Nida Yılmaz

Nida Yılmaz

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
413
Gösterim
Adı:
Nida Yılmaz
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Hatay, Türkiye
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
158 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Fransa'nın yok olduğu bir zamanda bir kız çocuğunun ilahi sesler duyduğunu iddia edip küçük bir köyden kalkıp koskoca Fransa ordusunun başına geçişinin hikayesidir.

Bakire bir kızın geleceği ve Fransa yı kurtaracağı kehanetlerinin yaygınlaştığı dönemde jan sesler duyar ve olaylar başlar. Aslında kitap boyunca ne olup bittiğini hatta muhtemel sonu da bildiğimiz halde hikayenin sürükleyici olması sonuna kadar okumak için bizi itiyor. Dil de çok hafif ve anlaşılır olduğundan kolaylıkla siyasi durumları dahi anlayabiliyorsunuz.

Peki Jan d'arc gerçekten yaşadı mı ? Yaşadıysa ilahi sesler duydu mu ?

Hakkında tam araştırma yapmadığım için kitap üzerinden konuşacağım bana göre bu kişi hiç var olmadı zaman zaman tarihte sıkça gördüğümüz örneklerinden biri olan halkı umutsuzluktan çıkarıp askerlere umut vermek için yaratılmış bir karakter.. Tabi kesin bir şey diyemem belki yaşamıştır ama ilahi seslerin gerçek olamayacak olması jan ın deli olabileceğini düşündürtmüyor da değil.

Kitaptan bir alıntı " Bizim askerlerimiz Tanrı için savaşacaklar kabul ediyorum , gördüğün bu ingilizler de Tanrı için savaşacaklarına inanıyor. Fransa'nın kendi krallarının hakkı olduğunu söylüyorlar, fark nedir ki jeanne?"

Evet fark nedir ? Her iki taraf ta tanrı için savaşıyorlar peki tanrı ne istiyor? Gibi bir sonuca çıktığı için ve bu sonuç bana mantıksız geldiği için vs vs uzayıp gidiyor.. konudan bağımsızlaştım

Konuya dönersek jan var mıydı yok muydu önemli değil insanların inanma ihtiyacı var insanlar inanca aç olduklarından inanacakları bir şeyler arıyorlar bir jan , para , tanrı , şöhret...

İnancın şekli daima değişti fakat ona olan ihtiyaç asla.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nida Yılmaz
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Hatay, Türkiye

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.