Raşit Gürdilek

Raşit Gürdilek

Çevirmen
8.1/10
14 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
29
Gösterim
Adı:
Raşit Gürdilek
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
376 syf.
·31 günde·Beğendi·7/10
Bilim tarihi ya da bilimin tarihe etkisi ilgimi çeken konulardır. Napolyon'un Düğmeleri de bu nedenle kütüphanemin özel kitaplarından biri olmayı haketti.

İlgimi çeken, beni şaşırtan, hatta hakkında hiç bir fikrim olmayıp kitap sayesinde öğrendiğim çoğu konuyu alıntı olarak paylaşsam da buraya yazmak istediğim başka şeyler var;

- Shakespeare'in botanik bilgisi. 'Romeo ve Juliet'te güzelavratotu'na (atropa belladonna) atıf yapması, adamotu'ndan bahsetmesi, 'Hamlet'te banotu'nun (hebona) adını geçirmesi.

- Atina'nın adının Yunan mitolojisine göre şehre zeytin ağacı hediye eden tanrıça Athena'dan gelmesi, şehre adı verilsin diye temiz su kaynağı ve kısrak bağışlayan Poseidon'un ise çok da dikkate alınmaması. (Atina Akropolis'in üzerinde hala bir zeytin ağacı bulunuyormuş.)

-Thalasemia minör (Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı) sayesinde sıtmaya (malaria) karşı nispeten bağışık olabilirmişim.

Son olarak; kitabın yazarlarının tarımsal alanda çalışan kimyagerler olduğu gibi bir kanı oluştu bende. Tarım ilaçları ve kimi tohumların sentezi konusunda çok rahat, 'Ne olmuş ki sanki?', 'Yok canım, o kadar da kötü değil' şeklinde düşüncelerini yer yer dile getiriyorlar çünkü.

Sonuç olarak; ilgi çekici, bilgilendirici bir kitap. Ben zevkle okudum, tavsiye ederim.
192 syf.
·9/10
Bir kimyacının biyolojinin o evrensel ve kadimilk sorusuna olan yaklaşımını içeriyor. Yaşam nasıl başladı?Canlı ve cansız moleküller nedir var mı? Kesinlikle ufuk açıcı...

Yazarın biyografisi

Adı:
Raşit Gürdilek

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 80 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.