R. Levent Aysever

R. Levent Aysever

Çevirmen
8.1/10
29 Kişi
·
92
Okunma
·
1
Beğeni
·
48
Gösterim
Adı:
R. Levent Aysever
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
48 syf.
·10 günde·8/10
Genel olarak bakıldığında içeriği zengin bir kaynak. Konuların ilerleyişi ve aralarındaki geçişler gayet makul. Fakat daha çok çocuklara yönelik bir kitap olduğunu düşünürsek çok fazla yazı var ve yalnızca bilgi ağırlıklı. Her ne kadar resimlerle zenginlestirilmeye çalışılmışsa da resimlerin dağınıklığı ve yazıların niteliği (büyüklük, sayfa düzeni, anlatım) açısından belirtilen yaştan biraz daha ilerisi için uygun olduğunu düşünüyorum.
48 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Her insanın okuması gereken kitaplardan birisi de;
BİLİM ADAMLARI'dır

Evet mükemmel bir kitapla karşınızdayım. Sitede kimse bu kitaba inceleme yapmamış. Dolayısıyla ilk inceleme yapmak biraz heyecan verici :)

Bu mükemmel kitap bizlere İnsanlığın ilk yıllarından günümüze kadar, insanlığa büyük hizmetleri dokunan Bilim İnsanlarını ele almış. Gerçekten etkileyici bir kitap.

Bu kitabı okuduğunuzda bilgi haznenize "Bilimin Nasıl Geliştiğini" kazıyacaksınız. İçeriği çok zengin ve görsellerle zenginleştirimiş ve göze hitap eden bir baskıya sahip. Eee sonuçta Tübitak Yayınları :)

İçeriğine zengin dememin nedeni ise bizlere Evrim'den Dünyanın Yaşı'na, Rönesans'tan Evrenin başlangıcına ve farklı bir sürü konuya el atmış.

Bence okumanızda büyük fayda var :)
310 syf.
Bilimin kusursuz bir tarihe sahip olmadığı bizler tarafından çoğu kez unutuluyor. Yazar bunu bize, birçok sayfada yer verdiği kısa anlatılarla hatırlatarak aslında insanın üretisi bilimin de kendisininkinden geri kalır yanı olmayan kusurlarla dolu olduğunu gösteriyor.

Bilim insanlarının bizlere derslerde öğretilen başarılı çalışmaları, sıkça bu insanların kusurları olabileceğini unutmak yanılgısı içerisine girmemize neden olur. Gerçek şudur ki kusur olmazsa başarı da olmaz. Hata olmazsa ilerleme de olmayacaktır.
Bilimin bir adım geri iki adım ileri hareketini kısa yazıların bazılarında bulacaksınız.

Tek bir konu üzerine fazla yoğunlaşamayacağınız zamanlarda parçalara ayrılmış küçük hikayeleriyle rahatça okuyabileceğiniz güzel bir kitap. Üstelik dili hiç de ağır değil.

Bu gibi eserleri okumanın geliştirici olduğunu düşünüyorum.
Perdeyi araladığınız zaman, oradakilerin de sizin gibi birer insan olduğunu anlarsınız. Bu, size kendi oyununuzu oynamak için güç verecektir. Önceki oyunlardan daha iyisini sergileme gayretiniz eksik olmasın.
Hepinize keyifli okumalar diliyorum.

Not: Unutmayın ki neredeyse her kitaptan alabileceğimiz bir şeyler vardır. Bu şeylerin çokluğunu belirleyen biraz da bizim düşünsel gücümüz ve hayal evrenimizdir. Elbette fayda-zaman ilişkisi bağlamında tercih etmeyeceğimiz kitaplar olacaktır. Ama bazen risk almak gerekir. Şahsen, insanların gözünden uzakta kalmış bölgelerin her zaman var olacağını düşünüyorum. İnsanlık kitaplığına yeni sayfalar ekleyebilmek için yeni bölgeler görmüş olmak hiç de fena değildir...
200 syf.
·3 günde·8/10
Bir önerme sadece-kendi dışındaki tecrübeyle- doğrulanabildiği ölçüde geçerlidir şeklindeki eylemi söylemden hiçleyen bu ‘’saptayıcı’’ dil kuramının karşısına, söylemin eylem olduğunu koyan; ‘edimsel’ yada ‘eylemdil’ kuramını inşa etmeye çalışan bir çalışmadır, Söylemek ve Yapmak. Okunması ve takip edilmesi zor bir kitap. Buna neden sebep ise; ‘bir şey söylemek bir şey yapmaktır’ şeklinde ifade edilen ezber bozan bir kuram inşa etmek ve bir kuram çalışması olmaktan kaynaklı kavram bolluğudur
%31 (96/310)
·Puan vermedi
Aslında kitap beni suruklemedi ama anında da kitabı bu kenara atamadim. Zamanım olsa yine biterdi belki.bazı olaylar, bazı buluşlar, ve bazı kanunlar var içinde. Kısacası bilim. Benim en çok bilimin şehitleri bölümü ilgimi çekmişti. Ama kitabın her kelimesi yeni bir bilgiyle dolu diyebilirim mesela 3000000 yıl önceki lucy bulunması gibi bilime merakı olanların yeni bir şey öğrenmekten haz duyanların okuması gereken bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
R. Levent Aysever

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 92 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 78 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.