Peter Zilahy

Peter Zilahy

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Peter Zilahy
Unvan:
Yazar
Doğum:
Budapeşte, Macaristan, 8 Kasım 1980
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
118 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
“A Macar abecesinin ilk harfi.Hırvat abecesinin ilk harfi A’dır.Sırp abecesinin ilk harfi de A’dır.Boşnak abecesi de A harfiyle başlar.
Demek ki A eşit değildir A’ya”
.
Öğrenim hayatımız alfabeyle başlar, harf harf ilerledikçe pek çok şey birikir aklımızda. Harfler önce hecelere,ardından kelimelere evrilir. Ve biz cümle kurmayı öğreniveririz. Ne düşünüyorsak, ne hissediyorsak harflerden kalkış yapar ve biz bunu yaparken farkına bile varmayız. Peter Zilahy farkına vardığı an bu sefer tersten bir yolculuk başlatmış. Cümlelerden-harflere..
.
Son Pencere Zürafa, harf harf ilerliyor, resimli anılar ansiklopedisi demek mümkün. Yazarın geçtiği yollar,geçirdiği dönüşümler her harfe açtığı başlıklar altında toplanmış. Bu başlıklarda isyan,eşitlik var. Bu başlıklarda “anımsama ve görme” var.
Çünkü sorularınıza ancak yola çıkarak cevaplar bulabilirsiniz..
.
Zilahy rotası Sovyetlerden,savaş sonrası yıkımlardan ve başlangıçlardan geçiyor. Macar dilinden soğuk savaşa, eylemlerden eylemsizliğe..
.
Çok meşakkatli olduğunu düşündüğüm eserin çevirisinde Sevgi Can Yağcı Aksel (ki kendisinin yazdığı Kapıya Not Bıraktım’ı pek beğenmiştim) bulunmakta. Eserin kapak tasarımı,içeriğindeki resimler ve baskı kalitesi de bir o kadar beğeni sebepleri..

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Zilahy
Unvan:
Yazar
Doğum:
Budapeşte, Macaristan, 8 Kasım 1980

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.