyallahu anha) o güzel düğünü şöyle tarif ediyor:
"Biz Fatıma'nın düğünü kadar güzel bir düğün görmedik"

Hz.Cabir(radıyallahu anh)ise şöyle ifade eder:"Ali ile Fatıma'nın düğününde bulunduk.Onların düğününden daha güzel bir düğün görmedik..."

Bazıları"Neresi güzel ki?"diyebilir.Mesela,bu düğünde Fatıma(radıyallahu anha)'nın,Batılı terziler tarafından özel dikilmiş bir gelinliği yoktu;bembeyaz gelinlikler içinde binlerce erkeğin önüne çıkıp sonra eşi tarafından alnından öpülen bir resmi de yoktu.Devasa bir düğün pastası,bu da yoktu.Hele ki makyaj!..Allah muhafaza,eşi onu bu şekilde öpse zehirlenecek düzeyde bir süslenmeside yoktu.
Yoktu,yoktu,yoktu...
Şunu hiç unutmayalım,önce kendi nefsime ve kendim nefsim üzerinden tüm Ümmet-i Muhammed'e sesleniyorum:"Bizler her şeyden önce Allah'a kulluk ile memuruz"Tüm amellerimiz Allah için olursa asıl değerini bulacaktır.
Hz.Fatıma'nın Hayatı
"Doğumu"

O dönemde kız evladını toprağa gömen babalara şahit olanlar,kız evladı odaya girdiği için ayağa kalkan bir babayada şahit olacaktır.

Hz.Aişe annemiz anlatır:"Fatıma içeri girince,Resulullah(Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) ayağa kalkardı..."İmam Müslim,Fezailü's-sahabe",98.
102 syf.
Genç kızlarımızın özenti ile değilde gerçekten geçmişimizde, inancımızda neler var neler yapılmış, neredeyiz biz, hangi yoldayız, kimi taklit ediyoruz diye düşünecekleri ufak bir kitap.
Rabbim Hz. Fatıma gibi kızlar olabilmeyi ve onun gibi kizlari nasip etsin.
Vesselam
102 syf.
Okudukça gözlerim doldu.Okudukça günümüzdeki yapılan düğünleri , çeyizleri düşününce Rabbim bizi Affetsin diye için için dua ettim. Bu zamanın anne ve babalarının çeyiz için erkek tarafına verdiği sıkıntıları, maddi olarak verdiği zorlukları altının gramından cinsine kadar yapılan muhabbetleri, beyaz eşyasından mobilyasını kadar her şeyin dört dörtlük olsun baskısı. Evliliğin günümüzde sadece maddiyattan ibaret olduğu bir hale gelmiş. Batının saçma sapan adetlerini adet edinip kendini batılılaştırmış bir sözde İslam Toplumu var bu zamanda . Evliliğin zorlaştığı, boşanmanın adet olduğu bir toplumun evlilik temelinde islâmî bir yol izlenmediğindendir. Bakınız kitabın bir yerinde Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Fransa kralına mektupta ne diyor;
"Ben ki, kırk sekiz krallığın hakanı Sultan Süleyman Han'ım. Sefirimden aldığım habere göre, memleketinizde dans namı altında kadın-erkek birbirine sarılmak suretiyle, alamele-innas (herkesin gözü önünde) icra-i lağviyyat (faydasız işler) işlenmekte olduğu mesmuu şahanem olmuştur (işitmişimdir). İş bu rezaletin memkeletime de sirayeti ihtimali muvacehesinde name-i hümayunum yed'inize (elinize) vusulünden (ulaşmasından) itibaren derhal son verilmediği takdirde, bizzat ordu-yu hümayunumla gelip men'e muktedirim." Bu mektupla dans denennkavram 100 sene yasaklanılıyor. Osmanlı Torunu kavramına layık bir toplumun şuan düğünlerinde Dans kavramı kol geziyor. Batının adetleriyle evliliklerinizi heba etmeyin.
196 syf.
·Beğendi·9/10
- Kendileri Âlime olmasalar da, Âlem’e iz bırakan Âlimler yetiştirdiler.

- Anne bir evladın ilk medrese’sidir.
Çocuğumuzun eğitiminde en büyük aktör annedir. Bundan dolayı anneyi evinden ve çocuklarından ayıran hiçbir anlayış ne İslami nede insani olabilir.!
102 syf.
·Puan vermedi
Yazarın da belirttiği üzere ihtiyaç üzerine yazılmış bir kitap.İhtiyacımızı karşıladı elhamdülillah.Bununlada kalmadı bizi ikaz etti.ve bize yol gösterdi.Dilinin akıcılığıyla ufak bir seyahat kitabı olabilir.
196 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazar Thomas Edison ve kahraman Annesi hikayesinden etkilenip bu kitabı yazmaya karar vermiş. Kitapta Kuran'ı Kerim'de ismi geçen anneler, ümmetin anneleri, bazı âlimlerin anneleri ve babalarına, şehit yetiştiren annelere yer verilmiş. Kitapta bu anneler hakkında detaylı bilgiler olmasa da, bazı sayfalarında sanki Muhammed Emin Yıldırım yada Nurettin Yıldız hocaları dinliyor-okuyor gibi hissetsem de yazarın üstünde çalıştığı 'Alim yetiştiren anneler 2'yi de almayi düşünüyorum inşallah

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 46 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.