Mustafa Çelik

Mustafa ÇelikLa yazarı
Yazar
9.1/10
45 Kişi
164
Okunma
31
Beğeni
8,6bin
Gösterim

Mustafa Çelik Kimdir?

1960'da Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinin Boztepe köyünde doğdu. İlk tahsilini Boztepe Köyü ilkokulunda tamamladı. 1973-74 öğretim yılında Urfa İmam Hatip Lisesine kaydoldu. Orta kısmı Şanlıurfa İmam-Hatip Lisesinde, liseyi de 1980-81 tarihinde Bitlis İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. Yazı hayatına ortaokul yıllarında başladı. Arapça ve Farsça bilmektedir. Yazarın bugüne Kadar: "Ölçü", "Yenda", "Misak", "Fütüvvet" Yayınlarından 120'nin üzerinde eseri yayınlandı. Vahdet Gazetesi, Hicret Gazetesi, Kalem ve Onur Dergisi Vuslat Dergisi, Ribat Dergisi, Akit - Vakit Gazetesi ve birçok haber sitesinde yazısı yayınlandı. Özel FM de "Mekarim-i Ahlak" isimli eseri sesli kitap projesi kapsamında okutulmaktadır. Halen Misak Dergisinde yazmakta olup, araştırma, inceleme kitap çalışmalarına, konferans ve sohbetlerine devam etmektedir. Yazar dört çocuk babasıdır.
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şanlıurfa, Türkiye, 1960

Okurlar

31 okur beğendi.
164 okur okudu.
15 okur okuyor.
211 okur okuyacak.
6 okur yarım bıraktı.

Mustafa Çelik Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
"Kur'an, Allah'a teslim olur gibi herhangi bir kimsenin emrine girmeyi, ona kul köle olmayı, onun arzularına, emir ve yasaklarına kayıtsız şartsız itaat etmeyi 'endad edinme' olarak 'Allah'a şirk koşma' olarak değerlendirmiş; herhangi bir şeye veya kimseye karşı beslenen aşırı sevgi ve kayıtsız şartsız itaati de onu putlaştırmak olarak nitelemiştir."
Sayfa 396Kitabı okudu
  "Demokrasi; 51 kişinin 49 kişiye ilahlık etmesidir. Başka bir ifadeyle demokrasi; 49 kişinin 51 kişiye kulluk etmesidir."
Sayfa 268Kitabı okudu
Hz. Peygamber'in arkadaşları ve yakın dostları olan Sahâbe-i Kiram, O yüce Peygamber (sav)'in şahsiyet ve dostluğundan çok istifade etmiş, kendilerine örnek alarak O'nun istediği gibi müslüman olmaya çok gayret göstermişlerdir.
     "...anlamadıkları için adeta Allah Teala ile pazarlığa giriyorlar ve adeta şöyle diyorlar: Ey Allah'ım! Kainatı sen yarattın. Yeri ve gökleri yaratan da sensin. Geceleri ve gündüzleri düzenleyen, bize rızık veren de sensin. Biz arada bir sembolik olarak sana ibadet etmek için cuma ile bayram namazlarına gideriz. Sen gökyüzünü idare et. Yeryüzünü idare etme yetkisi sana deği, şu kimselere aittir. İnsanların nasıl yiyip ne şekilde giyineceklerini, nelere uyacaklarını, nelere uymayacaklarını, insanlar için neyin suç olup neyin suç olmadığına, hangi suça hangi cezanın verileceğine sen karar veremezsin. Bütün bunları düzenleyecek ve reislerimiz, hahamlarımız, rahiplerimiz, ağalarımız, padişahlarımız, bakanlarımız, parlamentolarımız, partilerimiz, eğlence yerlerimiz, derneklerimiz ve kulüplerimiz vardır. Sen bunların hiçbirisine karışamazsın.      Şimdi bu düşünce ve felsefeye sahip olan laikliğe iman etmiş demokrat sağcı ve solcu müşrikler günde bin sefer, milyon sefer 'Allah vardır', 'Allah birdir' deseler iman sahibi olabilirler mi? Elbette olamazlar. Evet Allah Teala'nın reddettiklerini reddetmeyenler, Allah Teala'nın kabul ettiklerini de kabul etmeyenler Allah'a iman etmiş olmazlar."
Sayfa 208Kitabı okudu
Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: "Bir arabî Efendimiz' e geldi. “Ya Rasûlallah, bana öyle bir amel göster ki, ben onu işlediğimde cennete gireyim" dedi. Allah Rasûlü, "Allah'a ibadet eder ve O'na hiçbir şeyi şerik koşmaz, namaz kılar, farz zekâtı verir, Ramazan orucu tutarsan cennete girersin" dedi. Arabi, "Nefsim elinde olana yemin olsun ki buna hiçbir şey ziyade etmeyeceğim" dedi, döndü gitti. Efendimiz, "Cennet ehlinden bir adama bakmak kimin hoşuna giderse, şu adama baksın" buyurdu.

