Raphaelle Giordano

Raphaelle Giordano

Yazar
8.6/10
199 Kişi
·
450
Okunma
·
11
Beğeni
·
919
Gösterim
Adı:
Raphaelle Giordano
Tam adı:
Raphaëlle Giordano
Doğum:
Paris, Fransa, 19 Nisan 1974
Bakın dış etkenler sizin üzerinizde ne kadar etkili. Mutluluğunuzu onlara bırakıyorsunuz. Gerçek şu ki , hayatta her zaman olayların akışını değiştiremezsiniz, ve böyle devam ederseniz hayatınızın sonuna kadar, denize düşmüş bir mantar tıpa gibi, dalgaların inişleriyle çıkışlarıyla bir o yana bir bu yana savrulup durursunuz. Bilge bir insan için dışarıda ne fırtınalar koparsa kopsun içerisi daima sakindir.
Bir insanı gönülsüz dinlemek, dinlemek değildir. Birini gerçekten dinlemek, kendini onun yerine koyup ne yaşadığını ve ne hissettiğini anlamaya çalışmak, onunla emapti kurmaktır.
Kendinizi ifade etmeyi öğrenmenin en iyi yolu, kendinizin en iyi arkadaşı olmayı öğrenmekten geçer! Kendinize karşı sevecen ve anlayışlı olmalı, değer vermeli ve her fırsatta takdir etmelisiniz.
Herkes, gerçekte kim olduğunu anlamanız için kendisine ikinci bir şans verilmesini hak eder. Ancak bunun için eleştirilerimizi, yorumlarımızı ve önyargılarımızı bir kenara bırakmamız gerekir.
sena
sena İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
·2 günde·Puan vermedi
"Hayalim, bir gün her insanın sahip olduğu yeteneklerinin farkına varıp kendi mutluluğunun sorumluluğunu eline alması. Çünkü hayatta hiçbir şey çocukluk düşlerini gerçekleştirmekten daha önemli olamaz...
Yolunuz açık olsun, Raphaëlle."

Şeklinde bir önsözle (bu güzel dileklerde bulunan bir insan ne kadar kötü bir kitap yazabilir ki zaten? :)) başlıyor bu tatlı niyetine elinize alabileceğiniz kitap.

Modern kişisel gelişim kitaplarının yalın ve bilimsel 'şunu yapın, bunu yapın' dilinden vazgeçip ana kahramanımızı bir "Rutinolog" ile tanıştırıp bu öğütleri bir kurgu eşliğinde roman tadında bize sunmuş, yazar.
Evet bilmediğiniz bir şeyi söylemiyor belki ama inanın unuttuğunuz ve hatırlamanız gereken onlarca şeyi size hatırlatıyor!
Çok hoş fikirler de yok değil açıkçası. :)
Esasen kitabın adını bile bir kağıda yazıp mottonuz olarak duvarınıza yapıştırabilirsiniz.
Çünkü doğru olan ve yazarında asıl vermek istediği mesaj bu!
İKİNCİ HAYATIN TEK BİR HAYATIN OLDUĞUNU ANLADIĞINDA BAŞLAYACAK!

..
Kitap incelemesi bahane dostlar, siz bu lafı hatırlayın ve hayata tutunun kâfi.

Hayatın tadını en derinden hissetmenizi dilerim.
Unutmadan, hayatın tadını çıkar! lafına gülüp geçmeyin bir yerde işittiğinizde. Tat kelamından anladığımız yalnızca tatlı şeyler olmasın. Ekşi, acı, tuzlu, kimi zaman baharatlı günlerimiz de olacaktır. Şekerli günlerimiz de. Tüm tatların hakkını verin!

Hayatta en güzel tatları tatmanızı diliyorum.
Sevgiyle...
Maide ileri
Maide ileri İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar.
- "Şunu asla unutmayın Camille: Hayatınızı değiştirecek yegâne insan sizsiniz. Bu eylemin kaynağı siz olmalısınız. Ben sadece rehber olabilirim ama hiçbir şeyi yerinize yapamam. Şu cümleyi bir kağıda not edin ve her gün görebileceğiniz bir yere yapıştırın: "Kendi hayatımdan ve kendi mutluluğumdan sadece ben sorumluyum."

Sizde bu cümleyi bir kağıda not etmeye ne dersiniz? Ama hazır olun not edeceğinizi çok fazla cümle olabilir.

