Ragıp Karadayı

Ragıp Karadayı

Yazar
8.7/10
15 Kişi
·
44
Okunma
·
5
Beğeni
·
134
Gösterim
Adı:
Ragıp Karadayı
Unvan:
Türk Yazar
Uyan artık gafletten; aç gözünü!
Oku, öğren eğrisini, düzünü!
Nefisinden kaç, Hakk'a çevir yüzünü!
Bin düşün, bir kere söyle sözünü...
Kalbe batırılmış bir iğnedir herkes... İncecik sızıdan kocaman dünyalara ulaşır insan. Kimi zaman bir mıknatıs gibi sevginizi çekerler... Kimi gün siz birini çekip alırsınız o gönül denilen muhteşem yere. Hep böyledir biri gider kalbinizden, bir başkası gelir... Kimi sırtını döner size yanıbaşınızda dururken, kimi uzak çok uzak diyarlara gider hiç elinizi bırakmadan, kalbinizden de çıkmadan. Kimi karanlık bir boşlukta unutulur gider, kimi bıraktığı kocaman muhabbetle ısıtır sizi, kalbinizi tir tir titretir.
256 syf.
Ankaralı olup da Hacı Bayram-ı Velî hazretlerini ziyaret etmeyen, huzurunda diz çöküp dua etmeyen, içi ürpermeyen var mıdır?
Ankara’ nın Zülfadl ( şimdiki adıyla Solfasol) köyünde doğan Numan’ ın Mürşid-i Kâmil olma hikayesini en yalın, en güzel dille yazan Ragıp Karadayı’ ya teşekkürlerimle..
Hamid-i Aksarayi nam-ı diğer Somuncu Baba’nın müridi olmuş, daha sonra Bayramiyye Tarikatının kurucusu olmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin hazretlerini yetiştirmiştir. Aynı zamanda bugün Ulus, Susam sokakta türbesi bulunan ve Evliya Çelebi Seyahatnamesine konu olan Şeyh Er Sultan yani Hallacı Mahmut Hazretlerinin de manevi talebesidir.
Uzun oldu affola ama ah ki gönlümden geçenleri dökebilseydim.. Ben dile getiremem de getirmesine, mübareğin yüreğinden düşenleri not edeyim, istifade olsun.
“Ol şardan oklar atılır,
Gelür sineme batılır,
Âşıklar cânı satılır,
Ol şârın bâzâresinde.
Şar dedikleri gönüldür,
Ne alimdür ne cahildür,
Âşıklar kanı sebildür,
Ol şârın kenaresinde ..”
256 syf.
·Beğendi·10/10
Hacı Bayram Veli'nin hayatını anlatan güzel bir kitap .Ayrıca Hacı Bayram Veli'nin hayatını anlatan filmi de var tavsiye ederim.Kitap herkesin gerçekten kendi içine dönüp kendini sorgulamasını sağlıyor Bize ne kötülük yaparsa yapsın karşımızdaki insanı affedecek erdeme sahip miyiz acaba ?
256 syf.
·Beğendi·10/10
Yar İle Bayram Uluşar Hacı Bayram Veli Ragıp Karadayı

Bu kitap yıllar önce kardeşime valilik tarafından hediye edilmişti. Bende merak edip okudum. İyi ki de okumuşum Hacı Bayram Veli hazretlerinin hayatını anlatan çok güzel bir biyografik romandı. Kitabın her bölümü o kadar güzel işlenmiş ki okuyucuyu sıkmadan çok rahatlıkla ve kolay okunabiliyor. Yazarın dili çok akıcı ve çok sade böyle olması da kitabın daha kolay okunulur olmasını ve anlama kolaylığı sağlanıyor. Kitap Hacı Bayram Veli hazretlerinin doğumundan ölümüne kadar detaylı güzel anlatan bir biyografik roman olmuş. Biyografik roman tarzı kitaplar sevenler için okunabilecek güzel bir kitaptır...

Yazarın biyografisi

Adı:
Ragıp Karadayı
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 44 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.