Recep Şentürk

Recep Şentürk

YazarÇevirmenEditör
8.3/10
69 Kişi
·
300
Okunma
·
8
Beğeni
·
1616
Gösterim
Adı:
Recep Şentürk
Tam adı:
Prof. Dr. Recep Şentürk
Unvan:
Sosyolog, Yazar, Çevirmen, Editör, Akademisyen
Doğum:
Çankırı, Türkiye, 1964
1964'de Çankırı'da doğdu.
1988' de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı bölümde asistan oldu.
1998'de ABD'de New York Columbia Üniversitesinde doktora çalışmalarını tamamladı.
Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi ve İSAM’da araştırmacı olarak çalışmıştır.
Şu an İbn Haldun Üniversitesi'nde rektördür.
İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.
Malcolm X, neredeyse bir asırdır arayış içinde olan ve bir türlü hakikî İslam’ı bulamayan ve yarı cahil ve hatta kötü niyetli liderlerin elinde sömürülen Amerikalı siyahların emellerini tahakkuk ettirmiş bir lider olarak tarihe geçmiştir.
"Hz. Peygamber (s.a.v.) muhaciri şöyle tanımlamıştır: Muhacir Allah'ın yasakladığı şeyleri terk eden kişidir. Bu bakış açısından hicret, kalpte gerçekleşen bir göçtür: Kötülüklerden iyiliğe, nefsin arzularına kölelikten özgürlüğe ve Allah'a kulluğa göç."
Çünkü eski efendilerin ırkçı zihniyeti henüz değişmemiştir; onlar siyahları hâlâ aşağı ırk olarak görmektedirler.
Malcolm’un aradığı bir şart vardı: İnsan olmak! Bunun göstergesi de başkalarına insanca muamele etmek ve onları kendisiyle eşit görmekti.
"Hicret, kalpte gerçekleşen bir göçtür. Kötülüklerden iyiliğe, nefsin arzularına kölelikten özgürlüğe ve Allah'a kulluğa göç."
Recep Şentürk
Sayfa 15 - İlke yay.
154 syf.
·7 günde·Puan vermedi
"Başımdan, en az bir düzine insanın yaşayıp tecrübe edebileceği kadar olay geçti." demiş, doğru demiş. Olumlu/olumsuz bu kadar gelişmeyi hangi ara yaşar bi insan, okurken çok şaşırdım gerçekten. Hayatı tam olarak 'yeniden diriliş' olarak adlandırılabilir sanırım.

Malcolm X, her müslümanın tanıması şart olan liderler arasında bence ve kendi adıma bunu sorumluluk edindim ve artık bi yerden giriş yapmalıyım diyerek bu kitaba başladım.

