Paul Wilson

Paul Wilson

Yazar
6.3/10
16 Kişi
·
42
Okunma
·
1
Beğeni
·
452
Gösterim
Adı:
Paul Wilson
Tam adı:
Francis Paul Wilson
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
17 Mayıs 1946 New Jersey, ABD
Kuralları güce sahip olanlar koyar. Ama çevrene bak. Iyi, hoşgörülü, barışçıl, sevgi dolu, insanları iktidarda görebiliyor musun? Hayır. Neden peki? Çünkü onlar makam mevki peşinde değiller. Öyle olsa bile, kazanmak için yeterince acımasız değiller.
Paul Wilson
Sayfa 216 - Arkadya Yayınları
"Hak etmek insanların kafasında yarattığı bir şeydir...Tıpkı' adil ' olmak gibi...Adalet diye bir şey yoktur....İnsanların aynı fikirde oldukları ve zorla dayattıkları şeye adalet denir....İnsanlar hak ettiklerini almıyor,sadece hayatın onlara getirdiklerini alıyor...."
Paul Wilson
Sayfa 215 - Arkadya Yayınları
"İnsanlar sorgulanırken ,masum sohbetler olarak düşündükleri konuşmalarda ne kadar çok bilgi verdiklerinin farkında değiller....Boş boş konuştuğunu düşünürsün ,sadece sorgulamayı yapanın bilerek bıraktığı rahatsız edici sessizlikleri doldurduğunu sanırsın....Oysa o süre boyunca sandığından çok daha fazlasını anlatmış olursun....En doğrusu kısa ve nokta atışı yanıtlar vermektedir....Konuşmak istiyorsan soru sorabilirsin.....Bundan nefret ederler...."
Paul Wilson
Sayfa 370 - Arkadya Yayınları
"Silah paraşüt gibidir....Eğer gerçekten ihtiyaç duyarsan ve yanında olmazsa bir daha asla ona ihtiyaç duymazsın...."
Paul Wilson
Sayfa 214 - Arkadya Yayınları
Ölen insanların ani kalp durması dışında vücudunda herhangi bir hastalıkları yoktur. Organları yeni doğan bir bebeğin organları kadar sağlıklıdır. Adli tıp uzmanı Laura bu ölümlerin nedenini ve nasıl bu kadar sağlıklı organlara sahip olduklarını merak eder. Araştırmaya başladığında hiç inanmadığı bir tedavi yönetimi keşfeder. Bu yöntemin peşinde olan başka bir tarikat vardır ve bu tarikat artık Laura'nın da peşindedir.

Kitabın içinde bulunan tıbbi terimleri sevdim. Hastalık ve belirtilerin hepsi latince isimleriyle kullanılmış. Sanırım yazarın yarı zamanlı olarak aile hekimliği yapmasının en güzel yanı da bu terimler oldu.

Bazı yerler uzatılmış gelse de konu akıcı bir şekilde ilerliyor ve güzel bir şekilde sonuca bağlandı. Ikıncı kitabı çıkar mı bilinmez ama çıkmasını isteyeceğim bir seri olur. Ilgi çekici, merak uyandıran, hep acaba şimdi ne olacak dedirten kitapları severim. Lanet kitabı da önereceklerimin başında geliyor artık.

Kitabın kapağı ve ismi konunun korku olduğunu düşünürse de korku kitabı değil. Dan Brown severler bu kitabı da sevecektir diye düşünüyorum. Keyifli okumalar.
Kitabın adı ve kapağı korku türünde olduğunu düşündürsede alakası yok...Gizem yönü daha ağır....Çok sevdim diyemeyeceğim hatta birazda sıkıldım okurken...Çok fazla uzatılmış detaylar ,birbirini tekrar eden anlatımlar ne yazık ki vasatlığın ötesine geçemedi....560 sayfaya yaymak yerine daha kısa tutulmuş olsa idi konu okuttururdu....
Boş bir kitap. Çerezlik bile değil bence. Bir günde bitti, bitirmek için zorlandım. Bi ara karanlıkta okurken ürkmedim değil ama olay örgüsünden tutun yazım tarzına kadar çok kötüydü hele sonu facia şekilde bitti. Çok ağır eleştirdim ama haketti günümü çaldı
Kitabın ismi Lanet. Arka kapak yazısını okuyunca insan bi nebze de olsa korkmayı bekliyor di mi? Korkmayı bırak en azından içinin ürpermesini. Ama ne gezer...
Keşke hakkında iyi şeyler söyleyebileceğim veya kurgusunun ne kadar harika olduğunu bahsedebileceğim bir kitap olsaydı ancak sakız gibi uzayıp giden konusu, birden çok tesadüflerin olması ve birbirini tekrar eden anlatılımıyla bana göre vasatlığın ötesine geçemeyen bir kitaptı.
Ayrıca yazar birkaç sayfada ırkçı davranışlar sergileyip Filistinlileri tecavüzcü, İsrail'i dost ülke olarak göstermiş...
Tabi kitabı beğenenler de oldu, onların hepsine saygım sonsuz .
#yorum
Lanet adı kitapla pek uyumlu olmamış. Orjinal adı ‘Panacea’ yani, her derde deva ilaç anlamı çok daha uyumlu. O kadar merakla ve heyecanla başladım ki kitaba, maalesef beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Gereksiz uzatmalar, anlamı açıklanmayan enteresan kelimeler (sayfa 250’den sonra bazı kelimeler açıklanmaya başlamış)... Ben çok zorlandım okurken. Sıklıkla “acaba bu kelimenin anlamı ne” diyerek internetten araştırmak zorunda kaldım. Bu da haliyle kitaptan kopma noktasına getirdi beni. Anlatımdan mı kaynaklı, yoksa sürekli değişik bilimsel kelimelerin kullanılmasından mı kaynaklı anlayamadığım bir iticilik vardı ve kitaba kendimi tamamen veremedim. Beni içine alıp sürükleyemedi maalesef.
Mesela örnek vereyim;
“Kendisine homosapiens diyen bir anomali, radara takılmış ve kozmik mikroskop altında merakla takip ediliyor.” gibi anlatımlar...
.
560 sayfa yerine daha kısa tutulup, daha az bilimsel anlaşılır tarz kelimeler kullanılmış olsaydı çok daha iyi olurmuş. Beğenmedim maalesef.
Mitler ve bilimkurgu sevenler için okunabilitesi olan kitabın, başlarında uzunca bi süre isimlere ve olayın akışını anlamaya cabalamakla geçti bi bıtaksam mı derken konun acılıp MÖ döneme kutsal kitaplara gitmesiyle nefes kesici bi akıcılıga kavuşsada sonunu cok tahmin edilebilir şekilde bitti🤔🤔
Değişik, fantastik, çok farklı bir maceraya atılmak istermisiniz?? Gerçekten ben böyle bir kitap görmedim diyebilirim sizlere..
Edit: Okuyanın gerçekten pişman olmadığı bir kitap. Spoiler vermiyorum o derece yani :D

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Wilson
Tam adı:
Francis Paul Wilson
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
17 Mayıs 1946 New Jersey, ABD

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 42 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.