Patrick Renvoise

Patrick Renvoise

Yazar
7.9/10
15 Kişi
·
53
Okunma
·
1
Beğeni
·
101
Gösterim
Adı:
Patrick Renvoise
Unvan:
Yazar
“Son 20 yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz nöropazarlama araştırmalarından öğrendiğimiz bir şey varsa, o da insanlara nelerden korktuklarını sormak kadar etkili bir yöntem olmadığıdır. Korkular, insanın gergin ve hayatta kalmak amacıyla tetkikte olma tabiatından kaynaklanır.”
230 syf.
·21 günde·Beğendi·7/10 puan
Kişisel olarak (işimle de ilgili) faydalanmayı umarak aldığım kitabın içeriği tatmin edici. Son zamanlarda beyin üzerine yapılan araştırmaların, davranış/tepki kalıplarını belirlemede ışık tutucu olduğu malum. Bu kitap da buna pazarlama açısından yaklaşıyor ve anlamlı noktalara temas ediyor. Makro düzeyde uygulanan ve bu bilgilere dayalı pek çok pazarlama stratejisinin mikro ölçekteki resmini çiziyor. Her ne kadar pazarlama odaklı olsa da, günlük iletişimlerimizde de kullanılabilecek eylem planları öneriyor.

Bir satış ya da pazarlama profesyonelinin kütüphanesinde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Öte yandan beyin nasıl işler konusuna merak varsa, bu kitap o yönde de ilginç olabilir okuruna.
230 syf.
·7/10 puan
Pazarlamaya ilgi duyanlar icin bir baslangic kitabi olabilir. Noromarketing seklinde alt bir konu basligi olsa da pek cok pazarlama kavramina da aciklama getiriyor.
230 syf.
·8/10 puan
Nöromarketing hem geçmişten gelen bir birikimle hem de gelecek vaateden bir öngörüyle hayatımızın her alanında kendini kabullendirmeye devam edecek gibi.

Hepimiz potansiyel olarak bir müşteri isek pazarlamacıların yoğun reklam bombardımanlarına maruz kalmışızdır.En basitinden bir Tv dizisi izlerken,sinemada filmin başlamasını beklerken,sosyal medyaların yoğun bir şekilde spoiler vermeleri gibi ...

İlkel beynimizin vurgulanıp bu minvalde bütün argümanların kullanıldığı bir kitap.İyi belirlenmiş bir hedefe doğru giderken elimizdeki malzemeleri seçmemiz konusunda bize yol gösteriyor.Pazarlama,reklam konusunda veya bişeyleri kabullendirme noktasında karşımızdaki müşteri,arkadaş,öğrenci,anne,arkadaş vs ile kurulacak iletişimde empati kurmaktan cümlelerimizin dizilişine ses tonumuzdan kıyafetimize kadar belki hiç önemsemediğimiz bir durumun bile bu noktada ne kadar etkili olabileceğine vurgu yapılmaktadır.

Sözlü iletişimin %7 oranında etkili olduğu oysa görselliğin %38 lerde etkili olduğu bir karşılaştırmada giyim mağazalarında sözlü ifadelerin yerine ölçülü vucutlarıyla cansız mankenlerin vitrinlerde boy göstermesi biz müşterilerin "ayna" modeli ile kendimizi mankenin yerine koyup o ürünü alma girişimimizin nedenini açıklar niteliktedir.

Saç ekim ile ilgili görsellerin paylaşımında sol tarafa kel bir kafa koyup sağ tarafa da ekim sonrası saçlı bir kafa koymanın cazip taraflarını da vurgulamadan geçemeyeceğim.Tabi ki yazı dili sağdan sola doğru olan kültürlerde bu sol ve sağ yer değiştirmek zorunda kalacaktır.

Güzel hikayeleriniz olsun anlatımlarda.Zıtlıklardan faydalanın.Empati kurun.Duruşunuza dikkat edin.Bir şey satarken satışı değil alıcı gibi davranın.İhtiyac belirleyin.Satmak için satmayın.Güven oluşturun.

ve..Kendiniz olun..

Yazarın biyografisi

Adı:
Patrick Renvoise
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 53 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 80 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.