Pam Munoz Ryan

Pam Munoz Ryan

Yazar
8.8/10
41 Kişi
·
95
Okunma
·
0
Beğeni
·
422
Gösterim
Adı:
Pam Munoz Ryan
Unvan:
ABD'li Yazar
Doğum:
Bakersfield, Kaliforniya, ABD, 25 Aralık 1951
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
384 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Karşınızda Pablo Neruda’nın çocukluğundan ilham alınarak özenle hazırlanmış büyük puntolu resimli harika bir kitap duruyor.

Eskiden resim derslerinde 35X50’lik resim defterlerimize mavi bir gökyüzü,dağlar ve dağların arasından gülümseyen bir güneş çizerdik.Dağların arasından uzanan bir yol veya nehir olurdu;her iki tarafında ormanlar olan.Kitabımızın anakarakteri hepimizin hayalini kurduğu bu yerde yaşıyor ancak onun Güneş’i gülümsemiyor.Ne yapsa memnun edemediği babası ve kendine arkadaş olarak edindiği sonu görünmeyen bir yalnızlığı var.

Kitap çok basit görünebilir ancak öyle değil,kitabımızın üzerinde yoğunlaştığı iki önemli konu var.İçinde sonsuz dünyalara sahip olan,zayıf ve herkes tarafından hor görülen bir çocuktan bir şairin doğuşunu ve onu her zaman küçük gören önyargılı babasını.

Kitabın akıcılığı harikaydı,karakterlerin derinliği çok güzel işlenmişti,küçüklerin ilgisini çekebilecek büyükleri hayretlere düşürerek kendi çocukluklarına göz atmasına neden olacak bir eserdi.

Pablo Neruda’ya biraz ilginiz varsa yada gerçek yaşamın sıkıcı dünyasından uzaklaşmak,çocukluğunuzu hatırlamak istiyorsanız Neftalinin ucu bucağı olmayan evrenlerine davetlisiniz. :)
384 syf.
·8/10
Çocuk kitabı diyenler de var ama bu kitap çocuk kitabı olmaktan çok öte bir şair'in doğuşunun hikayesidir... Aslında her yazarın ufakken çektiği sıkıntılar kaleme alınmış... Yazmak, okumak için sarfedilen hayal gücü ve aile baskısı... Pablo Neruda'nın izlerini bulacaksınız her sayfasında... İllüstrasyonlar da şahane... Tavsiye ederim...
384 syf.
·Beğendi·10/10
çocuk kitabı gibi görünüyor olabilir fakat büyükler için de şahane bir kitap. biyografi olması ayrıca bir tat katıyor. öte yandan gerçeklik diye gittiğimiz yolda kaybettiğimiz güçlerimizi, körelttiğimiz bakış açımızı aydınlatıyor. hem çocuk hem yetişkinler için olan bu kitabı çok seveceksiniz.
384 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Hayalperest bir çocuk kitabı olabilir, ama mümkün olduğunca herkesin okuması gereken bir eser diye düşünüyorum. Çünkü içerisinde hayallerine koşan, maceraperest, ne olursa olsun etrafındaki güzellikleri görmekten vazgeçmeyen küçücük bir çocuk var. İsmi Neftali. Kitap o kadar güzel ve akıcı ki, bir saatte bitirilebilecek bir kitap. Ben kitabı okuduğumda tıpkı Neftali’nin gezdiği çayırlar gibi yemyeşil ve ışıl ışıl bir alandaydım. Belki de bu yüzden Hayalperest beni epey eğlendirdi.

