1000Kitap Logosu
Patrick Rotman

Patrick Rotman

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.6
9 Kişi
18
Okunma
2
Beğeni
75
Gösterim
Unvan
Fransız Senarist
Doğum
Fransa, 17 Şubat 1949
198 syf.
·
2 günde
Savaş Zamanları kitabında yaşadığım hüsrandan sonra ilaç gibi gelen kitap. Fransa'da 1968 yılında yaşanan öğrenci eylemleriyle başlayan daha sonra bu eylemin işçilerin genel greve gitmesiyle devam eden olayları konu ediniyor. Çizimler oldukça iyi. Sébastien Vassant'ın çizimleriyle tanışmama vesile oldu bu kitap. Patrick Rotman da sevdiriyor kendini. Olayları gerçekçi bir şekilde ele almış. Sırada yine Patrick Rotman'ın Ekim 1917 kitabı var. Çizeri Benoît Blary. Daha sonra Cezayir Savaşının resimli tarihi. Bu kitabın çizeri de Sébastien Vassant. Bi bakın derim bunlara.
Mayıs 68
8.3/10
· 7 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
112 syf.
·
4/10 puan
Ali Berktay çok iyi çevirmendir, o açıdan endişeniz olmasın. Fakaaat.. Büyük toplumsal olayların ve dönemlerin grafik romanlarla daha kolay (hap gibi) öğrenileceğini sanıyorsanız aldanırsınız. Çizgiler okumalara hiçbir şey katmıyor. Genel durum bu. Bu kitabın da fazladan olumlu bir özelliği yok. Maalesef.
Ekim 1917
6.7/10
· 10 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
198 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Fransızların, 1968 ilkbaharındaki sıradışı varoluşsal krizlerinin üzerinden tam yarım asır geçti. Okur bu kitapla, tesadüfen bu harekete dahil olan melez bir öğrencinin gözünden gün be gün olayların içyüzünü öğrenecek: Cohn-Bendit, Geismar ve Weber’in yanında bulunacak, barikatlara tırmanacak ve Odéon tiyatrosunda yankılanan konuşmalara kulak misafiri olacak... Mayıs 68 devletin zirvesinde neler olup bittiğini de gözler önüne seriyor: Gaulle ve başbakan Pompidou arasındaki görüşmeler, Place Beauvau’daki polis merkezinde alınan kararlar... Okur tek kelimeyle yaşanan bu tarihin her bir anının içinde bulunacak, Sorbonne’da, Élysée’de, Renault fabrikalarında ya da Odéon’da... Bu büyük kargaşanın tam kalbine dalarak orada yaşanan ruh durumunu ya da silahların durumunu anlayacak. Olayların içerisinde bir öğrenci olarak bulunduğu dönemdeki tecrübelerini daha sonra bir yazar olarak belgelerle zenginleştiren Patrick Rotman'ın yazdığı metni Sébastien Vassant çizgi romana dönüştürmüştür.
Mayıs 68
8.3/10
· 7 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2