Nebil Otman

Nebil Otman

Çevirmen
7.5/10
13 Kişi
·
29
Okunma
·
1
Beğeni
·
62
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
849 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Marki de Lepan'ın oğlu yalnız ve yoksul işçi Jack. Annesinin evlendiği şairin:"Hayat bir roman değildir." demesi ile eğitim isteğini geride bırakıp çalışmak zorunda kalan Aztec lakaplı ve drahoma çalma iftirasına uğrayan zavallı Jack. Evet, soyluluk ünvanını kullanamayan eziklik hisseden bir insan. Ve onu hiç kimse bu yaşantıdan çekip alamıyor. Jack Alphonse Daudet
849 syf.
·10 günde·7/10 puan
Natüralist Roman türünde ilk sırada yer alır. Yazarın en derin ilhamını gözler önüne de serer. Uzun olması biraz zaman alabilir ama bu tür romanlarında derin duygular içinde yazıldığı da unutulmamalı. Çoğunluğun tercih edilmediği bir roman türü de olsa da gayet muazzam.
260 syf.
·Puan vermedi
Bir kadına aşık iki adam. Aşkın psikolojini ve felsefesini anlatan fransız yazarın etkileyici anlatımıyla düşünce sınırlarınızı zorluyor. Oldukça güzel bir kitap. Felsefi ve psikolojik roman sevenlerin okuyabileceği eser.
472 syf.
·12 günde·7/10 puan
Asıl adı Amandine Aurore Lucile Dupin olan George Sand'ın 1833 yılında yazıp 1839 yılında değişiklikler yaparak daha da ağırlastırdığı bir kitap Lélia. Gerçekten ağır ve okunması zor bir kitap. Kitap çeşitli hisleri temsil eden beş kişi arasında geçiyor. *Lélia: yaşadığı hayattan ve ilişkilerden edindiği olumsuz deneyimlerle erkeklere ve yaşama karşı güvensiz, hatta bu yüzden Tanrı'yı inkâr aşamasına gelmiş bir kadın olarak şüphe, çile ve tanrıtanımazlığı:
*Stenio: Lélia'ya olan tutkulu aşkıyla ve bu aşka olan inanılmaz sadakatiyle şiiri, duygusallığı, sadakati;
*Trenmor: Yaşadığı sefih bir hayat sonucu her şeyini kumarda yitirip, bir dolandırıcılığa adı karışan ve 5 yıl kürek hapsine çarptırılıp burada kendisini tekrar bulması ve olgunlaşması ile herkesi doğru yola çekmeye çalışması ile çileyi, fikirde direnişi;
*Magnus: Papaz olmasına rağmen dünya zevklerine (özellikle Lélia'ya) düşkünlüğüyle inandığı dinin huarfeleri arasında kalmasıyla hurafeyi, baskı altında tutulan arzuları;
*Pulcherie: Lélia'nın sosyetik fahişe olan kızkardeşi. Bunsan da anlaşılacağı gibi dünyevi zevkleri, duyuları temsil etmektedir. Kitabı oldukça dikkatli okumak gerekiyor. Zor ama okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Baskısı yok ama sahaf sitelerinde bulunabiliyor. Okuyun, zihniniz şenlensin.
664 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Baştan sona sanat akıyor... Porpora, opera, Venedik... Kilise müziği. Bilgi akıyor resmen! Ve bunu ansiklopedik havada değil, bir akış içinde veriyor.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.