1000Kitap Logosu
Peer Meter
Peer Meter
Peer Meter

Peer Meter

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.4
21 Kişi
32
Okunma
0
Beğeni
48
Gösterim
Unvan
Alman Yazar
Doğum
Bremen, Almanya, 1956
etelium
Haarmann: Hannover Kasabı'ı inceledi.
176 syf.
·
8/10 puan
tamamı kara kalem çizimlerden oluşan bu grafik romanda hannover kasabı ya da hannover vampiri olarak bilinen fritz haarmann’ın hikayesi anlatılıyor. o zamana kadar avrupa suç tarihinde eşi benzeri görülmemiş kabul edilen bu davanın arka planında dönemin yıkıcı toplumsal koşulları ve dejenere olmuş polis departmanı da kitapta işlenmiş. ayrıca kitabın sonunda fritz haarmann’ın geçmişi ve davasıyla ilgili bilgiler ile fotoğraflar yer almakta.
Haarmann: Hannover Kasabı
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Destek Dükkan
bir alıntı ekledi.
Sponsorlu
On yaşındayken İstanbul’a ayak bastım. Ülkenin en büyük şehrindeyim ve danışacak, sığınacak kimsem yoktu. Başkasının kâbusu olur ama benim için ucu nereye gideceği bilinmeyen bir macera...
3
968
Aziz
Haarmann: Hannover Kasabı'ı inceledi.
176 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Hannover Kasabı Haarmann, gerçek bir seri katil hikayesi, katilin yakalanmaya yakın zamanlarına odaklanıyor. Haarmann, Birinci Dünya Savaşı sonrası bitik haldeki Almanya’nın Hannover şehrinin yoksulluğunu ve sefilliğini kullanmış, muhbir olmasından dolayı kendisine verilen polis kimliği sayesinde insanları kolayca kandırıp evine götürmüş. Etrafındaki çoğu insanın gariplik sezdiği Haarmann dönemin kokuşmuş bürokrasisi sayesinde paçayı kurtarmış ve öldürmeye devam etmiş. Elliden fazla cinayetten sorumlu tutulan, bunların yarısından çoğu ispatlanan Haarmann, katlettiği insanların etlerini karaborsada satmış. Yakalandıktan bir sene sonra idam edilerek hayatına son verilmiş bir cani. Çok güzel çizimlere sahip, döneminin ufak mimari ayrıntıları dahi gözden kaçmamış. Siyah beyaz, kara kalem bir çizgi roman. Belgesel gerçeklik kabul edeceğimiz eser, otoriteye yakınlığı sayesinde uzun süre işlerine devam eden Haarmann’ın arkasında ki suçluyu gösteriyor. Kitabın sonunda gerçek fotoğraflar eşliğinde olay bizlere anlatılıyor. Yaşanan skandal doğrularıyla bizlere sunulmuş.
Haarmann: Hannover Kasabı
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Aziz
Vasmer'in Kardeşi'yi inceledi.
176 syf.
·
6 günde
·
6/10 puan
Canavarla mücadele eden, canavara dönüşmemeye dikkat etmeli. Uçuruma uzun süre bakarsan, uçurum da senin içine (b)akar. Kitap Nietzsche’nin bu cümleleriyle başlıyor. Vasmer’in Kardeşi, Polonyalı seri katil Karl Denke’nin hikâyesini neredeyse hiçbir şey anlatmadan ve açıklamadan sunuyor. Vasmer’in kardeşi, Karl Denke’nin hayatını araştırırken kayboluyor. Aramaya başladığında olaylar onu kimsenin bilmediği şeylere götürüyor. Hikaye günümüzde geçiyor. Katilin yakalanma anı dışında başka bilgi verilmiyor. Sayfalar simsiyah çoğu yerde çizimler bile anlaşılmıyor. Herkese hitap edeceğini söylemek zor. Sonunda olayla ilgili ayrıntılar, katilin kullandığı aletler eklenmiş. Seri katil hikâyeleri, insana her zaman ilgi çekici geliyor. Sonuçta onlarca insanı katleden, hatta onları yiyen insanların hikâyeleri.
Vasmer'in Kardeşi
7.0/10
· 18 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1