Nels Anderson

Nels Anderson

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Nels Anderson
Unvan:
Yazar
sanırım seyahat dürtüsü (dromomania) kavramını ilk olarak bir Fransız yazar kullanmıştı. Her iki terimin de kronik gezginliği, bir tür patolojik durum olarak varsaydığı görünüyor. Her iki terim de hareket halinde olmaya ve yolların çekimine kapılmaya dair doğuştan gelen bir dürtü olduğunu varsayıyor. Robert W. Service'nin yazmış olduğu gibi: "Hoboların laneti onlardaki çingene kanıdır; durup dinlenmek nedir bilmezler". Bilimden şiire, gezginliğe dair bu türden açıklamalar hep tekrar edilir. Ancak hobonun hareketliliğini açıklamak için yolculuk tutkusu terimini kullanırsak dahi, başka türden hareketlilikleri de açıklamak gerekir. Amerika sahnesinde hareket halinde olmak bir zorunluluktur, aksi halde sınırlarımız hala boş ve bakir olurdu. Bu, hobo için gerçek bir servettir.
... Walt Whitman'ı hiç duymamıştı, ama yola dair düşünceleri onunkilerden hiç de farklı değildi.
Nels Anderson
Sayfa 9 - Walt Whitman: Kendisi de gezici bir yaşama sahip olmuş ünlü ABD'li şair.
Bir topluluk hayatında kendine yer edinemeyen bir gezici genellikle kendi yoluna gider. Bu yol bazen toplumun çıkarları ile uyum içindedir ama çoğunlukla da ona karşıdır.
Zeka geriliği olmayan birçok kişi, duygusal dengesizlik veya benmerkezcilik gibi diğer kişilik bozukluklarından kaynaklı olarak kendisi yine de gündelik ve geçici işçiler grubunda bulur.
Geçici işçiler arasındaki büyük devir daimden tamamen endüstriyel faktörler sorumlu tutulamaz.Bu insanların sürekli biçimde iş ve yer değiştirmesi duygusal dengesizlikleri ve huzursuzluklarının da göstergesidir.
Hobonun şu anki işinde değilse bile bir sonraki işe azmederek para biriktirmeye başlama iddiası sıradan bir durumdur. Bir işten ayrıldığında ve parasını alarak şehre gittiğinde parasını dikkatli harcamak konusunda kararlı olmuştur. Kıyafetler alacak, güzel yemekler yiyecek, temiz bir odada uyuyacak ve ağır takılacaktır. Biraz okuyacak, birkaç gösteri izleyecek ve top oyunlarına gidecektir. Sadece birkaçı bu güzel niyetleri hayata geçirebilmiştir, özellikle de ilk durakları bir bar olduysa. Genelde hobonun tüm birikimleri ikinci günde bitmiş olur. Bunu birkaç günlük dilenme dönemi ve sonrasında yeni bir iş arayışı takip eder. Çok az hobo boş zamanların nasıl kullanacağını öğrenmiştir.
Aile hayatından mahrum bırakıldığı için samimi ilişkilerin ve etkileşimlerin açlığını çekmektedir. Birkaç istisna dışında, tanıdığı tüm kadınlar ona karşı kaba ve soğuktur. Çekici kadınlar onunkinden çok uzak sosyal dünyalarda yaşar. Bir insanın en temel arzuları olan statü ve karşılık bulma (beğenilme) talepleri reddedilmiştir. Bu nedenle, cinsel sapkınlığın evsizler arasında yaygın olması, onların doğal olmayan seks hayatının en güç ifadesidir.
Hobo basılalı 30, kitabı oluşturan malzemeleri toplamaya başlayalı 40 yıl olmuş.
...
İsveç'te geçen çocukluk yılları ve Almanya'da geçen bir 12 yılın ardından babam 1882'de Amerika'ya göç eder.
Phoenix [1961] Baskısına Önsöz
Nels Anderson
Hoboların trenlere kaçak binmeleri ve demiryolu arazisine izinsiz girmelerinden ötürü uzuv ve can kayıpları ve bunun tüm ülkede ve demiryollarında yol açtığı finansal ve ekonomik sonuçlar dehşete düşürücüdür.
256 syf.
1923 yılında yazılmış olan bu kitapta Birleşik Devletlerde yaşayan Hobolar (evsiz diye tabir edebiliriz ama evsizlerden daha farklı) hakkında bilgi veriyor. Hoboların nasıl geçindiğini nerelerde yaşadığını, yalnızca geçinecek kadar para kazanan Hoboların yaşamı sorunları anlatan güzel bir kitap.
256 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Hobo herşeyden önce bir işçi ama hep yurtsuz, evsiz, ailesiz bir işçi.
Kendisi de eski bir hobo olan Nels Anderson, bu çalışma da bir anlamda "evine" götürüyor.
Evsiz bir insanın dünyasını, yaşamını, hayatta kalma mücadelesini, koşullarını bize "içeriden" biri olarak aktarıyor. Aslında evsizlerin ( hobo, avare, berduş, serseri ) içerisinden geldiği dünyanın güzellemesini yapmaktan ziyade gördüğü sefaleti vicdan pazarında satmak da istemiyor. Kitap da sadece evsizlerin betimlendiği olduğu gibi aktarıldığı acı hikayeler var. 20.yy başlarında evsizlerin bugün ki dünyasını anlamak adına iyi bir eser olsa da cok ayrıntılı anlatıldığı için muhatabı üstün körü okumaya sevketmeye de müsait .

Yazarın biyografisi

Adı:
Nels Anderson
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.