Nihal Demirkol Azak

Nihal Demirkol Azak

Çevirmen
8.6/10
57 Kişi
·
123
Okunma
·
3
Beğeni
·
72
Gösterim
Adı:
Nihal Demirkol Azak
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
115 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Ünlü McKinsey danışmanlık firmasının çalışanlarından biri olan yazarın, bu şirkette elde ettiği deneyimleri ışığında yazdığı kitap, sorun çözme ve karar alma konularında önce çocuklara olmak üzere, yetişkinler için de ciddi ve eğlenceli öneriler sunuyor. Bir soruna bilimsel yaklaşımın ve sorunu çözmenin yollarını oldukça açıklayıcı biçimde sunan kitap, çizim ve örnekleriyle de ilgi çekici. Kitaptaki konulardan bazıları lisansüstü düzeyde verilen bilimsel araştırma teknikleri konularıyla aynı fakat bu kitabı okuması çok daha zevk verdi. Bu kitabı 10'lu yaşlarda okuyabilmeyi dilerdim.
115 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Canlıların en büyük ortak özelliklerinden biri mütemadiyen belli problemlerle uğraşmak zorunda kalmasıdır. Problem denildiğinde akla negatif bir durum gelse de pozitif şeyler de aslında bir problemdir. Bu problemlerin üstesinden gelmek hayata dair motivasyonumuzu arttırır. İşte bu kitap, herhangi bir problemle karşılaştığımızda ona nasıl yaklaşmamız gerektiğini çok basit bir şekilde ve görsel grafiklerle zenginleştirerek anlatıyor. Özellikle lise okuyan ve üniversite gibi zor bir tercih problemi yaşayacak olan gençlere okutulması gerekir.
115 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
7,5₺'lik bir kitabın bana bu kadar şey katacağını tahmin edemezdim. Bilimsel bir verinin aşamaları hipotez, teori ve kanundur bunu biliyorum. Fakat ben sadece bunu bilimsel makalelerde kullanılabilir diye düşünüyordum. Bunun sebebi sanırım bunların nasıl kullanıldığını bilmemekti. Yani bilimsel düşünemememdi.
Kitaptan bazı yerlerin altını çizdim. İşte öğrendiklerim:
- Çocuklara her şeyden önce bir şeyi satmayı öğretmek gerekli,
- Problem çözümü sadece okullarda değildir, hayatın her alanında büyük önem taşır, hem kendi hayatımızı hem de diğerlerinin hayatını olumlu şekilde değiştirir.
- Problem çözüm aşamaları:
1. Net bir hedef belirleyin,
2. Hedef ve mevcut durum arasındaki eksikliği tespit edin,
3. Bu eksikliği nasıl giderip hedefinizi gerçekleştireceğinize dair bir hipotez oluşturun,
4. Hipotezi kontrol edin. Hipotez çürütülürse 3. adıma geri dönün.
- "Şans, fırsatla hazırlığın buluşmasıyla ortaya çıkar." Seneca
115 syf.
·4 günde
Bu kitaba bayıldım. Bu kitap,Ken Watanabe'yi en sevdiğim ilk 3 yazarın arasına soktu. Bu kitabı bitirdiğimden beri hayata daha farklı bakıyorum. Üstelik eğlenceli de. Herkes okumalı. Hem de mutlaka.
115 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ortaokul ve lise öğrencileri için ders çalışmayı programlamak adına oldukça eğlenceli bir kitap. Anne babaların çocuklarıyla severek okuyacağını düşünüyorum.
DlkSzgn
DlkSzgn Arılar Kaka Yapar mı?'ı inceledi.
@DlkSzgn·29 Tem 2019·Kitabı okumadı
Çocuklarımızın her geçen gün doğayı, deneyimleyerek öğrenmekten uzaklaşıp mimari yapıların içine daha çok hapsolduğu bu çağda, Çöplük Çetesi, okutulması gereken bir seri olmuş.
Böylece çocuklarımızın merakı bizi doğaya dönmek için ikna eder, kimbilir :)
115 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Özellikle öğrenciler için düşünülmüş fakat yetişkinlere de hitap etmiş bir kitap. Ben de çocuklarıma nasıl uygularım diye düşünüyorum. Herkes okumalı..
115 syf.
·5/10
Güzel ama basit bir kitap, zaten çocuklar için yazılmış, daha sonra Japonya'da tuttuğu için yetişkinler için diye değiştirilerek basılmış, bildiği şeyleri pekiştirmek isteyenler okuyabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nihal Demirkol Azak

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 123 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 82 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.