Neşenur Domaniç

Neşenur Domaniç

Çevirmen
7.4/10
18 Kişi
·
55
Okunma
·
1
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Neşenur Domaniç
Tam adı:
Neşe Nur Domaniç
Unvan:
Çevirmen
Ölüm:
2014
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezun olduktan sonra çeşitli bankalarda üst düzey yöneticilik yapmıştır. Yakalandığı MS hastalığından sonra çevirmenlik yapmaya başlamıştır. Ekonomi, Finans, Felsefe, Tarih ve Psikoloji alanlarında 50'ye yakın çeviri esere imza atmıştır. 2014 yılında hayatını kaybetmiştir.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
248 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
2001 Nobel Ekonomi ödülü sahibi George A. Akerlof ile Yale Üniversitesi öğretim üyesi Robert J. Shiller'in kitaplarında, daha önce Daniel Kahneman, Dan Ariely, Rob Dobelli gibi yazarların da söz ettiği bir konudan bahsediliyor: insan davranışları "rasyonel" yani "akılcı" mıdır yoksa değil midir? Tabi, Hayvansal Güdüler kitabı bu konuyu iktisat bilimi çerçevesinde ele almış. Yazarların temel savı şu: "İktisat bilimi bugüne kadar ortaya koyduğu teorilerde insan davranışının bazı unsurlarını görmezden gelmişlerdir. Görmezden gelinen bu konular iktisat literatüründe yer almalıdır." Bu savlarını destekleyen bir kitap Hayvansal Güdüler. Kitap anlamlı iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımın adı "Hayvansal Güdüler". Bu kısım, "Güven ve Çarpanları, Adalet, Yolsuzluk ve Sahtekârlık, Para Yanılsaması ve Hikâyeler (Evet, burada da hikâyeler :) ) başlıklarından oluşuyor. İkinci kısımın adı ise Sekiz Soru ve Yanıtları. Burada da ilk kısımda açıklanan konuların dünya ekonomi tarihini etkileyen bazı önemli olaylardaki rolü ele alınıyor. Bu bölümdeki bilgiler biraz eski sayılabilir, bilgiler 2010 yılından önceye ait. İktisat ve insan davranışıyla ilgilenenler için harika bir kitap. Okuma zevkini bozansa (yine) yayınevinin özensiz dizgisi ve anlatım hataları. Okuduğum eser 2. Baskı olmasına rağmen ciddi dizgi hataları vardı. Bu arada, Nobel ödüllü bir yazarın kitabında wikipedia'da yer alan bir başlığa atıf gördüğüme hiç şaşırmadım (s.233). Aksine, gerektiğinde wikipedia'yı kaynak olarak kullanmayı doğal buluyorum.
318 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Unutulmuş daha doğrusu bastırılmış travmatik anıların adım adım su üstüne çıkışı. Tüm o süreç içindeki yaşanan farkındalığa eşlik eden acı ve bunlarla başetme yöntemleri. Bir solukta okunacak bir kitap.
680 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap kurt tarihinin yakın zamandaki tarihini anlatıyor 19 yy başlayıp günümüze kadarki konuları Türkiye İran Irak olarak ayırmış ayrıca kitabın sonundan çok kapsamlı olmasada Suriye Kürtlerini ve Sevr ant maddelerinden bahsediyor 19 yy Türkiye İran Irak diye başlayıp daha sonr 20yy daki Türkiye İran Irak Kürtlerinin tarihini bu sırayla anlatıyor kitap çok iyi bir çok konuda bilgi veriyor meraklılarını doyuracak bir kitap yalnız küçük bir eleştirim var bazı konularda çok ama çok yanlı davranmis yazar 33 silahsiz askerimizin şehit olduğu olayı çok basit dilde öldürüldü diyör pkk yapolanlardan katliam olarak bahsediyor aynı sey İran Irak devletleri içinde geçerli tabiki yazarın haklı olduğu çok konu var ama yazarın dili çok yanlı Türkmenlere yapılan zulmü haksızlığa çok az değilmiş biriki cümle belkide kürt tarihini anlaştığı için degirmemiştir yinede kitap çok iyi bilgi yönünden çok şey katacak yalnız dediğim gibi 19 yy başlıyor daha eski tarihi de merak eden varsa vladamir minorsky kitabını okusun zaten bu adam kürdüyolojinin babası zamanında kürt halkının yaşadığı yerleri gezmiş incelemede bulunmuş önce bu yazarın kitabını okunmasını tavsiye ederim iyi okumalar
240 syf.
·Puan vermedi
Bunalım Ekonomisinin Geri Dönüşü adı ile yayınlanmış halinin 2003 3.baskısını okumuşum. Yazar temel olarak ekonominin global anlamda bunalımda olmasa bile bunalım ekonomisinin dünya ekonomisini tehlikeli bir alan haline getirdiğini iddia ediyor. En büyük tehlikenin de yayılma etkisi olduğunu söylüyor. Şurası çok acı yalnız, Kurgman son bölümde uzun vadeli önlem olarak yerli şirketlerin döviz cinsi borçlanmasının etkin bir biçimde engellenmesini ve ödünç piyasasına daha doğrudan söylemek gerekirse krediye daha az bel bağlanmasını öneriyor. Kaldıraçı sınırlayın diyor. Global finansal krizde dünya kaldıraç problemi ile yüzleşti şimdi uluslararası regülasyonu yapılıyor. Ancak ilk husus bizim belki de en büyük problemimiz ve giderek de büyüyor. Krizlerden ders mi dediniz. Okumak mı dediniz.
235 syf.
·Beğendi·8/10
Borsa yatırımcıysanız mutlaka okumanız gereken kitaplardan. Hisse, emtia ya da döviz alım satım işiyle uğraşıyorsanız Bollinger Bandlarına aşinasınızdır hiç değilse bile gözünüze bir yerden ilişmiştir. Detaylıca öğrenmek için bizzat mucidinden okumalısız.
419 syf.
·28 günde·Puan vermedi
Ekonomiden anlamayanlar için kimi zaman sıkıcı olabilir. Ben de ekonomiden pek anlayan biri değilim ama insanların uzun yıllardır nasıl açgözlü davrandıklarını kolayca anladım. Kitabın belirli bölümleri cok teknik olsa da gayet zevkli bir şekilde okudum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Neşenur Domaniç
Tam adı:
Neşe Nur Domaniç
Unvan:
Çevirmen
Ölüm:
2014
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezun olduktan sonra çeşitli bankalarda üst düzey yöneticilik yapmıştır. Yakalandığı MS hastalığından sonra çevirmenlik yapmaya başlamıştır. Ekonomi, Finans, Felsefe, Tarih ve Psikoloji alanlarında 50'ye yakın çeviri esere imza atmıştır. 2014 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 55 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 94 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.