Yazar
Paco Roca

Paco Roca

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
24 Kişi
45
Okunma
3
Beğeni
58
Gösterim
Tam adı
Francisco Martínez Roca
Unvan
Karikatürist
Doğum
Valencia, İspanya, 1969
Yaşamı
Francisco Martínez Roca ve Paco Roca, grafik romanlarda ve reklam örneklerinde deneyim sahibi İspanyol bir çizgi filmcidir. En çok Wrinkles gibi çizgi romanlarıyla tanınır. Perro Verde Films, Ignacio Ferreras'ın yönettiği ve 19 Eylül 2011'de yayınlanan Arrugas adlı bir sinema uyarlaması yaptı.
etelium
Kırışıklıklar'ı inceledi.
104 syf.
·
Puan vermedi
bu çizgi romanın daha sonra harika bir de animasyonu yapıldı. izlediğinizde kitapla arasında bazı farklılıklar olduğunu da göreceksiniz. animasyonu merak eden “arrugas” ismiyle internette aratarak bulabilirler.
Kırışıklıklar
9.3/10
· 30 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Aziz
Kumdan Sokaklar'ı inceledi.
96 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
Kumdan Sokaklar, ünlü çizer Paco Roca’nın dilimize çevrilen son grafik romanı. Herkese ve her şeye geç kalan adsız bir adam. Aynı zamana verilen iki buluşma sözü. İkisine de yetişememe ve sonrasında -yanlış- sokağa sapmasıyla giderek absürdleşen bir başka gerçekliğe geçer. Zamanının tanzim edemeyen, hep yetişme acelesi ile oradan oraya koşan adsız adam kendini bir otelde bulur. İnsan, nereye gideceğini fazla önemsemiyorsa, hangi yoldan gideceğinin de bir önemi olmaz. Otelden çıkabilmek için herkesten yardım ister ama otel sakinlerinin kendi telaşları vardır. Tabutta ölümü bekleyen, ölümle kaşık atmak için geceleri uyumayan, dışarı çıkmak için her gün tekrar tekrar kaçış çantasını hazırlayan, sürekli bozulan kazanlardan dolayı tatil yapamayan, kendi kendine mektup yazıp dağıtıma çıkan kişilerle dolu bir otel. Adsız adamın kaç kat olduğunu bile bilmediği otelden çıkma macerası, Akhilleus ve kaplumbağa paradoksuna benziyor. Yunan kahramanı Akhilleus’un kaplumbağa ile yarışı. Çok iyi bir koşucu olduğundan kaplumbağanın belirli bir mesafe önden başlamasına izin verir. Yarış başladığından ikisi de sabit hızlarda koşarsa, belirli bir süre sonra Akhilleus kaplumbağayı yakalayacak ama kaplumbağa da belirli bir mesafe almış olacaktır. Bu böyle devam edecek ve bu yüzden Akhilleus kaplumbağana yetişemeyecektir. Düşünen ama hareket edemeyen insanlar. Neyin gerçek, neyin rüya olduğunu anlayamıyoruz. İç içe geçen hikâyeler. Rutinleri içinde hayatlarına devam eden, çıkmayı düşünen ama konfor alanlarını da kaybetmek istemeyen insanlar. Güzel çizimler, olay örgüsü okuru tutuyor. Bence sonu aceleye getirilmiş, hikayeler bir anda bağlanmış.
Kumdan Sokaklar
8.3/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Aziz
Kırışıklıklar'ı inceledi.
104 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Aynaya bakıp da babana benzediğini fark ettiğinde yaşlanmaya başladığını anlarsın. Emilio emeklilik sonrası alzheimer hastalığına yakalandığı için ailesi tarafından huzurevine gönderilir. Başta yeni yerine ve arkadaşlarına alışmakta zorlansa da daha sonra oda arkadaşı Miguel, yemek arkadaşları Antonia, Dolores ve Modesto ile dostluklar kuruyor. Yaşlıların dünyasını ustalıkla anlatan Paco Roca, günümüz gençliğine eleştirel bir bakış getirmeyi ihmal etmiyor. Gerçekçi şekilde olayları aktaran çizer; Arkadaşım, yüzündeki acı gülümsemeyle babasının aklının gidiş gelişlerini anlatıyor. Bu, bende daima saygı uyandırmış bir insanın kaçınılmaz çöküşü olmasaydı anlattıklarını eğlenceli bulabilirdim. Bu olayın etkisiyle yaşlılık üzerine hikâyeler toplamaya başlamış. Kitap 2011 yılında beyaz perdeye de uyarlandı ve birçok ödül kazandı. Bu grafik romanı ihmal etmeyin ve en kısa sürede almayı ve okumayı unutmayın. @giriftgrafik
Kırışıklıklar
9.3/10
· 30 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Ece Ceren
Kırışıklıklar'ı inceledi.
104 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap Yorumu//Kırışıklıklar-Paco Roca . Kitabımız bir çizgi roman. Karaktermiz bir dede. Alzheimer hastası, çocukları tarafından bir bakım evine bırakılan dedemizin hastalık sürecini, oda arkadaşını, bakım evindeki günlerini ve ortamını anlatan sıcacık bir hikaye. . Çizgi romanları seviyorum. Bir yandan okurken bir yandan çizgilerle yazarın kendi gözünden gördüğü dünyayı görebiliyoruz. Kitabı @kebikeckitapkahve de otururken incelemek için aldım kucağıma. Bir baktım bir solukta bitmiş. . "Aynaya bakıp da babana benzediğini fark ettiğinde yaşlanmaya başladığını anlarsın." diyen yazar, çevresindeki yaşlıları, bakım evinde yaşayanları izlemleyerek kaleme almış çizgi romanı. Yani kitaptaki karakterler aslında gerçek kişiler. Çizgi romanları seviyorsanuz kesinlikle okuyun bu kitabı. @desenyayinlari .
Kırışıklıklar
9.3/10
· 30 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10