Mustafa Çelik İletileri

Tümünü gör
Bize dinimizi unutturan dünya nasibimiz değil musibetimizdir!
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
Faizden kazanç elde eden kişinin malı artmaz, sayısal olarak artar gibi görünse de hakikatte bereketi gider ve zarar verir. Tıpkı aşırı yemek yiyip aşırı şişmanlayan ve dengesiz beslenen kişi için bu fazla kilolarının bir hastalık olması gibi... “Allah faizi mahveder, sadakaları bereketlendirir.” (Bakara Sûresi/276)
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
22.12.2021

Mustafa Çelik Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
112 syf.
·
Puan vermedi
KİMİN KİMDEN BAŞKA DOSTU YOKTUR !
Kafirlerden müslümana dost olmadığı gibi, müslümanlardan da kafirlere dost olmaz. Çünkü müslümanın müslümandan başka dostu yoktur. Kafirinde kafirden başka dostu yoktur.
Küfür Tek Millettir
Küfür Tek MillettirMustafa Çelik · Ölçü Yayınları · 01 okunma
·
Puan vermedi
Kitapta bilgi aktarımı güzel hatta bölüm sonlarına kendinizi teste tabi tutabileceğiniz sorular bırakılmış bunu da beğendim. Her bölümün başına bu bölümü okuduğunuzda hedeflenen bilgi birikiminin ne olacağı hususunda kayıtta düşülmüş. Bunu da beğendim. Ancak bir sorun var ki (kitabın sanırım 3/1lik kısmını okudum) yazar kendi fikir ve görüşlerini olağandan fazla dillendirmiş. Böyle bir durumda bilgi almaktan çok başka birisinin fikir savunuculuğunu seçme ihtimalimiz oldukça yüksek. Tabiki yazar yada aynı görüşü savunanlar için bir beis yoktur çünkü anladıklarını anlatarak öncülük etmiştir sadece ama bana göre o kadar masum değil bu fikir yapısı. Keşke herkes fikrinde isabet etseydi ve bizde herkesi dinleseydik.
Fıkhu's-Sahabe (2 Cilt)
Fıkhu's-Sahabe (2 Cilt)Mustafa Çelik · Fütüvvet Yayınları · 20061 okunma
80 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
10 günde okudu
Müslüman olsun olmasın kesinlikle herkese tavsiyemdir.
İslamın Yitik Yadigarları dizisinden ‘Bilgi’, serinin 4.sü ‘Saygı’ gibi çok muazzam ve kıymetli. Okuma, tefekkür-düşünme uyanışı kazandıracak, Bilgi hedefine doğru usul ve metot gösteren, Bıkmadan usanmadan azim ve gayretle, aşk ve şevkle tekrar ve tekrar okunacak bir eser. Kalite, samimiyet ve
İslâm'ın Yitik Yadigârları 1
İslâm'ın Yitik Yadigârları 1Mustafa Çelik · Fütüvvet Yayınları · 20211 okunma