Necat Kutlu

Necat Kutlu

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
281
Gösterim
Şuanda bu yazıyı okuyabilmeniz gözünüzün retina tabakasındaki milyonlarca hücrenin sürekli olarak oksijenle beslenmesi sayesinde mümkün olmaktadır. Eğer kanınızdaki oksijen oranı düşerse gözünüz kararır.
Elementleri birbirine dönüştürmek için gereken ısı yaklaşık 10 milyon derecedir. Bu yüzden gerçek anlamda bir simya sadece yıldızlarda gerçekleşir.
Rezonans iki hareketli cismin uyumunu sağladığı gibi bazen hareketsiz bir cismin harekete geçmesini de sağlayabilir.

Eğer akordları aynı olan bu iki kemanın birini çalarsanız diğerinde de hiç dokunmadığıınz halde bir titreşim ve dolayısıyla ses oluşur.
Jüpiter'in bulunduğu yerde eğer bu büyüklükte bir gezegen var olmasaydı, Dünya gezegenler arası boşlukta gezinen meteorlara ve kuyruklu yıldızlara aklaşık bin kat daha fazla hedef olurdu.
Gezegen tam anlamıyla bir gaz gezegendir kütlesi % 75 oranında hidrojen ve % 25 oranında helyumdan oluşur. Yoğunluğu suyun yoğunluğundan bile daha düşüktür. Bu nedenle eğer Satürn'e bir uzay gemisi indirmek isterseniz bunu yüzebilir bir şişme bot olarak tasarlamanız gerekir.
... Ancak atmosfer sadece eliptik bir yörüngeye sahip olan gezegenin Güneşe yakın olduğu dönemlerde gaz halindedir. Diğer zamanlarda atmosfer bir buz kütlesi haline dönüşür.
168 syf.
·Beğendi·8/10
Yazar, evrenin tesadüf olarak oluşması düşüncesinin karşısında, yaradılıştaki ölçüyü bilimsel olarak öne koyarak, var olan dengeden küçücük sapmaların bugünkü yaşamı ortaya koyamayacağını ve bu dengenin oluşumunda mutlak bir yaratıcının varlığını kanıtlama amacıyla bu kitabı yazmıştır. Bilimsel verilerin arasında ya da sonunda, yazar hayranlığını belirterek yaratıcıya atıfta bulunmuş ve tesadüfi oluşumun ihtimallerinin de ne kadar düşük olabileceğini matematiksel verilerle sunmuştur.
Kendisi hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamamış olmakla birlikte bazı düşüncelerin kesinliğine vurgu yapması açıkçası kimliği, bilgisi hakkında beni düşündürmüştür. Tabi alıntıları ve kaynakçası, sunmuş olduğu düşüncelere güvenimi pekiştirmiştir. Yine de bilginin değişebilirliği göz önünde bulundurulduğunda şüphe güzeldir.

Tanrıya ulaşabilmek, ona onun yasalarıyla ulaşabilmek konusunda, matematiksel kesinliğiyle bilim en güzel aracı olmaktadır. Bugün ve geçmişte bu aracıyı, insan olarak belirleme hatasına düşenler, başkalarının, kısır,kısıtlı ve özürlü düşüncelerinden bir adım dahi öteye geçememektedirler.

Aydınlığa bilim ve düşünce ile..

Yazarın biyografisi

Adı:
Necat Kutlu
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.