Kısa ve net bi kitap.. Evet, hiç bilgisi olmayanlar için iyi bi kaynak ama çok fazla tekrar vardı. Son sayfaları artık sadece bitirmek için okudum diyebilirim. Daha da bilgilenmek için Alex Haley'in yazdığı kitabı da okumak, uyarlandığı filmi de izlemek hedefimde ama kitabın sonunda geçen şu kısmı da paylaşmadan geçemiyorum:
"...Malcolm X'in mirasına sahip çıkmada Müslüman olmayanların Müslümanlardan daha fazla gayret gösterdiklerini söylemek bile mümkündür. Nitekim, Malcolm X'in otobiyografisi bir gayrimüslim olan Alex Haley tarafından yazıya geçirilmiştir. Benzer şekilde, Malcolm X'in hayatı Müslüman olmayanlar tarafından filmleştirilmiştir."
154 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Malcolm X hayatını değişik şekillerde geçiren ve bütün zorluklara rağmen İslamdan ayrılmayan önemli bir şahsiyetle tanıştım kitapta. Aslında öncesinden de tanımak istediğim ve bir türlü hayatı hakkında bilgi elde edemediğim muazzam bir insandı Malcolm x. Eseri okurken yapmış olduğu mücadelelerde her şeyini hiçe sayarak İslam yolunda yürümeye devamlılığını sağladı. Okuduğum Her sayfayı paylaşmak isterdim çünkü büyük bir davanın adamı bu kadar güzel anlatılır. Herkesin okumasını istediğim bir eser yani hiç nedense Malcolm X hakkında bilgi sahibi olmak gerek diye düşünüyorum. Çağa iz bıraktığı gibi bizim yüreğimize de İslami bir iz bırakmayı başaran bir lider MALCOLM X...
154 syf.
Malcolm X’in hayatını kısaca anlatan nitelikli bir kitap. Kitapta Malcolm’un hayatı 3 parçaya bölünmüş. Bitirdiğiniz taktirde Malcolm hakkında doğru ve yeterli bir Bilgi birikimine sahip olacaksınız. Detaylı araştırma yapacaklar için ise temel düzeyde olduğu için yetersiz sayılacaktır.
154 syf.
·Puan vermedi
Malkom X ,müslüman olduktan on yıl sonra haccda ilk namazını kılar.Burada gerçek İslam'ın farkına varır ve eski öğretilerini sorgulamaya başlar.
İnançları siyah haklarını savunmaktan, evrensel insan haklarını savunmaya dönüşür.Hidayet ve hürriyete kavuşmak O'nu ehli sünnet çizgide İslami savunmaya yönlendirir.
İslami bilen ,yaşayan , yaşadığını zanneden, sonradan öğrenen kısacası İslam ile alâkadar herkesin ibret alacağı bir hayat hikayesi.
176 syf.
Türk Düşüncesinin Sosyolojisi, Fıkıh’tan Sosyal Bilimlere… Recep Şentürk’ün düşünce sosyolojisi denilen metod teklifini içeren kitap, Osmanlı örneğini ve Fransa ile kısmi karşılaştırmasını içeriyor.

Sosyal düşüncenin yapısı gereği karmaşık olması şahsına münhasır bir sisteme sahip olmadığı anlamına gelmiyor. Şentürk, bu nedenle “fıkıh” ilmine yöneliyor. Karmaşayı aşmak için bir yöntem olabilir.

Geoffrey Lewis’in “ devlet, fıkhın en yüce tecessümüydü; onunla ayakta durur ve onu ayakta tutardı.” dediği fıkıh siyasi bir sistemdi; “İslami kanunların teorik ve pratik uygulama çalışmalarına verilen ismin” ötesinde bir tanımlama ve karşılık.

Düşüncede fıkıhtan batılı bilimlere geçişle birlikte yaşanan bocalama yukarıdaki tanımı göz ardı etmekten kaynaklanıyor. Toplumu nasıl okuduğunuz toplumun dinamiklerini nasıl açıkladığınızla alakalı ve toplum dinamikleri de kullandığınız kavram, terim ve terminolojiyle bağlantılı.