Fırtınalı bir cuma gecesi trafik kazası geçiren Camille, tesadüfen bulup çaldığı kapıdan içeriye girdiğinde hayatına değeceğinden habersiz Claude Duponte'le karşılaşır. Claude ile birlikte çok bilinmeyen, ancak etkisi tartışılmayacak bir akımla tanışır. Rutinoloji..
Rutinolojinin ne olduğuna , Camille'nin hayatında nasıl bir etki yaratacağına, işine, eşine, evine çocuğuna, kısacası hayatının her noktasına karşı nasıl bir değişim geçireceğine onunla birlikte şahit olacaksınız..
Uzun süre etkisinden çıkamayacağım, belki de hayatımın her anında hatırlayacağım roman tarzında bir kişisel gelişim kitabı okudum. İyi ki de okudum. Bu kitabı okuyan veya okuyacak olan hemen herkesin Camille ile birlikte hayatında bir çok şeyi değiştireceğine inanıyorum. Öyle ki Camille ile Aşkta Yaratıcılığı, Büyük Temizlik Operasyonu'nu, Derin Nefes almayı, İç gülümsemeyi, İçsel Diyaloğu Değiştirmeyi, -Mış Gibi Yapmayı, O.H.A.A demeyi, Örnek Alma Sanatını, Şükretmeyi ve daha nicesini öğreneceksiniz. Kitabın her sayfasında altını çizip gözünüzün önüne koymak isteyeceğiniz o kadar çok şey var ki. Kitabı okuyup kendinizi bulmanızı temeni ediyorum. Okuyun okutun..
Hasret*
Hasret* İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
·5/10 puan
Kitabın ismi her ne kadar up uzun olsa bile kendisi kısacık ve çabucak okunan bir kitap oldu. Kitap çok akıcıydı, çok çabuk okunabilen ve kısa bir sürede bitebilecek bir kitaptı.

Kitapta Camilla isimli bir karakterin yaşamını tamamen değiştirmesini okuyoruz. Yaşamından sıkılmıştır. Yaptığı şeyleri artık yapmak istemez. Tesadüf eseri karşısına bir rutinolog çıkar ve hayatı tamamen değişir.

