1000Kitap Logosu
Orhan Koloğlu
Orhan Koloğlu
Orhan Koloğlu

Orhan Koloğlu

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
97 Kişi
282
Okunma
31
Beğeni
2.209
Gösterim
Tam adı
Orhan Eşref Koloğlu
Unvan
Türk Gazeteci, Araştırmacı, Yazar.
Doğum
Kadınhan, Konya, Türkiye, 1929
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 17 Nisan 2020
Yaşamı
Orhan Koloğlu ikinci Dünya Savaşı sonrasında Libya'da yeni kurulan hükümette, Ankara hükümetinin izni ile başbakanlık görevinde bulunan Sadullah Koloğlu'nun oğludur. Galatasaray Lisesi'ni, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne (bugün İletişim Fakültesi'ne) bağlı Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. Doktora çalışmasını Strasbourg Üniversitesi Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde yaptı. 1947'de Sulhi Garan'ın Türk Spor adlı gazetesinde spor yazarlığı ile başladığı gazetecilik hayatını 1964'e kadar Son Saat, Yeni Sabah, Akşam, Yeni İstanbul gazetelerinde muhabir, yazı işleri müdürü ve yazar olarak sürdürdü. 1970'ler ve 1980'lerde kısa sürelerle Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. 1964-71 arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nın Roma, Paris, Karaçi ve Beyrut bürolarını yönetti. 12 Mart Dönemi'nde Beyrut'ta görevli olan Koloğlu İhtilal sonrası Türkiye'ye çağrıldı ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile ilgili yazdığı rapor nedeniyle (rapor FKÖ ile ilgili Türk basınında 'Türkiye'nin aleyhine çalışıyorlar' diye çıkan haberlerle Beyrut basınını karşılaştırarak olayın farklı olduğunu ortaya koymaya çalışmaktaydı) 15 gün Ankara Cezaevi'nde hapis yattı.  1972'de Milliyet gazetesinin Almanya baskısından sorumluydu. 1974-75 ve 1975-77 arasında Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün (bugün T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü) başında bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) dış ilişkiler danışmanlığını yürüttü.[2] Hacettepe Üniversitesi'nde devrim tarihi dersleri verdi. Ardından, 1982-84 arasında Libya'nın Trablusgarp kentindeki el-Fateh Üniversitesi'nde (bugün Trablus Üniversitesi) öğretim görevlisi olarak bulundu; burada tarih araştırmaları yaptı. Popüler Tarih ile Aydınlık'ta çeşitli yazıları yayınlandı. 1995 yılında Türk Çağdaşlaşması adlı eseriyle Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü'nü kazandı. 2000 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) geleneksel Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne layık görüldü. 2001 yılında Reklamcılar Derneği Orhan Koloğlu'nun yüzyıllık reklam arşiv koleksiyonunu satın alarak “Türkiye’de Reklamcılığın İlk Yüzyılı: 1840-1940” adıyla hem bir sergi açtı hem de kitaplaştırdı. 17 Nisan 2020 tarihinde 91 yaşında vefat etti.
Ogün Yavuz
Abdülhamid Gerçeği'yi inceledi.
534 syf.
·
10/10 puan
Nerdesin şevketlim, Sultan Hamid Han? Feryâdım varır mı bârigâhına? Ölüm uykusundan bir lâhza uyan, Şu nankör pezevengin bak günâhına. Târihler ismini andığı zaman, Sana hak verecek, ey koca sultan; Bizdik utanmadan iftira atan, Asrın en siyâsî padişâhına. Diyenler mi haklı yoksa Ey şanlı avcı,damını bihude kurmadın Attın fakat ne yazık ki yazıklar ki vurmadın! Diyenler mi? İkisi de haklı değil,bir gün gelecek ve acaba Türk halkı tarihi basit yüzeysellikten uzak bilimsel bir açıdan ele alabilecek mi?Abdülhamit Han Kızıl Sultan mı gavsı ekber mi,iyi mi kötü mü?Tüm sorulara bilimsel cevaplar bulmak için bu kitap harika bir kaynak fakat bu kadar az okunması üzücü.
Abdülhamid Gerçeği
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Fatma Nur Şahin
İslam Aleminde Masonluk'u inceledi.
296 syf.
·
8/10 puan
Orhan Koloğlu 17 Nisan da vefat etti. Benim değer verdiğim tarihçilerden birisidir. Eserlerini okuduğunuzda ne demek istediğim az çok anlaşılır zaten. Kitabın ismi ilgimi çekti: İslam aleminde masonluk! Hep masonluğu siyonizmle bağdaştırıp, yahudilere atfettik. Süleymanın mührü yoluyla her şeyde masonluk aradık vs. Bu tarz birçok konu iyi bir tarihçilikle kitapta ele alındı. Merakla ve zevkle okudum. En çok zevk aldığım kısım: gazetelerdeki tartışmalardı. Bu yönden kitap değerini ikiye katladı diyebilirim. Masonluğun kuruluşundan itibaren Müslüman coğrafyadaki varoluşundan başlayarak devamında masonluğu Osmanlı'dan Cumhuriyet' e kadar getiriyor. Belki de alanıma girdiği için okurken zevk aldım ama yukarıdaki gibi birçok konu çevremizde duyduğumuz, aşina olduğumuz mevzular olduğumdan az çok hepimiz ilgiliyizdir. Masonluğun hiç öyle toplumun genelinin düşündüğü gibi olmadığını da göreceksiniz. Okumanızı tavsiye ederim. Ufkumun bir nebze daha genişlediğini söyleyebilirim. İncelememi sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.
İslam Aleminde Masonluk
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Caner Sezgin
Osmanlıcadan Türkçeye Okuryazarlığımız'ı inceledi.
Okumayı Düşünüyorum Fakat Hayla Düşünceler İçerisindeyim,Atalarımızı Anlatan Ve Konusu Tarip Olan Her Türlü Kitabı Severim Ve Okurum Ama Bu Zamana Kadar 3-4 Kitabım Hristiyanlar Hakkında Olduğu İçin Ve Bu Kitapların Hepsi "Serdal Adalı" Tarafından Duygu Ve Düşünceleri Tarafından Kaleme Alındığı İçin Bu Türk Kitaplara Son 5 Aydır Çok Uzağım.Ama Okumayı Deneyeceğim.Hristiyanlar İle İlgili Kitap Almak İstiyenlere Bir Tavsiye,Yazarı Her Kim Olursa Olsun Bağımlılık Yapıcıdır.Bir Süre Sonra Başka Tür Kitaplar Okuyacağını Gelmiyor.Ve Bu Sebeble Kitaplara Uzak Kalıyorsunuz... Benden Size Önemli Bir Not Olsun Bu da...
1