Prof. Ali Haydar Bey

Prof. Ali Haydar Bey

Çevirmen
9.4/10
16 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Arkadaşlar gerçekten bugün başlayıp hiç sıkılmadan okuduğum ilk kitaptır.
İsveçlerin himayesinden Rusya himayesine girmeden 1917'ye kadar bağımsız olmayan Finler diğer ülkelerden çok geri kalan bir millettir ta ki Snelman gibi pek nadir gelen aydınla değişmiştir Fin halkı

Suomi halkının ne kadar bataklıkta olduğunu gören Snelman bu olaydan rahatsızlık duyar ve şu karara varır gencinden yaşlısına herkese nasıl çalışmak gerektiğini çocuklatan nasıl sağlıklı olabileceği ve mutlu bir aile nasıl olur gibi... konuları oranın aydınlarına diyerek bu konuları öğretir.Karşısına çıkan herkesle sohbet eder kitap,nasihat gibi öğütler veren snelman halkı aydınlatır.
Sonra karokenin hikayesinden tutunda,reçel kralı,kundura kralı ve tabikide kahramın doktorun hikayesini anlatan bir kitaptır.
Bu hikqyeleri siz okuyuncada etkileneceğinize eminim

Neyse fazla konuştuk ama kitap hakkımda sizinle paylaşmasam içimde kalırdı doğrusu keyifli okumalar:):)
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap Finlandiya'nin nasıl bugünlere geldiğini halkın kendini kendinden güç alarak nasıl ayağa kalktığını anlatıyor. Yaklaşık yüz yıl öncesinin bizim şu anki halimize benzemesi gerçekten insanın canını sıkıyor ancak bu halimizi düzelmesi için izlenmesi gereken yolu ayrıntılarıyla anlatıyor. Hatta kitapta bazi yerler bana Köy Enstitülerini anımsattı. Belki de bu kitaptan örnek alınarak yapılan bir girişimdir ki bence onların kapatılması en büyük hatalardan biridir. Kitaba dönersek Atatürk'ün tavsiye ettiği bu kitap okullarda zorunlu okutulmalı diye düşünüyorum.