Mustafa Atak

Mustafa Atak

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
"Bir kadın şu dört şey için nikâhlanır: Malı, Soyu, Güzelliği ve Dini. Siz dini güzel olanı seçin. "
-Hadis-i Şerif

Dini güzel olandan kasıt, Allahın emirlerini içine sindiren, güzel Ahlâklı olandır. Es seçimi nasıl peki günümüzde, böyle mi?
Altı ay, 1 sene, 5 yıl, 6 yıl sonra "Anne baba bi bosanıyoruz. " Hayrola oğlum kızım! Evlilik ciddi bir iştir var mı öyle bir solukta işin içinden çıkmak? "Biz karar verdik, anlaştık mahkemeye bilr başvurduk. " La havle vela kuvvete illa billâh..

Hani bu çocuklar gezip tozu birbirini tanımış, aşık olmuş, anlaşıp evlenmişti? Derdiniz ne niçin ayrılıyorsunuz? " Anlaşamıyoruz" Niye anlaşamiyorsunuz? "Yanılmışız, Ayrı dünyaların insanlarıymışız. Yanlış beklentiler içerisindeymişiz"

Neticede bu çocuklar, biri prens diğeri prensesle evlendiğini sanmış. Sabah olduğunda prens kahvaltı, prenses de sofraya ekmek bekleyince ne prens kalmış ne de prenses..
Yeni evliler, çocuk eğitimi ile ilgili bilgileri sadece yaşantı içerisinde deneme - yanılma yolu ile öğrenmektedir. Bu durumda özellikle ilk çocuk bilinçsizce yetiştirilmektedir. .
"Biz görüştük, uzun süredir birbirimizi tanıyoruz , anne, baba biz evleniyoruz." Oğlum, kızım, durun bir dakika ; ağaç kovuğundan mı çıktınız? Anneniz babanız yakınınız akrabanız yok mu? Aile kurmak ciddi iştir. "Bize kimse Karışmasın, biz birbirimizi sevdik evleniyoruz. O Eski devirler geçti." Yok yahu!
Erkekler evlilik öncesi annelerinden gördüklerini eşlerinden de beklerler. Sevgi ve şefkat göstermesinin yani sıra dağınıklıklarını toplayıcı, hatırlatıcı ve idareci bir eş isterler. Belki de bu yüzden pek çok erkek, annesine benzer bir kadınla evlenirler..
Kişi, karşısındakinin eşi olsa da kendinden ayrı bir birey olduğunu hatırında tutmalı, ilişkisinde belli bir mesafeyi gözetmelidir.
Nikâh, düğün günü yapılacak. Nişanla birlikte nikâh garabeti evvel yok idi , yeni çıktı; yeni çıktı ama beraberinde bin bir bela ve musibeti getirdi..
Beyimiz ve kızımız birbirini tanıyacaklar, gezip tozacaklar yani flört edecekler.. Yok öyle birşey!
Iki insanın evlenip hayat sürmesi metafizik bir olaydır , akıl almaz derecede sırlarla doludur. Flört , sırrı yok edip mahremiyeti kaldırıyor, ailenin yürümesine engel oluyor..
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.