Ömer Özbek

Ömer Özbek

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
561
Gösterim
Adı:
Ömer Özbek
Unvan:
Türk Yazar
Ömer Özbek: İTÜ metalurji mühendisliği mezunudur. Petkim, TAİ gibi tesislerin kuruluş aşamasında görev almıştır. Matematik, fizik, felsefe konuları üstünde çalışmaktadır. Kendine ait butik dershanesinde bir süre matematik öğretmenliği yapmıştır.
"Gerek bilimsel çaba, gerekse onu mümkün kılan eğitimin kısa dönemli bir getirisi yoktur. Çünkü gerçeğe ulaşmak uzun zaman, çaba, mücadele, sabır ve emek gerektirir. Belki bu yüzden büyük sanatçılar kendi çağları içinde anlaşılamamışlardır çünkü toplumun onların oldukları noktaya gelmesi zaman almıştır."
"Kapitalizmin getirdiği modernizim ve onun sonucu olan post-modernizm yaşamı üretilenlerin tüketilmesi ve yeniden üretilmesi kısır döngüsüne hapsetmektedir. Bu kısır döngünün devam edebilmesi insanların ucuza üreten ve bol bol tüketen makineler haline gelmelerini gerekmektedir. Tüketimin artması için insanların yalnızlaşmaları gerekmektedir. Diğer insanlardan mümkün mertebe yalıtılan ve yalnızlaşan insanın maddeye yönelmesi çok daha kolaylaşmaktadır. Çünkü yalnızlaşan insan sadece doğal bilincin dürtülerine odaklanarak sürekli haz peşinde koşmaktadır. Ayrıca ihtiyaçları artmaktadır. Bu da tüketiciliği tetiklemektedir. Tükettikçe doyuma ulaşacağını sanmaktadır. ... Bu nedenle doyum sağlayan bir yaşam kurabilmek için kapitalist moderniteyi aşmamız yeni bir yaşam kurmamız gerekmektedir."
"Özgürlük var olanı geliştirir, gelişme özgürlüğü getirir yani özgürleşme ve gelişme iç içe geçmiş sarmal bir süreçtir."
"Emperyalizm milli devletlerin birbirleri ile dayanışmalarını engelleyerek onları yalnızlaştırmakta, hatta birbirlerine düşürmekte ve böylece onları kolayca sömürmektedir."
"İnsan doğuştan özgür değildir. İnsanın özgürleşebilmesi toplumsal mücadelenin olanaklı kılıp önünü açtığı kişisel girişimi, emeği ve uğraşı gerektirir. Nazım hikmet'in dediği gibi: Gelecek günler için gökten ayet inmedi bize, onu biz kendimiz vadettik kendimize."
"İnsan özgürlüğüne ulaşabilmesi için önce doğada hayatta kalması gerekiyordu. Bunun için insanın dayanışmayı keşfetmesi gerekti. İnsan dayanışma sayesinde doğada tutunabildi. Aksi halde bedensel ölçülerine göre zayıf bir varlık olan insan, diğer hayvanlar için çok verimli bir av olarak belki de yok olup gidecekti. Dayanışma sadece yaşamda kalmayı sağlamamış aynı zamanda yaşamı kolaylaştırmış ve güzelleştirmiştir."
159 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı okumamın en büyük nedeni babamın üniversite arkadaşının yazarlar arasında yer almasıdır. Ömer Abi'yi şahsen tanımakta ve ne kadar bilgili, akıllı ve ilerici bir adam olduğunu bilmekteyim.

Kitap, Ömer Abi'nin ve Hüseyin Kotaman'ın günümüzle alakalı düşüncelerini içeren aforizmalardan oluşmaktadır. Yazarlar kitabı akıcı bir dille yazarak ve basit örneklerle açıklamalarda bulunarak her kesimden okuyucuya hitap etmeyi amaçlamışlar. Ancak, bunun yanında konular felsefik açıdan da irdelendiği için arada durup düşünceyi sindirmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ömer Özbek
Unvan:
Türk Yazar
Ömer Özbek: İTÜ metalurji mühendisliği mezunudur. Petkim, TAİ gibi tesislerin kuruluş aşamasında görev almıştır. Matematik, fizik, felsefe konuları üstünde çalışmaktadır. Kendine ait butik dershanesinde bir süre matematik öğretmenliği yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.