Nicholas Wade

Nicholas Wade

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
229
Gösterim
Adı:
Nicholas Wade
Unvan:
Yazar
Doğum:
Aylesbury, Birleşik Krallık, 17 Mayıs 1942
Eğitim:
Eton Koleji, King's College, Cambridge
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
392 syf.
·86 günde·Beğendi·10/10
"Birbirine en bağlı toplulukları geliştirenler, ritüel şarkı ve dansla bağlanmayı öğrenenlerdi. Kendi toplumlarının kurallarına en iyi şekilde uyanlar, tanrıların ya da ölmüş atalarının, kalplerinin içini gördüklerine inananlardı. Toplumsal dokusu en güçlü, diğerlerinden daha uzun dayanma direnci olan ve en ahlaklı toplumları inşa edenler, doğaüstü cezalandırmadan en çok korkanlardı." syf 58-59

Bu kitap, dini inançların ilk ortaya çıkışını, neden ihtiyaç duyulduğunu, zamanla nasıl şekillendiğini, bizi nasıl kültürel, zihinsel, genetik ve anatomik olarak değiştirdiğini ve günümüzde bu inançların nasıl "kullanıldığını" arkeolojik bulgulara, tarihi belgelere ve psikolojik tahlillere dayanarak açıklamaya çalışıyor. Amacına da hiçbir kesime çarpmadan ama tüm kesimlere dokunarak, tertemiz yoldan ulaşıyor.

Kitabın tamamen somut verilere dayanarak ilerlediğini ve bu sebeple de son derece tarafsız bir dil kullandığını söyleyebilirim, en azından vardı ise bile ben fark etmedim. Bu kitap, koyu dindar veya koyu din karşıtı olması önemli değil, inancına tutuculuk derecesinde bağlı olan herkesi rahatsız edecektir. Ben fanatik bir ateist değilim, dolayısıyla kitaptan inanılmaz zevk aldım. Dine düşmanlık beslediğim zamanlar olmadı değil, ancak bu kitap bana böyle düşünmekte ne kadar yanlış yaptığımı gösterdi. İnanç İçgüdüsü'nü okuduktan sonra dini, tarihi, kültürel ve psikolojik konularda bilgi birikimim arttı mı yoksa sadece ne kadar az şey bildiğimi mi öğrendim, kestiremiyorum. Okuma deneyimim büyük bir aydınlanmaydı, duygularım çok karışık.

Bu konulara ilgili, gerçeği öğrenmek isteyen biriyseniz ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, İnanç İçgüdüsü muhteşem bir başlangıç kitabı olabilir. Ben bu konularda yeni değilim ama keşke din ve inançlar ile ilgili okuduğum ilk kitap bu olsaydı dedim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nicholas Wade
Unvan:
Yazar
Doğum:
Aylesbury, Birleşik Krallık, 17 Mayıs 1942
Eğitim:
Eton Koleji, King's College, Cambridge

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.