Osman Ateşoğlu

Osman Ateşoğlu

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Kimi yakıp kavuruyordu ateş,
Söyle saklama sözlerini,
Kim duyarsa duysun
Paylaş, haykır içindekileri
Ölümden Korkma adın sürsün
Taş yürekliler
Ama o Habeşli Mü'min, alnındaki boncuk boncuk terlerle inleyerek seslenirdi:
- Allah birdir, Allah birdir. Muhammed, O'nun elçisidir. Ey topraklar, ey taşlar, ey taş yürekliler! Allah birdir ve O'ndan büyük yoktur.
Bilâl-i Habeşî hazretleri, ilk îmân edenlerden olup, müşriklere karşı Müslüman olduğunu açıkça bildiren yedi kişiden biridir. Müslüman olmadan önce, Mekke müşriklerinin ileri gelenlerinden Ümeyye'nin kölesi idi.
Kölelerin ailelerini dişi koyun gibi görürler ve devamlı doğurmasını isterlerdi.Kim çok doğurursa o makbüldü.
Aşk, bahçelere bahar rüzgarı hediye eder. Aşk, dağ eteklerine yıldız gibi goncalar serper. Aşk güneşinin ışığı, denizleri deler geçer de balığa yolunu bulduran bir göz ihsan eder.
Bir hadiste şöyle buyuruluyor:
İnsanlar ezandaki ve birinci safdaki fazilet ve sevabı bilmiş olsalardı, yer bulamayacaklardı da aralarında kur'a çekeceklerdi. Camiye de erken gitmenin faziletini bilmiş olsalardı, bunun için yarış ederlerdi. Bunlar gibi, sabah namazıyla yatsı namazının sevabını bilselerdi, emekleyerek olsa bile, bu iki namaza giderlerdi. (Buhari ve Müslim)
Onlar can derdinde değil, cânân yolundaydı... Bu aşk yolcuları, dünya nimetlerinin bir çoğundan mahrumdu... Ama nimetlerin en büyüğü olan iman nimetine sahipti.
HZ.Bilal-i Habeşi peygamber efendimizin müezzinidir. Mekke müşriklerinden Ümeyye’nin kölesi olan Bilali Habeşi, müslüman olduktan sonra müslümanlığını açıkça dile getiren yedi sahabeden biriydi. Çok beğenerek ikinci defa okuduğum. Bilal-i Habeşi'nin hayatını, tavsiye ederim. Umarım siz de beğenerek, zevk alarak okursunuz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Osman Ateşoğlu

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.