Spoilersız ayrıntılı yorumu için; http://merilands.com/...st-kitap-incelemesi/
384 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Neftali Reyes eşsiz hayal gücüne sahip bir çocuktur, kitap okumak, değişik nesneleri koleksiyonuna katmak, ilginç gelen kelimeleri kağıda yazıp çekmecesine saklamak en büyük zevklerinden birkaçıdır. Tüm bu istekliliğe rağmen babası onu boş işlerle uğraşmakla suçlamakta ona doktor olacaksın ona göre şimdiden çalış demektedir, fakat Neftali doktor olmak istememektedir çünkü matematik çalışmaya başladığında sayılar hareketlenerek odanın içinde uçuşmaktadır.
Harika yazılmış gerçek bir şairin, gerçek yaşam öyküsü. Gerçek kimliğini şimdi söylemek olmaz tabii ki.
"Neftali keder, belirsizlik ve hayal kırıklığı ile sarsıldı. Bir devlet, kendi içinde doğru olduğuna inandığı bir şeyi yazan birini nasıl tutuklayabiliyordu? Bütün yazarlar sadce devletlerinin inançlarını mı aktarmalıydı? Tek yaptığı farklı bakış açısı sunmak iken, bir yazar nasıl vatan hainliği ile suçlanabilirdi? Iki farklı görüş tek görüşten daha iyi değil miydi? Okuyucuların kendilerini sorgulayıp kendi fikirlerini oluşturmalarına izin vermek daha iyi değil miydi?
384 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuk kitabı diyip geçmeyin derim. Çünkü gerçekten efsane bir kitap. Çok farklı anlamlar içeriyor ve hayalperest, hayal kurmanın ne demek olduğunu bilmeyenlerle yaşayan bir çocuğun dünyasından bakıyorsunuz hayata bu kitabi okurken.. Benim gerçekten çok beğendiğim bir kitaptı. İyi ki kütüphanemde.
384 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sanırım öncelikle bu kitabı yeni bitirmiş birisi olarak içinde bulunduğum bu aşırı hoşnut durumdan kurtulup mantıklı düşünmeye başlamalıyım. Ama bu oldukça zor duruyor. Her şeyden önce içinde her konudan her düşünceden bir tat bulabileceğiniz bir kitap bana göre. Eşitlik, hayalgücüne duyulan tepki, aile, karşıt görüşler, büyümek.. Neler neler.. Ana karakterimiz Neftali’nin yaşadıklarını okudukça kah üzülecek, kah bir çocuk gibi sevinecek ya da derin düşüncelere dalacaksınız. Ama bilin ki; kitap bittiğinde inanılmaz bir tat almış, derin bir haz duymuş olacaksınız. Öyle bir kitap ki; şiiri, öyküyü ve -asıl sürpriz olan- biyografiyi bir arada bulacaksınız. Kesinlikle okunması gereken bir eser benim gözümde. Kalbimde Küçük Prens ile aynı odayı paylaşmaya hazır.
384 syf.
·Beğendi·9/10
Tek oturuşta (3 saatte) bitirdiğim bir kitap. Gerçek sürükleyici ve etkileyiciydi. Her ne kadar çocuk kitabı gibi olsa da okuyacak olan her insanın ders çıkarabileceği ve ana karakterimiz olan Neftali ile iginç serüvenler yaşayabileceği bir kitap...
384 syf.
·23 günde·9/10
Bir biyografi olması oldukça şaşırtıcıydı. Şairi severim, ülkesini ayrı severim. Kitabı da sevdim. Çocuklara, gençlere, yetişkinlere yani herkese tavsiye ediyorum.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Kim bilir aramızdan ne doktorlar çıkacaktı. Hayallerimizin peşinden gitmeseydik, bizi hayata bağlayan tutkumuzun peşinden gitmeseydik. Bizi hayatta var edecek şeylerdir bunlar. Belki ailemiz istemiyor resim çizmemizi. Olsun! Çünkü ailem tarafından ezilmek mi yoksa toplam tarafından göğe çıkarılmak mı dendiğinde kendim olup bulutlarda dans etmeyi seçerdim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Pam Munoz Ryan
Unvan:
ABD'li Yazar
Doğum:
Bakersfield, Kaliforniya, ABD, 25 Aralık 1951

Yazar istatistikleri

  • 95 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.