Özgür Danışman

Özgür Danışman

Yazar
6.4/10
5 Kişi
·
23
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Özgür Danışman
Unvan:
Yazar
Çocuklar sever salıncağı. Sallandıkça çocuk olursun, çocuk kalırsın. O yüzden, ne kadar büyürsek büyüyelim gözümüz hep bir parktaki boş salıncaktadır.
Oysa yalnız dikkatli ve bilen bir göz fark edebilir görünenin ötesini. Çoğunluk anlamaz bile kendinden olmayanı.
Beni de diğerleri gibi görüyorlar.
Hep böyle sessiz, sakin ve ölçülüydü. Beni fena halde kışkırtan da buydu sanırım. İçimde, neredeyse öfkeye varan bir duyguyla onun tüm dengelerini altüst etme isteği uyandırıyordu. Bu öyle kuvvetli bir histi ki ona bakarken vücudum arzunun şiddetiyle neredeyse uyuşurken dişlerim birbirine kenetlenmiş oluyordu.
'Yaşarken, endişesi insanın canını acıtan şeyler, üzerinden zaman geçince gülümsetir ya, biz de güleceğiz belki bir zaman sonra bu olanlara.'
Biri canımı yaktı mı, aklıma geliyorsun işte. Hep aklımdasın, demem; yalan olur. Seni aklımdan uzak tutmak için az uğraşmadım. Gözümün, gönlümün önünde olsan dayanabilir miydim hiç?
96 syf.
·2 günde
Merhaba Sevgili 1000k Okurları,

Kısa ama öz bir inceleme paylaşmak istedim. Kitabımız birkaç hikayeden oluşuyor. Ve her hikayenin içeriği kadınlar üzerine kurulu. Kadın-kaynana, kadın-baba, kadın-erkek, kadın-çocuk, kadın-ihanet... Her hikayede bir kadın söz konusu. Zaten kitabın adından da bunu anlayabiliyoruz. İşin en doğru tarafı da iç acıları olması... İnsanın hayatta var olduğunu bildiği, belki de gün içinde çok defa bu tarz hikayelere, haberlere denk geldiğini bir de kitapta okumasına gözleri dolar mı? Dolarmış... Hepsinin gerçek oluşu insanı o kadar çok üzüyor ki... Hepiniz alın okuyun demeyeceğim. Ama hiç değilse insan olun. Çünkü ihtiyacımız olan şey bu hikayeleri okumak değil, insan olabilmek... Yazara da buradan teşekkürler. Gerçekten bu hikayelerin bu kadar güzel bir üslupla işlenmiş, edebi bir dille anlatılmış olması okumayı biraz daha keyiflendirdi, hikayelerin sonunda hissettiğim acılara rağmen. Bazen sırf ağlamamak için kitabı bir hikayenin sonunda ya da ortasında elimden bıraktım. Çünkü bunların şuan hala devam ediyor olduğunu bilmek çok daha iç acıtıcı tarafıydı. Her neyse. Sağlıcakla kalın, iyi okumalar.
96 syf.
·2 günde·7/10
Kadın olmanın zorluklarını, toplumun kadına bakış açısının negatif yönlerini farklı hikayelerle birleştirip düşündüren, düşündürürken hüzünlendiren ve kadının bir kimliğinin olmadığını varsa bile erkeğin insafıyla var olduğunu anlatan bir kitap.
96 syf.
·Puan vermedi
Daha 10 sayfa okudum şimdiden içim acıdı. Kadınların çektikleri acıyı anlatıyor ilk hikaye kaynana ve 19 yaşında dayak yiyip çocuğu düşen gelindi. İkinci hikaye hayat kadını şimdi başladım. Özgür Danışman'a teşekkürler bu kadınların dili olduğu için anlayan çıkmaz ama bizim toplumda, belki birilerine dokunur. Kitabı 3 TL'ye almıştım bu arada alıp herkese dağıtılabilir bu kadınların çilesi.(
96 syf.
Bu kitap yine rastgele sepete attığım, bir indirimi değerlendirmek amacıyla aldığım bir kitaptı. Listemde olmayan kitaplara büyük bir beklenti ile başlamıyorum ancak bu kitap o kadar iyi yazılmıştı ki bittiği zaman iyi ki aldım,iyi ki okudum dedim. Kitap on bir öyküden oluşuyor. Her öyküde bir kadının hikayesi anlatılıyor. Her öykü bir yaşanmışlık barındırıyor. Öykülerin her birinde ben bu hikayeyi daha önce duydum, ben bunu daha önce gördüm hissine kapılıyorsunuz. Kitap kadın olmanın zorlukları ve bunun iç dünyasını yansıtıyor bizlere. On bir farklı kadın, on bir farklı hikaye, on bir farklı hüzün var aslında hikayelerin içerisinde. Bu kitabı alma sebeplerimden birisi de kesinlikle kapak tasarımı ve ismi oldu. İsmi kadar içeriği, anlatımı da güzel olunca benim için tadından yenmez bir okuma oldu. Ayrıca merak edip adını araştırdığım zaman Pubis üçgeni teriminin Sümerlerde kadın anlamına geldiğini öğrenmiş oldum :) Altını çizdiğim çok yer oldu. Aynı duyguları paylaştığım yerler oldu. Kitabın tamamında kendinizi bulamazsınız belki ama tek bir cümlede bile kendinizi bulacağınıza eminim. Kadın olmak ve bunun zorluklarını gerçekçi bir anlatımla okumak istiyorsanız aradığınız kitabın bu olduğuna eminim. Bir şans verin, pişman olmayacaksınız.
96 syf.
·Puan vermedi
Öyküler... Fakat uyarayım rahatsız edici öyküler, çünkü gerçekler. Aslında yaşandığını bildiğimiz fakat yokmuş gibi davrandığımız gerçekler. Her öykünün baş rolü birer kadın. Hepsi farklı, yaşları, işleri, görünüşleri. Ve de en önemlisi hepsi gerçek.

Yazarın biyografisi

Adı:
Özgür Danışman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 23 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.