Kitapta düşüncelerin dönüşümü, hem düşüncelerin bizzat kendisinden hem de onları savunanların karşılıklı ilişkilerinden bağımsız olarak incelenmeye çalışılmış. Teorik çerçevenin çizildiği birinci bölümün ardından, klasik Osmanlı düşüncesine kısaca ikinci bölümde değiniliyor. Üçüncü bölümde ise, Batı ve Doğu toplum düşüncelerinin Osmanlı toprağında karşılaşmalarının tecrübesini aktarıyor.
154 syf.
Malcolm X ( Hacı Malik el Şahbaz) .. tanınması/ tanıtılması gereken bir öncü şahsiyet. Hayatını her okuyuşumda kendisine hayranlığım daha da artıyor.(siyahi sempatikliği de var tabi:) ) Malcolm X , Amerikalı bir “siyahi” olduğu için ötekileştirmenin tüm sıkıntılarını yaşamış ve gafletle geçen gençlik yıllarından sonra hapse girip kardeşinin gönderdiği mektupla Elijah Muhammed’i tanımış ve yarı aydınlanma dönemine girmiştir. Daha sonra hacca giderek asıl İslamı tanımış ve hakikati gerçek manada kavramıştır. Irkçılığa karşı başlatmış olduğu mücadele ile yalnızca siyahilerin ve müslümanların değil bütün dünyanın ilgisini uyandıran bir lider olmuştur. Bu eseri okurken sıkılmayacağınızı umuyorum çünkü eseri kaleme alan Recep Şentürk, akıcı, açık ve sade bir dille Malcolm X ‘in hayatını anlatmıştır. Malcolm X ‘i hemen tanıyın derim. İyi okumalar..
154 syf.
·Beğendi·9/10
Hep aynı tür kitaplar okumak yerine böyle kitaplar okumak daha iyi hem insanlara bir ibret olur hemde ders verici okurken insanın ağlayası geliyor bence çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.
154 syf.
·Beğendi·9/10
Malcolm X ile ilgili bir kitabı ne zamandır okumak istiyordum. Ama ne okuyacağımı nerden başlayacağımı bilmiyordum. Alex Haley in yazdığı çok kalın bir kitap olan Malcolm X kitabını okumayı düşündüm ama etrafımda bu kitaba başlayıpta bitiren kimse olmamıştı. O yüzden cesaret edemedim. Eğer okuyup bitirdiyseniz yorum olarak söyleyebilirsiniz. Ayrıca Malcolm X hakkında başka kitaplar önerirseniz de sevinirim.
.
.
️Bu kitaba gelecek olursam.. 140 sayfalık mini mini kütüphanenize de cebinize de yük olmayacak bir kitap. Malcolm X hakkında bilmemiz gereken temel şeyleri sade bir üslupla özet geçerek anlatmış. Hatta Malcolm X in katıldığı grupların tarihçesine ve grup liderlerine de şöyle bir değinmiş. Temel bilgi almak için güzel bir kitap ama bitirdikten sonra hayatı hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsunuz. Eğer "Yav bu kişinin adını her yerde görüyorum filmi bile çekilmiş üstelik. Merak ettim kim olduğunu şöyle bir hızlıca öğreneyim derseniz" doğru adrestesiniz Kesinlikle tavsiyemdir. Hatta keşke yazar bu kitabın daha detaylısını yazarsa alın okuyun derim
.
.
Malcolm X in hayatı bana çok şey öğretti. En az bir düzine insanın yaşayıp tecrübe edeceği kadar şey yaşamış, hayata sıfırdan değil belki eksilerden başlamış bir insan. 20. yy da Amerika gibi bir yerde siyahları değersiz gören ve ötekileştiren ırkçılık üzerine kurulmuş bir düzen. Önce bu sistemi kabul eden ve bu sistemin getirdiği şekilde bir siyahi olarak her türlü pisliğe bulaşmış birisi. Sonra ırkçılığa karşı ırkçılıkla karşılık vererek beyazlara düşmanca bir başkaldırış.. Ve sonunda İslamla tanıştıktan sonra; babasını öldüren, ailesini dağıtan, yıllarca ona eziyet etmiş, her türlü pisliğe bulaşmasına sebep olmuş beyazları bile islama davet etme..
.
.
Bu kitapta en çok ırkçılıkla ilgili şeyler öğrendim sanırım. İslamın ırkçılığı nasıl bitirdiğini.. Bu kadar eziyet görmüş biri hakili İslamı kavradıktan sonra ırkçılığı bitirebiliyor. Çevremizde ki - Müslümanlar- arasında ki bu ırkçılık neden? Biz mi İslamı anlayamadık? Bence üzerinde bir düşünmek lazım....
Recep Şentürk Malcolm X

Yazarın biyografisi

Adı:
Recep Şentürk
Tam adı:
Prof. Dr. Recep Şentürk
Unvan:
Sosyolog, Yazar, Çevirmen, Editör, Akademisyen
Doğum:
Çankırı, Türkiye, 1964
1964'de Çankırı'da doğdu.
1988' de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı bölümde asistan oldu.
1998'de ABD'de New York Columbia Üniversitesinde doktora çalışmalarını tamamladı.
Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi ve İSAM’da araştırmacı olarak çalışmıştır.
Şu an İbn Haldun Üniversitesi'nde rektördür.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 300 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 182 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.