Kitapta insan yaşamını değiştirecek ve asıl olmak istediğimiz gibi biri olmamızı sağlayacak bir çok not vardı. Küçük şeylerin bile insan hayatında ki büyük etkilerini gösteriyordu kitap. Bu tarz sorunları olan insanların okuması gerçekten o kişilere bu konularda çok yardımcı olabilecek bir kitap. Ancak ben kitabı okurken keyif alamadım. Belki okuduğum dönemden kaynaklanan bir sorun olabilir ama kitap beni pek sarmadı. Biraz kişisel gelişim kitabı havası vardı belki bu nedenle de pek sevmemiş olabilirim. Ama siz bir şans verebilirsiniz
Aslıhan Esmer
Aslıhan Esmer İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Son zamanlarda okuduğum; anda kalmak, kendinin en iyi versiyonu olmak temalı kitaplar arasında en beğendimdi. Çok yalın ve sizi sıkmayan bir anlatımı var. Kitabın sonunda karakterin uygulamış olduğu yöntemlerin bir rehber niteliğinde derlenmesi ve içinden çıkan kitap ayıracında bir rutinolog kartvizitinin olması hoş bir detaydı.
320 syf.
·8 günde·6/10 puan
Merhabalar
Sonunda evimdeyim ve yavaştan okuduğum kitapların yorumlarıyla da buralara döneyim dedim. Kitabı 1 hafta önce bitirdim. Yazarın ikinci kitabı ve ben ilk kitabını da çok severek okumuştum. Ne kadar içinde aşk olsa da öğretmeye ve mesaj vermeyi de unutmayan bir dili var yazarın. Bunu yaparken bir kaygı duymuyor ve fazlasıyla bu bize yansıyor. Karakterlerin hepsi sizden bizden biri oluyor ve okurken alışıyorsunuz. Bu kitaptaki Romane karakterini çok sevdim. Ilk kitabında da güçlü duran bir kadın karakter vardı. Bu benim oldukça hoşuma gidiyor. Aşk denilince vıcık vıcık samimiyetsizlik akmiyor ama sıradanlıkta yok. Bir şeyler hissetseniz de konuyu,akışı merak ediyorsunuz. Tüketmek üzerine uzun uzun yazılmış kitapta. Sadece eşya, nesne değil. Duygu,zaman, her şey üzerindeki tüketmenin etkisine vurgu yapılmış. Çıtır çerezlik bir şeyler okuyayım ama bomboşta olmasın bir de eğlendirsin derseniz tavsiye ederim. Akıp gidiyor. Keyifli bir gece diliyorum
Mirage
Mirage İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Sizde Camille gibi hayat yorgunu musunuz? Yoksa rutinleşmiş hayat sendromuna mı girdiniz? Ne duruyorsunuz? O zaman bu kitabı okuyunuz :) Olumsuz düşünceler için gerekli motivasyonu sağlayan güzel bir kitap.
matsever
matsever İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
Yaşantım kusursuz sürsün, herkes istediğim gibi olsun, hep mutlu olayım, dert yüzü görmeyeyim diyenlere buna ben de dahil olabilirim ufak bir hatırlatma eseri diyebilirim bu kitap için. Okuduğum kişisel gelişim kitapları gibi sürekli tekrar eden yapılacaklar listesi sunmamış bize yazar. Güzel bir kurguyla bir şeyleri GÖRÜN , bir şeyler için SİZ çabalayın diye yazmış. Çünkü biz harekete geçmeden kimse geçmiyor..
Not1: kurgu basit gelebilir, benim gibi ağır bir kitabın arkasından dinlenmek için okuyabilirsiniz.
Not2: kitabı hediye edene şükranlarımla..
Meltem Parlak Aydın
Meltem Parlak Aydın İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Camille mutlu olmak için gereken her şeye sahipken neden kendini mutsuz hissediyordu?
.
.
.
Fırtınalı bir günde Camille trafik kazası geçiriyor ve tesadüfen rutinolog Claude ile tanışıyor. Camilleye mutluluğu vaat ederek kartını veriyor ve sonrasında ise yaşanan şeyler oldukça şaşırtıcı ve güzel. .
.
.
Ben kitabı çok beğendim. Kişisel gelişim kitabı ama farklı buldum. Yani daha önce okuduklarimdan farklı. Camille'nin ailesi, rutinoloğu ve kendi etrafında dönen çok mu çok beğendiğim güzel bir hikâye. Camille ile beraber siz de sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Kitap çok güzel. Dili zaten oldukça akıcı. Tavsiye ediyorum kesinlikle. :)
Ezgi altuğ
Ezgi altuğ İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
ankara da bir rutinolog var mi henuz arastirmadim ama eminim ki benzer sartlarda oldugumu varsayarsak ve rutinologun olmadigini varsayip bir psikologa gitsem bu kadar oneriyi kabarik seans ucretlerini odedigim halde edinemezdim, okunasi bir kitap.
Ahududu06
Ahududu06 İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar'ı inceledi.
237 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kitabı ne zaman ve kimin tavsiyesi ile aldığımı hatırlamıyorum . Ama listemin dışına çıkmak istediğim ve kütüphaneme göz attığım sırada ismi ile beni cezbetti , iyi ki de cezbetmiş. Fransa’da bestseller olan ve 3 milyon satış rakamına ulaşan , kişisel gelişim ve edebiyat türünde olduğunu düşündüğüm bu kitabın bence en güzel yanı , bir yandan sade ve güzel mesajlar içerirken bir yandan da kurguya dayalı olduğu için akıcı ve akılda kalıcı bir içeriğe sahip olmasıydı. Nerdeyse her sayfasında ilham veren yada hoşuma giden cümleler buldum ve altlarını çizdim. Bir yandan da kitabın bu kadar kısa sürede okunabilmesine, dilinin sağdeliğine hayran kaldım.
Yazar kendisinin geliştirdiği ‘Akut Rutinizm’ kelimesini de hayatıma sokmuş oldu. Bir çoğumuz konfor alanımızdan çıkmak istemediğimizden ve belirsizliklerden korktuğumuzdan , ama o konfor alanı içinde de kendimizi gerçekleştirememiş olmamızdan dolayı hayatımızdan tatmin olmadan, anı kaçırarak yaşıyoruz ... İşte Kitabımızın baş kahramanı Camille ‘ nın da ufak bir araba kazası sonrası tesadüfen tanıştığı Claude ile macerası da tam da bu sebeple başlıyor. Camille, hayatındaki herşey düzen içinde giderken ve herşeye sahip olduğunu düşünürken neden mutlu olmadığını sorguluyor.. Rutin yaşamından çıkma motivasyonunu nasıl bulduğu ve değişimlerle hayatının nasıl güzelleştiği konu ediliyor. Yalnız, olay örgüsünde gerilimler, düğümler, özetle gelişme bölümü biraz yavan, biraz eksik kalmış, gerilmiyor heyacanlanmıyorsunuz ya da şaşırmıyorsunuz, sıradan , sonu belli , tüm sorunların hemencecik tekrar tekrar çözüldüğü bir yaşam döngüsü içinde buluyorsunuz kendinizi.. yine de okunmaya değerdi. İyi okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Raphaelle Giordano
Tam adı:
Raphaëlle Giordano
Doğum:
Paris, Fransa, 19 Nisan 1974

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 450 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 257 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.